Jak urządzić home office w sypialni?
Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut
ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl
Dla wielu z nas praca z domu stała się nową normą, a strefa home office nieodłączną częścią przestrzeni mieszkalnej. Czasami jednak, z braku innego miejsca, konieczne jest urządzenie biura w sypialni. Jak stworzyć funkcjonalne i przyjemne miejsce do pracy w takim pomieszczeniu? Na to pytanie odpowiedzi udziela Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.
W dobie zmieniających się warunków pracy, coraz więcej osób decyduje się na urządzenie domowego biura wykorzystując do tego sypialnię. Choć niektórym może wydawać się to nietypowe, istnieje wiele sposobów na to, by stworzyć funkcjonalne i przyjemne miejsce do pracy w strefie relaksu i odpoczynku.
Dwufunkcyjne meble
Urządzając home office w sypialni, warto wybrać meble pełniące podwójną funkcję. Przykładem może być biurko, które po pracy można przekształcić w elegancką toaletkę, tworząc tym samym wielofunkcyjną strefę w pomieszczeniu.
- Taka elastyczność mebli pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni, zwłaszcza gdy powierzchnia jest ograniczona. Unikajmy umieszczania biurka naprzeciwko łóżka, aby „nie kusiło” do leżenia na nim. Praca w pozycji leżącej może zaburzać granicę między obwiązkami a odpoczynkiem oraz negatywnie wpływać na jakość snu i efektywność wykonywanych zadań. Ważne jest, aby stworzyć wyraźny podział pomiędzy strefą pracy a miejscem wypoczynku, co sprzyja zachowaniu zdrowej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym – wyjaśnia Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.
Kolory i aranżacja
Kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i produktywność. Dobierając paletę barw do strefy home office w sypialni, warto wziąć pod uwagę istniejący już wystój pomieszczenia, by harmonijnie wpasować się w jego charakter. Uwaga! Zachowajmy przy tym umiar – dzięki temu nie przytłoczymy przestrzeni zbyt intensywnymi barwami.
- Kolory ziemi, takie jak ciepłe brązy i neutralne beże, doskonale współgrają z atmosferą sypialni, dodając jej harmonii i spokoju. Delikatne szarości mogą stanowić eleganckie tło, podkreślając jednocześnie nowoczesny charakter wnętrza. Dodatki w pastelowych żółcieniach i zieleniach odświeżą pomieszczenie, nadając mu lekkości oraz naturalności. W ten sposób, odpowiednio dobrana kolorystyka stworzy przyjemną i sprzyjającą pracy atmosferę – podpowiada architektka Galerii Wnętrz DOMAR.
Spojrzenie na oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie stanowi kluczowy element sprzyjający efektywności w domowym biurze. Podczas wyboru lampy biurkowej, warto zwrócić uwagę nie tylko na intensywność światła, ale także na jego barwę. Idealna temperatura barwowa do pracy to zakres między 3000 a 4000 kelwinów, co sprzyja koncentracji oraz poprawia nastrój.
- Optymalne oświetlenie pozwala zachować dobre samopoczucie i wysoką produktywność przez dłuższy czas, minimalizując zmęczenie wzrokowe oraz poprawiając jakość wykonywanej pracy – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka z Galerii Wnętrz DOMAR.
Organizacja przestrzeni
Funkcjonalność jest ważnym elementem każdego domowego biura. Aby stworzyć efektywną przestrzeń pracy w sypialni, ważne jest zadbanie o porządek na biurku i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
- Skorzystajmy z organizerów i półek, aby uporządkować wszelkie niezbędne akcesoria biurowe, takie jak długopisy, notesy czy dokumenty. Dodatkowo warto wykorzystać przestrzeń nad biurkiem na tablicę korkową. Jest ona doskonałym narzędziem do przypinania ważnych notatek czy inspirujących zdjęć, co pozwoli utrzymać porządek na biurku oraz zachować klarowność – dodaje Sylwia Gulewicz-Wysocka.
Praca a rośliny
Zieleń w przestrzeni home office może mieć pozytywny wpływ samopoczucie i produktywność. Wybierając rośliny, zwróćmy uwagę na te o dużych liściach, takie jak monstera czy fikus. Ich obecność doda pomieszczeniu świeżości i energii, co sprzyja lepszej koncentracji i zwiększy motywację do pracy.
- Rośliny nie tylko poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu, ale także działają relaksująco. Dodatkowo są one również estetycznym elementem dekoracyjnym, który nada uroku i przytulności przestrzeni. Dlatego też umieszczenie roślin w swoim domowym biurze w sypialni może być doskonałym pomysłem na poprawę efektywności pracy oraz ogólnego samopoczucia – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.
Ergonomia
Podczas urządzania miejsca pracy w domowym biurze, nie zapominajmy także o zdrowiu. Wybierajmy ergonomiczne meble - takie jak regulowane biurka czy krzesła - które wspierają prawidłową postawę ciała. Dzięki możliwości dostosowania wysokości poszczególnych elementów wyposażenia, będziemy mogli dopasować swoje miejsce pracy do konkretnych potrzeb i preferencji, co zapewni stały komfort i ochroni kręgosłup przed nadmiernym obciążeniem.
- Możliwość pracy w różnych pozycjach, którą uzyskujemy na przykład dzięki ergonomicznym meblom takim jak klękosiady, pozwoli uniknąć sztywności mięśni i bólu pleców, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowia podczas długotrwałej pracy w domowym biurze. Dbając o ergonomię w miejscu pracy, możemy poprawić swoją efektywność i samopoczucie. Przekłada się to na lepszą jakość życia zarówno w pracy, jak i poza nią – dodaje ekspertka Galerii Wnętrz DOMAR.
Urządzanie home office w sypialni może być sporym wyzwaniem. Jednak przy odpowiednim podejściu, można stworzyć funkcjonalną i przyjemną przestrzeń do pracy, która będzie sprzyjała efektywności i dobremu samopoczuciu. Dbając o odpowiednie oświetlenie, organizację przestrzeni oraz zdrowie fizyczne, możemy cieszyć się komfortowym i efektywnym biurem w swoim własnym domu. A odpowiednie wyposażenie, które wzbogaci nasze domowe biuro, znajdziemy w Galerii Wnętrz DOMAR.
Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.