Jak prawidłowo lakierować parkiet?
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace związane z parkietem, trzeba ocenić stan podłogi. Może okazać się, że w niektórych przypadkach samo lakierowanie nie wystarczy i konieczne jest cyklinowanie. Jeśli jednak podłoga tego nie wymaga, można przystąpić do prac związanych z lakierowaniem. Na początek należy przygotować potrzebne produkty i narzędzia, a ściany przy podłodze zabezpieczyć taśmą malarską, by uniknąć niepożądanych zabrudzeń. Powierzchnia przeznaczona do powinna być czysta, gładka, przeszlifowana stosownym papierem ściernym, a następnie dokładnie oczyszczona z pyłu i umyta. Stare powłoki należy usunąć poprzez wykonanie szlifowania do surowego drewna. Zawsze warto też zapoznać się z informacjami zawartymi na etykiecie stosowanego produktu. Trzeba też pamiętać, by wybrany preparat przed malowaniem dobrze wymieszać i powtarzać tę czynność w trakcie prac.
Nakładanie produktu planujemy w taki sposób, aby poruszać się w kierunku wyjścia. W pierwszej kolejności trzeba polakierować zdemontowane listwy przypodłogowe. Malowanie samej podłogi najlepiej zaś zacząć od wykonania odcięć w narożach używając do tego pędzla. Kolejny krok do już aplikacja pierwszej warstwy preparatu. W przypadku Lakieru Parkiet Expres marki Drewnochron najlepiej sprawdzi się wałek z krótkim, maksymalnie 8-milimetrowym włosiem. Po około 4 do 8 godzin, gdy pierwsza warstwa całkowicie wyschnie, pora na międzywarstwowy szlif. W tym celu przyda się papier ścierny o gradacji 150-180. Po wykonaniu szlifowania podłogę należy odkurzyć, by usunąć pył, a potem umyć. Następnie nakładamy drugą warstwę lakieru, powtarzając wcześniejsze czynności. Polakierowany parkiet należy na koniec pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Po około 3-4 dniach jest gotowy do użytkowania. Pomalowana lakierem drewniana podłoga zyska wyższą odporność na zarysowania, a także na plamy i działanie wody ze środkami myjącymi, dzięki czemu zachowa dobrą kondycję na dłuższy czas.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.