Komunikaty PR

Jak pokonać bariery językowe w podróży?

2024-06-24  |  17:00
Biuro prasowe

Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze stresem spowodowanym nieznajomością języków obcych. Sprawdź, jak pokonać swoje bariery językowe, zacząć mówić w obcym języku i podróżować po świecie bez obaw!

Nowoczesne technologie

Pragniesz w nadchodzące lato zwiedzić malownicze zamki w Sintrze, wypić kawę w jednej z uroczych restauracji nad Jeziorem Como albo poszukać śladów wampirów w tajemniczej Rumunii? Podróże to niewątpliwie wspaniałe doświadczenia, które pozwalają odkrywać nowe kultury, miejsca czy smaki. Dla niektórych jednak języki obce mogą stanowić przeszkodę z powodu braku umiejętności mówienia w języku angielskim, niemieckim czy francuskim. No bo jak tu zamówić kawę lub kupić bilet do muzeum, kiedy po angielsku potrafisz powiedzieć tylko „dzień dobry”? Aby zaoszczędzić sobie stresu, warto skorzystać z nowoczesnych technologii i w krytycznej sytuacji sięgnąć po smartfon. Istnieją liczne aplikacje mobilne, które tłumaczą na bieżąco rozmowy czy teksty. Niektóre z tych aplikacji umożliwiają skanowanie znaków i tłumaczenie ich na bieżąco, co jest niesamowicie przydatne przy czytaniu menu w restauracji czy ulotek informacyjnych. Jeśli więc podczas wakacji planujesz porozumiewać się za pomocą telefonu, miej też zawsze pod ręką powerbank, aby nie zostać bez dostępu do tłumaczeń w ważnych momentach!

Gdy WiFi zawiedzie

Pamiętaj, że WiFi bywa zawodne i nie zawsze będziesz mieć możliwość szybkiego sprawdzenia słówek czy wyrażeń na bieżąco. Z tego względu dobrze mieć przy sobie nie tylko telefon, lecz książkę z rozmówkami obcojęzycznymi kraju, do którego się wybierasz. Jak na dzisiejsze czasy jest to trochę oldschoolowe rozwiązanie, ale niewątpliwie dzięki niemu szybko sprawdzisz podstawowe zwroty przydatne w podróży, które będą dobrą bazą, by nawiązać kontakt na miejscu. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że „rozmówki” zmieszczą się w kieszeni, dlatego wszędzie można je zabrać.

Naucz się podstawowych zwrotów

Wiadomo — możesz też dogadać się na migi, bo gesty są najczęściej uniwersalne. Jednak przed wyjazdem do obcego kraju warto choć trochę poczytać o lokalnych zwyczajach. Czy wiesz, że mieszkańcy Bałkanów odwrotnie odczytują kręcenie i kiwanie głową? Chcąc więc uniknąć niezręcznych sytuacji, naucz się podstawowych zwrotów. Zdecydowanie ułatwi Ci to funkcjonowanie. Zapamiętaj nie tylko zwroty grzecznościowe, ale i te praktyczne jak np. „Gdzie jest szpital?”, „Jak dojść na dworzec?”, czy „Ile kosztuje bilet?”. Jeśli uda Ci się przyswoić wyrażenia kluczowe w danych sytuacjach, poczujesz się pewniej i bezpieczniej – a przecież zależy Ci na wypoczynku i relaksie, a nie na stresowych i niepokojących momentach podczas urlopu. Są jednak sytuacje, gdy znajomość 10-20 zwrotów nie wystarczy, dlatego dobrze wcześniej zaplanować naukę. Możesz skorzystać z platformy Preply. ​​Jeśli zależy Ci na efektywnej nauce, zapisz się na internetowy kurs, który łączy zajęcia z lektorem z ćwiczeniami na platformie on-line. Platformy, takie jak Preply, umożliwiają naukę angielskiego online (oraz innych języków obcych) we własnym domu. Możesz uczyć się dowolnym momencie na komputerze, tablecie lub telefonie, niezależnie od tego, gdzie jesteś – w domu czy za granicą na wakacjach.

Nie skupiaj się na gramatyce

Umówmy się — gramatyka jest ważna, ale gdy chcesz szybko nauczyć się komunikować z lokalsami, postaw na naukę słówek. Ich znajomość pomoże Ci porozumieć się z miejscowymi bez względu na poprawność gramatyczną. Nie bój się mówić! Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Nie wstydź się ewentualnych błędów i wykorzystuj każdą okazję do nawiązania kontaktu z miejscowymi. Nie martw się także, jak zabraknie Ci odpowiedniego słowa. W językach obcych wiele kwestii można wyjaśnić na różne sposoby, również na migi. Możesz też posłużyć się synonimem lub opisać swojemu rozmówcy słowo, o którym myślisz. Znacząco ułatwi to konwersację, a Tobie zapewni poczucie swobody. I co najważniejsze, nie zapominaj też o bardzo ważnej rzeczy, która ułatwia komunikację w każdym zakątku świata. Mowa o uśmiechu, który naprawdę potrafi zdziałać cuda!

Rozmawiaj!

Tak jak pisaliśmy wyżej, będąc na wakacjach, staraj się wykorzystywać każdą okazję do rozmów z miejscowymi. Umiejętność komunikowania się w języku kraju, który odwiedzasz, pozwala na bardziej autentyczne interakcje z lokalnymi mieszkańcami. To może prowadzić do ciekawszych rozmów, głębszego zrozumienia lokalnych obyczajów i kultury. Jeśli więc planujesz zagraniczne wojaże, warto zacząć przygotowania jeszcze w Polsce. Dobrze jest przed wyjazdem zacząć ćwiczyć konwersacje. Jeśli przykładowo uczysz się z partnerem/partnerką, możecie wprowadzić zasadę, że przez jakiś czas rozmawiacie tylko w obcym języku, co pomoże w nabraniu pewności siebie w bezpiecznym środowisku. Jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach na rozmowę z innymi, oswój się najpierw ze sobą, prowadząc monologi i zadając sobie pytania w obcym języku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Polski fotograf u ministra w Ghanie! Biuro prasowe
2024-06-28 | 10:00

Polski fotograf u ministra w Ghanie!

Polski fotograf u ministra w Ghanie!   Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka
Styl życia Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności
2024-06-27 | 19:10

Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności

Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, jednak dzisiejsze pokolenie Silver, znacząco różni się od niegdysiejszych seniorów. Osoby starsze coraz częściej są
Styl życia Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze
2024-06-27 | 11:00

Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze

Międzynarodowy Festiwal Twórczości” Młodych „Folkowe Inspiracje” to wydarzenie, które na stałe wpisało się nie tylko w kulturalny kalendarz Łodzi, ale także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.