Jak wprowadzić do przestronnych wnętrz jeszcze więcej światła?
Światło słoneczne tworzy przyjemny klimat we wnętrzu, tym samym poprawia samopoczucie domowników. Jeśli odpowiednio je wykorzystamy, możemy również zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i prąd. Podpowiadamy, co zrobić, aby rozświetlić swoje pomieszczenia.
Jeśli chcemy wpuścić do pomieszczenia więcej światła, wybierzmy odpowiednie okna. Podczas zakupów zwróćmy uwagę na oznaczenia szyb. - Sprawdźmy, ile wynosi współczynnik przenikania światła TL. Wspomniane oznaczenie informuje, ile światła słonecznego dociera do pomieszczenia. W przypadku szyb dwukomorowych zazwyczaj wynosi 70%. - tłumaczy Radosław Makowczyński z firmy EUROCOLOR. Zwraca także uwagę, aby dobrać szyby do warunków panujących w mieszkaniu. – W przypadku okien od strony południowej, najlepiej sprawdzą się szyby selektywne. Skutecznie kontrolują nasłonecznienie, dzięki czemu poprawiają komfort życia.
Okna wielkoformatowe: sposób na jasne i przytulne wnętrze
Okna wielkoformatowe sprawdzają się zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym budownictwie. Nie tylko podnoszą walory estetyczne wnętrza, lecz także stworzą przytulną atmosferę. Wprowadzą do pomieszczeń więcej naturalnego światła, dzięki czemu optycznie je powiększą. - W sezonie jesienno-zimowym okna wielkoformatowe pomogą dogrzać dom. Wystarczy, że zamontujemy duże przeszklenia od strony południowej, gdzie najsilniej i najdłużej świeci słońce. – zauważa ekspert z EUROCOLOR.
Jakie firany wpuszczą światło do wnętrza?
Jeśli okna wychodzą na południe lub południowy-zachód, do wnętrza dociera najwięcej światła. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy okna skierowane są na północ lub północny wschód. W tym przypadku warto powiesić firanki, które dobrze przepuszczają światło. Poszukajmy jasnych firan z woalu, które nie tylko ozdobią wnętrze, lecz także je rozświetlą. Nie musimy wybierać śnieżnobiałych firanek, możemy spokojnie wybrać kremowe, cytrynowe, błękitne lub jasnoróżowe. Ważne, żeby pasowały do pozostałych elementów wystroju.
Na przepuszczalność światła wpływa tkanina, szczególnie jej grubość. Jakie firany nie zatrzymują promieni słonecznych? Najlepiej, aby były wykonane z cienkiego, przezroczystego materiału. Możemy wybrać koronkowe, żakardowe lub tiulowego firanki, które nie ograniczają dopływu światła.
Rolety do wnętrza i na zewnątrz
Światło słoneczne wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie, poprawia też naszą efektywność. Nic więc dziwnego, że staramy się wpuścić zarówno do przestrzeni mieszkalnej, jak i do pomieszczeń biurowych. We wnętrzach sprawdzają się np. rolety dzień noc, które składają się z dwóch naprzemiennych ułożonych poziomych pasów materiału: jasnych i ciemnych. W zależności od potrzeb możemy wpuścić więcej światła do wnętrza lub subtelnie je ograniczyć.
Z kolei zewnętrzne rolety nadstawne wykonane z PVC lub Aluminium do zespolenia z oknem, uchronią nas nie tylko przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, ale także przed uciążliwym hałasem z zewnątrz. Producenci oferują różne możliwości sterowania tego typu roletami. Możemy to robić np. z pozycji smartfona – nawet jeśli nie będzie nas w domu, roleta opuści się lub podniesie o ustalonej godzinie.
Jak wykreować jasne wnętrza?
Aby doświetlić pomieszczenie, pomalujmy ścianę naprzeciwko okna jasną, najlepiej półmatową, farbą. Pamiętajmy też o suficie. W tym przypadku idealnie sprawdzi się biała farba. Możemy również zawiesić lustro naprzeciwko największego okna. Takie rozwiązanie pomoże rozświetlić nawet najciemniejszą przestrzeń.
Zadbajmy również o to, aby ramy okienne i parapety były jasne, najlepiej białe. Nie tylko ładnie wyglądają, lecz także doskonale odbijają światło. Zanim wybierzemy profile okienne, upewnijmy się, że są sztywne i smukłe. Dzięki temu mamy pewność, że do wnętrza wpadnie więcej promieni słonecznych.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.