Jak woskować drewniane meble?
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Drewno to wszechstronny materiał, którego wyjątkowość możemy podkreślić poprzez pielęgnację odpowiednimi preparatami, dobierając je w zależności od oczekiwanego efektu końcowego. Do renowacji drewnianych mebli, w tym w szczególności stołów, świetnie sprawdzi się wosk, który oprócz zabezpieczenia woskowanej powierzchni wyjątkowo podkreśli jej naturalne piękno.
Domowe meble z racji ich codziennego użytkowania często narażone są na zabrudzenia i uszkodzenia. Aby drewniane powierzchnie ochronić przed tymi czynnikami, warto sięgnąć po wosk np. Tikkurila Helmi Furniture Wax, który wchłania się w drewno tworząc naturalną barierę odpychającą brud i wodę. Preparat w swoim składzie zawiera naturalny wosk, a jego dodatkowym atutem jest dostępność w szerokiej palecie kolorów.
Woskowanie krok po kroku
Aby wosk zapewnił drewnu należytą ochronę, najlepiej aplikować go, gdy temperatura otoczenia wynosi co najmniej 5°C, a wilgotność względna powietrza nie przekracza 80%. Przeznaczone do renowacji meble muszą być suche. Jeśli woskowaniu poddajemy surowe drewno, na początku trzeba je oczyścić z brudu i kurzu, zwilżyć lekko powierzchnię wodą i pozostawić do wyschnięcia. Ewentualne luźne włókna widoczne na powierzchni trzeba zeszlifować, po czym usunąć powstały pył. Drewno wcześniej malowane należy umyć środkiem czyszczącym zgodnie z zamieszczoną na nim instrukcją, dokładnie spłukać i poczekać aż wyschnie. Dotyczy to przede wszystkim tłustych plam. Następny krok to zeszlifowanie starej powłoki i oczyszczenie powierzchni z pyłu. Dopiero po wykonaniu tych czynności meble są gotowe do woskowania. Pozostałości po poprzednich środkach konserwujących, które nie zostaną usunięte, mogą sprawić, że w efekcie końcowym te miejsca będą bardziej błyszczące niż powoskowane elementy surowego drewna.
Przed nałożeniem produktu trzeba go dokładnie wymieszać i potem powtarzać tę czynność także w trakcie prac. Jeśli decydujemy się na kolorowy wosk, warto wypróbować go w niewidocznym miejscu, by sprawdzić, czy odcień jest odpowiedni. Jako że wosk jest bardzo płynny, do aplikacji najlepiej sprawdzi się pędzel lub gąbka. Jedną warstwę produktu nakładamy wzdłuż słojów drewna pamiętając, by nie używać więcej wosku niż drewno jest w stanie wchłonąć podczas jednej aplikacji. Jeśli nałoży się za dużo preparatu, powierzchnia będzie śliska. Aby uzyskać jednolity kolor, małe powierzchnie należy malować w jednej ciągłej aplikacji, a elementy mebli osobno. W razie potrzeby powierzchnię można czyścić środkiem czyszczącym po ok. 1 miesiącu od woskowania.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę
Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.