Komunikaty PR

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery U?

2021-04-27  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Choć dzisiejsze trendy nawołują do dużych i otwartych przestrzeni, kuchnia w literę U wciąż gości w wielu domach – szczególnie w pomieszczeniach częściowo lub całkowicie zamkniętych. Jak rozplanować z głową tego typu kuchnię, aby była funkcjonalna i jednocześnie cieszyła oczy swoją estetyką? Na to pytanie odpowiada Kamila Prałat, ekspertka firmy SOLGAZ. 

Kuchnia w kształcie litery U najczęściej kojarzy się z niewielkim pomieszczeniem. I słusznie, bo modne dziś otwarte kuchnie wiążą się ze sporym metrażem. Litera U sprawdza się w kuchniach prostokątnych i kwadratowych. Te pierwsze są zazwyczaj znacznie węższe, jednak najczęściej mamy do czynienia z układem dwóch dłuższych równoległych ścian oraz trzeciej krótszej. Choć takie pomieszczenia nie są zbyt wdzięczne do urządzania, małe kuchnie w kształcie litery U wcale nie muszą być nudne. Najważniejsze jest,  by oprócz atrakcyjnej aranżacji, kierować się również funkcjonalnością. Jak zatem zaprojektować przestrzeń w kuchni w kształcie litery U?

Uważaj na ustawienie!

Kuchnia w kształcie litery U jest zwykle wąskim pomieszczeniem. Właśnie dlatego warto pamiętać, aby wnętrze nie zostało niepotrzebnie przytłoczone dużą ilością wyposażenia:

- Zrezygnujmy z masywnych górnych szafek, które mogą zabrać sporo kuchennej przestrzeni. Zamiast nich, postawmy na znacznie mniej siermiężne półki, które dodadzą wnętrzu „lekkości”. Dolne szafki są na tyle pojemne, że z powodzeniem pomieszczą niezbędne naczynia i przybory kuchenne. Nie zapominajmy też o narożnikach – często te „rogi” nie są zagospodarowane dolnymi szafkami, a to duży błąd, ponieważ tracimy w ten sposób wiele cennego miejsca – podpowiada Kamila Prałat, ekspert firmy SOLGAZ.

Oprócz tego, ważnym aspektem jest także dostęp do światła dziennego. Jeżeli mamy w kuchni okno, zagospodarujmy pod nim miejsce na strefę roboczą – zlewozmywak oraz blat roboczy. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie lodówki i kuchenki na którejś z dwóch dłuższych bocznych ścian. W przypadku tej krótszej, spróbujmy umiejscowić tam właśnie zlew. Dzięki tego typu układowi, kuchnia w kształcie litery U zyska nie tylko o wiele więcej miejsca, ale pozwoli na wysoce funkcjonalne oraz szybkie przygotowywanie posiłków.

AGD to klucz

Nowoczesna kuchnia w kształcie litery U nie może obejść się również bez odpowiedniego sprzętu AGD. Jakie najlepiej wybrać? Jak mówi ekspertka firmy SOLGAZ, polskiego producenta sprzętu AGD, kluczem w tej sytuacji będzie zabudowa kuchenna:

- Piekarnik, okap, lodówka czy płyta gazowa – wszystko musi się pomieścić. Dziś królują sprzęty do zabudowy, które idealnie wkomponowują się w meble i stają się przez to mniej „widoczne”. Okap do kuchni w kształcie litery U jest jak najbardziej wskazany – tu sprawdzą się modele kominowe montowane do ściany. Mile widziany jest również piekarnik do zabudowy, który możemy umieścić zarówno pod płytą kuchenną, jak i w tak zwanym słupku. To drugie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne. Dzięki niemu korzystanie z urządzenia jest znacznie bardziej komfortowe. Pozostaje jeszcze płyta gazowa. Do kuchni w literę U wybierzmy tę najbardziej funkcjonalną i oszczędną.

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej oszczędnych rozwiązań jest innowacyjna płyta gazowa bez płomieni. Rozwiązanie opatentowane przez SOLGAZ opiera się na ukryciu paliwa pod taflą szkła, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne i czyste gotowanie na gazie. Wyjątkowe wzornictwo i szerokie możliwości oferowane przez dodatkowe funkcje pozwalają cieszyć się każda chwilą spędzoną na gotowaniu. W ofercie polskiego producenta znajduje się kilka linii płyt gazowych o ciekawych funkcjonalnościach, takich jak możliwość sterowania czasem i temperaturą, kontrola rodzicielska czy opcja Stop&Go, która pauzuje pracę kuchenki. Płyty dostępne są w różnych wymiarach z różną liczbą pól grzewczych oraz dodatkowymi, darmowymi polami, które nie pobierają gazu.

Kuchnia w kształcie litery U to doskonałe rozwiązanie dla mniejszych kuchni, jednak jak najbardziej znajdzie swoje zastosowanie również i w większych pomieszczeniach. Wówczas mamy większe pole do działania, tym samym pozwalając sobie na, na przykład, modną wyspę kuchenną. Oprócz niej, w kuchni możemy umieścić duży oraz przyciągający wzrok stół jadalniany. Nie zapominajmy też o oświetleniu, które robi niemałą „robotę”. Designerskie lampy puszczane nisko na linkach czy taśmy ledowe zamieszczone pod meblami dadzą świetny efekt, tworząc piękne i wyjątkowo efektywne miejsce do przyrządzania codziennych posiłków. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GutPR Hanna Gehrke - Gut
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
2025-04-24 | 14:00

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.