Jak wybrać mieszkanie idealne pod swój styl życia?
Punktem wspólnym dla wszystkich nabywców mieszkań jest dobra lokalizacja. Okazuje się jednak, że zupełnie inne potrzeby mieszkaniowe odczuwają pary a inne rodziny z dziećmi. Dlaczego jedni wybierają małe mieszkanie w bloku, a drudzy wolą duży dom z ogrodem? Preferencje wynikają przede wszystkim z różnych potrzeb życiowych nabywców i tego, na jakim etapie życia się znajdują. Mieszkanie idealne będzie oznaczało dla każdego coś innego.
Preferencje i potrzeby
Rynek nieruchomości i deweloperzy nieustannie starają się wpasować w bieżące potrzeby mieszkaniowe Polaków. Według danych z GUS, w 2021 roku oddano o 6,3% więcej mieszkań niż w roku ubiegłym. Deweloperzy przekazali do eksploatacji aż 141,7 tys. mieszkań. Rynek jest na tyle obszerny, że każdy może znaleźć mieszkanie, które będzie odpowiadało jego bieżącym potrzebom.
Dla zdecydowanej większości kluczowe będzie to, co znajduje się w pobliżu. Znaczenia nabiera też przestrzeń i dobre skomunikowanie miasta. Wielu nabywców szuka również mieszkań, które zapewnią im dostęp do ogródka lub tarasu. Z badania Zachowania i postawy konsumentów wobec zagadnień mieszkaniowych w Polsce przeprowadzonego na zlecenie Archicom wynika, że coraz częściej kupujemy mieszkania, które są funkcjonalne. Do niedawna liczył się metraż i ilość pomieszczeń. Dzisiaj skłaniamy się ku mieszkaniom, które są komfortowe i zapewniają ergonomię. Pozostaje zastanowić się, jak i gdzie chcą mieszkać Polacy.
Rodzina z dziećmi w modelu 2+2
Rodzice i dwójka dzieci to wciąż jeszcze najpopularniejszy model rodziny w Polsce. Mieszkanie zapewniające zaspokojenie potrzeb życiowych będzie musiało być na tyle przestronne, aby zapewnić każdemu domownikowi odpowiednią przestrzeń. Raport opublikowany przez Eurostat w 2020 roku – wskazuje, że w Polsce na każdego mieszkańca przypadało zaledwie 1,2 pokoju i tym samym osiągnęliśmy jeden z najgorszych wyników w Europie.
Zgodnie z metodologią obraną przez twórców raportu, należy przyjąć, że rodziny z dwójką dzieci powinny wybierać mieszkania, które zapewnią każdemu domownikowi oddzielny pokój - zwłaszcza, jeśli dzieci osiągnęły już 12 rok życia. – Dla rodzin z dwójką dzieci odpowiedni metraż jest niezwykle istotnym kryterium wyboru mieszkania. Zapewnienie komfortu i prywatności każdemu domownikowi stało się naszym priorytetem podczas projektowania.
Apartamentów przy Parku Szczytnickim. - komentuje Urszula Krukowska, ekspert RealCo. Nie mniej ważną kwestią dla rodzin z dziećmi jest bliskość szkół i przedszkoli, a także łatwy dostęp do opieki medycznej. Równie istotne stają się tereny zieleni, place zabaw czy szeroko pojęta rozrywka. - Apartamenty przy Parku Szczytnickim powstaną na terenie pełnym zieleni, który sprzyja rekreacji. Jednocześnie jest to niemalże ścisłe centrum Wrocławia, więc placówek edukacyjnych, kin i atrakcji dla dzieci, w okolicy nie brakuje. - dodaje Urszula Krukowska z RealCo.
Starsze małżeństwo, które ceni sobie spokój i wygodę
O ile rodziny z dziećmi chcą spędzać czas aktywnie, o tyle starsze małżeństwa, które etap wychowania pociech mają już za sobą, często szukają mieszkań zapewniających im spokój. Takie pary z jednej strony chcą unikać zgiełku, z drugiej jednak stronią od terenów wiejskich i przedmieścia.
Zdecydowana większość z nich wybiera mieszkania zamiast domu, bo życie w pobliżu miasta jest po prostu wygodniejsze. - Starsze małżeństwa nie potrzebują ogromnej przestrzeni, za to bardzo cenią sobie funkcjonalne mieszkania, które zagwarantują im komfort. Dla nich najważniejszym kryterium wyboru jest dostęp do sklepów, przychodni czy punktów usługowych w zasięgu pieszym, ale i cicha, spokojna okolica. Apartamenty przy Parku Szczytnickim będą spełniać wszystkie ich potrzeby, ponieważ powstają w zacisznej okolicy, ale z łatwym dostępem do najważniejszych punktów na mapie. Niewielkie, ale przemyślane, dwupokojowe mieszkania z widokiem na park, z pewnością sprostają tym wymaganiom. - zauważa ekspert RealCo.
Starsze małżeństwa mają zupełnie inne potrzeby mieszkaniowe niż rodziny z dziećmi. Metraż traci na znaczeniu, za to zaczyna się liczyć funkcjonalność. Dzięki bogatej ofercie deweloperów, każdy znajdzie na rynku nieruchomości mieszkanie idealne – idealne, bo spełniające indywidualne kryteria wyboru.

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.