Jak woskować drewniane meble?
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Drewno to wszechstronny materiał, którego wyjątkowość możemy podkreślić poprzez pielęgnację odpowiednimi preparatami, dobierając je w zależności od oczekiwanego efektu końcowego. Do renowacji drewnianych mebli, w tym w szczególności stołów, świetnie sprawdzi się wosk, który oprócz zabezpieczenia woskowanej powierzchni wyjątkowo podkreśli jej naturalne piękno.
Domowe meble z racji ich codziennego użytkowania często narażone są na zabrudzenia i uszkodzenia. Aby drewniane powierzchnie ochronić przed tymi czynnikami, warto sięgnąć po wosk np. Tikkurila Helmi Furniture Wax, który wchłania się w drewno tworząc naturalną barierę odpychającą brud i wodę. Preparat w swoim składzie zawiera naturalny wosk, a jego dodatkowym atutem jest dostępność w szerokiej palecie kolorów.
Woskowanie krok po kroku
Aby wosk zapewnił drewnu należytą ochronę, najlepiej aplikować go, gdy temperatura otoczenia wynosi co najmniej 5°C, a wilgotność względna powietrza nie przekracza 80%. Przeznaczone do renowacji meble muszą być suche. Jeśli woskowaniu poddajemy surowe drewno, na początku trzeba je oczyścić z brudu i kurzu, zwilżyć lekko powierzchnię wodą i pozostawić do wyschnięcia. Ewentualne luźne włókna widoczne na powierzchni trzeba zeszlifować, po czym usunąć powstały pył. Drewno wcześniej malowane należy umyć środkiem czyszczącym zgodnie z zamieszczoną na nim instrukcją, dokładnie spłukać i poczekać aż wyschnie. Dotyczy to przede wszystkim tłustych plam. Następny krok to zeszlifowanie starej powłoki i oczyszczenie powierzchni z pyłu. Dopiero po wykonaniu tych czynności meble są gotowe do woskowania. Pozostałości po poprzednich środkach konserwujących, które nie zostaną usunięte, mogą sprawić, że w efekcie końcowym te miejsca będą bardziej błyszczące niż powoskowane elementy surowego drewna.
Przed nałożeniem produktu trzeba go dokładnie wymieszać i potem powtarzać tę czynność także w trakcie prac. Jeśli decydujemy się na kolorowy wosk, warto wypróbować go w niewidocznym miejscu, by sprawdzić, czy odcień jest odpowiedni. Jako że wosk jest bardzo płynny, do aplikacji najlepiej sprawdzi się pędzel lub gąbka. Jedną warstwę produktu nakładamy wzdłuż słojów drewna pamiętając, by nie używać więcej wosku niż drewno jest w stanie wchłonąć podczas jednej aplikacji. Jeśli nałoży się za dużo preparatu, powierzchnia będzie śliska. Aby uzyskać jednolity kolor, małe powierzchnie należy malować w jednej ciągłej aplikacji, a elementy mebli osobno. W razie potrzeby powierzchnię można czyścić środkiem czyszczącym po ok. 1 miesiącu od woskowania.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.