Jak wspierać seniorów w codziennej aktywności
Regularny ruch ma zbawienne działanie na nas wszystkich, jednak szczególnie ważny jest w przypadku osób starszych. Dostosowana do wieku aktywność fizyczna poprawia samopoczucie i opóźnia efekty starzenia. Ale jak zachęcić seniorów do codziennej dawki ruchu? Podpowiadamy.
Mierzmy siły na zamiary
Aktywność fizyczna powinna być zawsze dobrana do wieku i możliwości osoby starszej. Nie porywajmy się z motyką na słońce, aby nie zniechęcić seniora na samym początku. Wybierzmy taką aktywność, którą nasza mama, babcia czy dziadek będą wykonywali z ochotą i, co najważniejsze, systematycznie. Na pewno chętniej pójdą na spacer czy przejażdżkę rowerem, jeśli będziemy im w tym towarzyszyć. Jeśli czas nam na to nie pozwala, zmobilizujmy innych członków rodziny lub zachęćmy osobę starszą do znalezienia sobie partnera do ćwiczeń w zbliżonym wieku. Zastanówmy się, jakie są możliwości i przede wszystkim nie poddawajmy się w staraniach!
Sport w moim wieku? Chyba żartujesz!
To typowa wymówka seniora. A jednak istnieją takie dyscypliny, które idealnie nadają się dla osób starszych i spełniają ich potrzeby. Jedną z nich jest tai chi – aktywność łącząca medytację z gimnastyką, pozwalająca zachować seniorom wspaniałą formę psychiczną i fizyczną. Chińczycy od wieków korzystają z dobroczynnego działania tai chi, które poprawia koordynację ruchową i wydolność organizmu, redukuje stres, reguluje oddech i uwalnia mięśnie od napięć. Sprawdźmy, gdzie organizowane są takie zajęcia dla seniorów, lub poszukajmy odpowiedniego tutorialu na You Tubie.
Kolejną dyscypliną bezpieczną i korzystną dla osób starszych jest aqua aerobic. Woda dzięki swojej wyporności sprawia, że ciało staje się lżejsze, dlatego wykonywanie ćwiczeń jest dużo łatwiejsze i, co istotne, nie naraża na niebezpieczne kontuzje. Aqua aerobic wspomaga pracę wszystkich grup mięśni, zwiększa wymianę tlenową w organizmie, wspomaga układ krwionośny i pracę serca i oczywiście poprawia samopoczucie. Jeśli nasz senior nie lubi basenów, wykorzystajmy letnią aurę i wypróbujmy nordic walking. Regularne treningi z kijkami pomagają zredukować nadciśnienie, poprawiają sprawność układu krążenia oraz obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi. Ponadto dzięki podparciu osoba starsza nie musi obawiać się upadków. Kijki do nordic walkingu to doskonały prezent na urodziny, imieniny seniora czy Gwiazdkę.
Zadbajmy o nawodnienie podczas aktywności
Codzienne przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów jest szczególnie istotne w przypadku osób powyżej 65. roku życia. Warto o tym pamiętać zwłaszcza latem, kiedy znaczenie właściwego nawodnienia rośnie. Według rekomendacji Instytutu Żywności i Żywienia (2020 r.) dzienne spożycie wody u dorosłych kobiet powinno wynosić 2000 ml, a u mężczyzn 2500 ml dobę1. Tymczasem fizjologiczne zmiany związane z procesem starzenia wpływają na ograniczenie odczuwania pragnienia. Dlatego właśnie musimy zachęcać seniorów do uzupełniania płynów regularnie w ciągu dnia, w mniejszych ilościach, ale częściej, a także stale monitorować stan nawodnienia organizmu, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej oraz w sezonie letnim. Podczas upałów organizm wraz z potem wypłukuje cenne elektrolity, które są odpowiedzialne za regulację gospodarki wodnej. Aby je uzupełnić, pamiętajmy o piciu wody lub rozpuśćmy w niej tabletkę Plusssz Elektrolity SENIOR 100% Complex o smaku malinowo-cytrynowym. Preparat ten, stworzony z myślą o seniorach, zawiera pełny zestaw elektrolitów (sód, potas, magnez, wapń, chlor), ekstrakt z ruszczyka kolczastego, który przyczynia się do prawidłowego krążenia w kończynach dolnych, a także witaminy B6 i B12, które pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Ponadto suplement diety Plusssz Elektrolity SENIOR 100% Complex jest bez dodatku cukru. Podsuńmy go naszym seniorom zwłaszcza w trakcie upałów, aktywności fizycznej i umysłowej, w przypadku dużego spożycia kawy i herbaty oraz odczuwania zmęczenia i znużenia. Zaleca się spożywać dwie tabletki dziennie.
W grupie raźniej
Niezwykle ważna w przypadku osób starszych jest socjalizacja. Samotność bardzo źle wpływa na stan psychiczny seniorów i demotywuje do podejmowania aktywności. Sprawdźmy, jakie zajęcia oferuje pobliski dom kultury. Może będzie to terapia ruchowa czy muzykoterapia. Zachęćmy naszego seniora do powrotu do pasji, na którą wcześniej nie miał czasu. Dzięki uprawianiu nowo odkrytego hobby, zwłaszcza w towarzystwie znajomych, osoba starsza nie będzie czuła się samotna.
Przypisy
- „Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie”. Praca zbiorowa pod red. Jarosz M. Instytut Żywności i Żywienia. Warszawa 2020.
Plusssz Elektrolity SENIOR 100% Complex – suplement diety, tabletki musujące o smaku malina-cytryna. Preparat stworzony z myślą o seniorach, zawierający pełny zestaw elektrolitów (sód, potas, magnez, wapń, chlor), ekstrakt z ruszczyka kolczastego, który przyczynia się do prawidłowego krążenia w kończynach dolnych, witaminy B6 i B12, które pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, oraz potas, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Bez dodatku cukru
Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.