Jak zachęcić kilkulatka do sprzątania domu?
„Czego Janek się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”
Bałagan w dziecięcym pokoju jest elementem rzeczywistości każdego rodzica. Malec zgrabnie manewruje pomiędzy rozrzuconymi po całym pokoju klockami, nie widząc w tym nic złego. Nie ma bowiem wrodzonego poczucia bałaganu i porządku – tego musimy go nauczyć. Tylko w Twoich rękach leży to, jak dziecko będzie dbało o ład i porządek swojej przestrzeni. Nie tylko teraz, ale także w dorosłym życiu. Pamiętaj jednak, by dopasować obowiązki i wymagania do wieku malca – od przedszkolaka możesz wymagać już więcej, niż od dwulatka, który wciąż dopiero poznaje świat i otoczenie. Stopniowo wprowadzaj kolejne obowiązki, by nie zniechęcić pociechy do dbania o czystość. Wraz z wiekiem o opanowaniem kolejnych umiejętności pokazuj mu, dlaczego utrzymanie porządku jest ważne i jak w kilka minut uporać się z bałaganem.
5 prostych kroków, dzięki którym sprzątanie będzie frajdą dla Malucha
- Świeć przykładem. Pamiętaj, że dla swojego dziecka jesteś superbohaterem i wzorem do naśladowania. Jeśli brzdąc zobaczy, że po każdej zabawie porządkujecie wspólnie zabawki, klocki czy kredki, potraktuje to jako normlany element dnia. Wprowadźcie wieczorną rutynę, podczas której będziecie sprzątać przedmioty w jego pokoju - zachowując tam porządek dajesz mu jasny sygnał, jak powinien wyglądać na co dzień.
- Postaw na pudła i kosze do przechowywania zabawek – nie wymagaj od malucha, że będzie starannie ustawiał każdą zabawkę na półce. Na początku zadbaj o kosze na zabawki czy klocki. To prosty i szybki sposób na utrzymanie porządku, dzięki któremu łatwiej wyrobisz w dziecku nawyk porządkowania swojej przestrzeni.
- Zadbaj o naturalne środki czystości – takie, których brzdąc z powodzeniem może używać w trakcie czyszczenia swojego pokoju, stołu w jadalni czy innych powierzchni. Ten etap może rozpocząć przedszkolak, który będzie nie tylko uczył się nowych obowiązków, ale także czerpał z nich przyjemność. Zwróć uwagę na to, by nie były to tradycyjne, chemiczne środki, które podrażnią wrażliwą skórę dziecka, a nawet mogą wywołać nieprzyjemności ze strony brzuszka. Pomogą tu naturalne i bezpieczne płyny oparte na roślinach, których właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze są znane od pokoleń. Z pomocą przychodzi tu dobroczynny wyciąg z pestek grejpfruta czy olejek z drzewa herbacianego. Takie składniki znajdziecie w produktach BeSymbio, które oparte są na roślinnych aktywnych składnikach bez dodatku chemii.
- Zaangażuj dziecko do codziennych porządków w domu. Dzięki temu będzie to dla niego naturalny element codzienności, który nie wymaga dużo czasu i zaangażowania. Nadeszła pora kolacji? To moment, w którym nadchodzi ważna rola Twojego kilkulatka – czystość stołu zależy tylko od niego. Na szafkach zgromadził się kurz? Niech Twój przedszkolak pokaże Ci, jak się z nim uporać.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.
Muzyka
Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.