Jak przygotować taras na tegoroczne lato?
Latem taras staje się centrum spotkań towarzyskich i chwil relaksu. Jak odpowiednio przygotować go na lato 2024? Funkcjonalności, różna kolorystyka i rodzaje materiałów – możliwości jest wiele i dobrze postawić na styl, który będzie zgodny z naszymi upodobaniami. Somfy podpowiada, jakie są najnowsze trendy oraz jak technologie smart home mogą pomóc w stworzeniu wygodnego miejsca do odpoczynku na świeżym powietrzu, z którego można korzystać, niezależnie od pogody.
Taras to szczególne miejsce, które może przemienić się w naszą prywatną oazę relaksu i spokoju. Przy jego aranżacji zależy nam zarówno na jak najlepszym wykorzystaniu przestrzeni, jak i na stylowym wykończeniu. Co będzie modne w tegorocznym sezonie letnim? Multifunkcyjne rozwiązania czy powrót do natury? Wśród najpopularniejszych motywów wciąż obserwujemy styl vintage i boho, które nie wychodzą z mody już od kilku sezonów. W tegorocznych trendach tarasowych podkreśla się również znaczenie eko rozwiązań – stosowania przedmiotów z recyklingu, przyjaznych środowisku. Widać to przede wszystkim w ofercie mebli. Tego lata postawimy na rattanowe i bambusowe opcje. Ważne będzie również oświetlenie. Na co dzień najczęściej towarzyszy nam białe i mocne światło, które może powodować przemęczenie, dlatego projektując przestrzeń tarasową lepiej zdecydować się na cieplejsze światło, pozwalające na odprężenie po pracowitym dniu. A jaki kolor będzie królował w 2024 roku? Według Instytutu Pantone będzie to "Peach Fuzz"[1]! Odcień ma kojarzyć się z subtelnością i łagodnością. Poprzez dodanie brzoskwiniowego elementu do wystroju naszego tarasu, wpiszemy się także w obecnie panujący trend na cottagecore, który nawiązuje do idei powrotu do natury. To moda podbijająca media społecznościowe, inspirowana wiejskim życiem w duchu slow life, spokojem oraz sielskością.
Stylów jest wiele, dlatego dobrze wybrać taki, który odpowiada naszym upodobaniom i będzie spójny z tym, jak urządzone jest wnętrze. Szczególnie, że taras stanowi przedłużenie naszego domu i latem często pełni funkcje innych pomieszczeń jak np. jadalni czy salonu. Warto wprowadzić udogodnienia, które sprawią, że będziemy korzystać z niego niezależnie od pogody. Przenoszenie komfortu i piękna wnętrz na zewnątrz łączy się z wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które uczynią naszą przestrzeń wyjątkową. Aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał, dobrze postawić na urządzenia smart home, które zapewnią nam wygodę, użyteczność i walory estetyczne.
Oprócz względów wizualnych, nasz taras powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Musimy mieć świadomość, że letnia pogoda niesie za sobą również negatywne skutki w postaci przegrzewania się pomieszczeń. To właśnie w tym czasie rośnie zainteresowanie rozwiązaniami, które pozwolą uniknąć tego problemu. Należy rozważyć opcje, za pomocą których odpowiednio zadbamy o narażone na przegrzania części naszego domu. W ten sposób będziemy w stanie niwelować przyczynę problemu, zamiast walczyć z jego skutkami.
Aranżacja tarasu z rozwiązaniami smart home
Taras stanowi idealne miejsce na spędzanie czasu z bliskimi i relaks bliżej natury. Szklane zabudowy są w trendach, jednak mogą mieć negatywny wpływ na podwyższenie temperatury wewnątrz domu. Inteligentne pergole czy markizy są idealnymi rozwiązaniami, które dodadzą uroku naszemu tarasowi, podniosą komfort użytkowania i ochronią przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.
Decydując się na markizę, możemy skutecznie osłonić nasz taras przed gorącymi promieniami słońca i ochronić wnętrze domu przed nadmiernym nagrzewaniem się. Dzięki czujnikowi nasłonecznienia będzie zamykać się i otwierać w pełni automatycznie – możemy ją zamontować na tarasie, bezpośrednio do ściany naszego domu. Wybierając markizę z odpowiednim napędem, takim jak Somfy Sunea io, zapewniamy sobie niezawodne użytkowanie w każdych warunkach pogodowych, które posłuży nam przez wiele lat.
Jeśli zależy nam na większej różnorodności opcji aranżacyjnych, warto rozważyć wybór pergoli. Solidna konstrukcja z nogami pozwoli na jej montaż w różnych miejscach tarasu, a dzięki inteligentnemu sterowaniu, jakie oferuje, m.in. centrala Pergola io Louver od Somfy, możemy łatwo dostosować nachylenie lamel pergoli do swoich potrzeb, zapewniając optymalny komfort cieplny i ochronę przed promieniowaniem UV. Dzięki czujnikom nasłonecznienia, wiatru i deszczu jest również w stanie działać niezależnie: lamele zamykają się, aby ochronić taras przed niekorzystną pogodą, a następnie otworzą się, aby ponownie go oświetlić, gdy nastąpi taka potrzeba.
W przypadku, gdy chcemy zapewnić sobie dodatkową ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, możemy zdecydować się na screeny. Dostępne w różnych kolorach i wzorach, zapewniają ochronę prywatności i umożliwiają kontrolę nad ilością światła, które wpada do naszego wnętrza. Screeny możemy zamontować dodatkowo do pergoli, tworząc osłonę przed wiatrem z każdej strony tarasu. Dzięki napędowi zasilanemu energią słoneczną Sunea 40 Solar io od Somfy, będziemy w stanie zdalnie sterować screenami przez cały rok. Urządzenie gwarantuje nam 30 dni autonomicznej pracy w zupełnej ciemności (przy założeniu 2 pełnych cykli dziennie). Jego instalacja nie wymaga przewodowego połączenia z siecią elektryczną domu.
Kluczowym elementem smart tarasu są także czujniki, które dbają o nasze bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Czujnik Eolis WireFree io od Somfy to bezprzewodowe rozwiązanie, które automatycznie złoży osłony w momencie wykrycia silnego wiatru, chroniąc je przed uszkodzeniem.
Serce sterowania inteligentnym domem
Każdym z wymienionych wyżej komponentów możemy sterować za pomocą TaHoma® switch od Somfy, czyli serca i mózgu inteligentnego domu. Centrala jest kompatybilna z asystentami głosowymi dostępnymi na rynku: Google Home, Apple Homekit oraz Amazon Alexa, a dodatkowo można podłączyć do niej niemal 300 urządzeń.
Dzięki technologiom smart home i elastycznym rozwiązaniom aranżacyjnym, każdy letni dzień spędzony na naszym tarasie będzie wyjątkowy. Zaprośmy naturę do naszego życia i cieszmy się w pełni sezonem wakacyjnym.
[1] Instytut Pantone, https://www.pantone.com/articles/color-of-the-year/what-is-peach-fuzz

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.