Komunikaty PR

Jak zadbać o piękno drewnianej elewacji?

2020-09-30  |  16:08
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Aktualnie na rynku mamy ogromny wybór produktów, dzięki którym możemy zabezpieczyć drewno przed wpływem czynników atmosferycznych lub korozją biologiczną. Mowa o preparatach ochronno-dekoracyjnych, takich jak lakier, lakierobejca, olej, lazura oraz emalia do drewna. Który z tych środków będzie jednak najodpowiedniejszy do wykończenia naszej drewnianej elewacji? Na to pytanie odpowiada Łukasz Walczak, ekspert firmy JAF Polska. 

Drewno nie od dziś cieszy się popularnością jako materiał stosowany do budowy ogrodzeń i elementów małej architektury w przydomowych posesjach. Coraz częściej trafia także na tarasy – nie tylko w formie balustrad czy mebli, ale i podłóg. Jednak za najwyższy poziom „wtajemniczenia” wśród miłośników drewna uchodzi elewacja drewniana. Dlaczego? Bo drewno - w przeciwieństwie do innych materiałów - wymaga uwagi i troski. Aby przez wiele lat cieszyć się jego urokiem, musimy pamiętać o regularnych zabiegach konserwacyjnych oraz pielęgnacyjnych. W jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć drewno przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i korozją biologiczną?

Podejście indywidualne

Pierwszym krokiem w wyborze preparatu chroniącego trwałość i piękny wygląd elementów wykonanych z drewna będzie odpowiedź na pytanie o pożądany efekt wizualny. Czy chcemy podkreślić naturalny rysunek i usłojenie? A może stłumić efekt i nadać drewnu oczekiwany przez nas kolor? „Warto poznać właściwości i przeznaczenie poszczególnych produktów pamiętając przy tym, aby indywidualnie traktować każdy z elementów, które chcemy zabezpieczyć. Jedne środki doskonale sprawdzą się w przypadku małych, skomplikowanych fragmentów, innymi należy potraktować duże jednolite powierzchnie. Jeszcze inaczej należy obchodzić się z podłogą tarasu czy meblami ogrodowymi, bo są znacznie bardziej narażone na ścieranie i częściej mają kontakt bezpośrednio z naszą skórą.” – wyjaśnia Łukasz Walczak, ekspert JAF Polska.

Cała uwaga na elewację

Nie ulega wątpliwości, że jednak to elewacja jest jednym z najbardziej newralgicznych elementów, na konserwację których należy zwrócić uwagę. Jej duża powierzchnia sprawia, że zaniedbania są bardzo widoczne już na pierwszy rzut oka. Oprócz tego, pogorszenie jej stanu może narazić nas na problemy z prawidłowym utrzymaniem budynku i konieczność przeprowadzenia poważnego remontu, co w rezultacie będzie wymagało od nas dużych nakładów finansowych.

„Wygląd elewacji oraz sposób jej pielęgnacji zależy przede wszystkim od gatunku drewna, z którego jest wykonana. Gatunki europejskie, a zwłaszcza te lokalne, wymagać będą przede wszystkim starannej impregnacji z uwzględnieniem czynników biobójczych, a później zabezpieczenia środkami pigmentującymi takimi jak lakieorbejce czy lazury. Gatunki egzotyczne, które samoistnie zapewniają odporność na działanie korozji biologicznej, częściej poddawane są wyłącznie olejowaniu. Wybór środka konserwującego powinien być jednak dostosowany przede wszystkim do czynników, na których wpływ narażona jest elewacja, takich jak stopień nasłonecznienia i wilgoć.” – mówi ekspert JAF Polska.

Raz na kilka lat lazurą

Lakierobejce nadają elewacji kolor i delikatny połysk, jednak zapewniają jedynie powierzchniową ochronę. Tworzą one na powierzchni deski film, jednak nie impregnują jej od wewnątrz. Jak mówi Łukasz Walczak, dla tych, co chcą zabarwić drewno oraz pozostawić półmatową powierzchnię, najodpowiedniejszym wyborem będą lazury: „Malowanie lazurą, czyli lazurowanie, ma za zadanie pozostawić widoczny rysunek drewna. Lazury tworzą gładką i przejrzystą powłokę, zachowując naturalny wygląd struktury drewna i uwypuklając rysunek słojów. Zawarte w nich barwniki pozwalają na uzyskanie oryginalnego efektu dekoracyjnego, przy okazji zabezpieczając drewno. W preparatach koloryzujących, ochronę przed promieniami UV stanowią zawarte w nich pigmenty. W przypadku produktów bezbarwnych, nie wszystkie oferują te dodatkowe właściwości”.

Zabezpieczenie elewacji lazurą nie jest bardzo pracochłonne. Środki do malowania drewna typu lazurującego wymagają, aby nakładane na drewno warstwy były cienkie, a ich nakładanie powinno przypominać wcieranie w drewno.

Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy odświeżamy wcześniej malowane powierzchnie. Nie należy malować drewna zniszczonego lub zabrudzonego, powierzchnię przeznaczoną do malowania należy wcześniej starannie oczyścić. Jeżeli powłoka jest w dobrym stanie, należy ją umyć detergentem, spłukać i pozostawić do wyschnięcia, a następnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym w celu zwiększenia przyczepności kolejnej powłoki. Jeżeli powierzchnia jest spękana lub zniszczona w inny sposób, konieczne jest mechaniczne usunięcie poprzedniej powłoki aż do surowego drewna. Sinizny i przebarwienia spowodowane wilgocią można zlikwidować lub zmniejszyć ich intensywność stosując specjalne preparaty chemiczne np. dostępny w ofercie JAF Polska odszarzacz.

Zabezpieczone w ten sposób elewacje pozostają odporne na działanie szkodliwych czynników nawet kilka lat. 

Olej dla odpornych

Jeżeli nasza elewacja zrobiona jest z najodporniejszych gatunków drewna i zależy nam wyłącznie na podkreśleniu jego naturalnego piękna, to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w tym olej. Pewne gatunki drewna, ze względu na swoją naturalną wytrzymałość, nie wymagają zabezpieczenia, ale dla utrzymania ich naturalnej barwy powinny być olejowane. Produkt ten wnika głęboko w deskę, nie tworząc żadnej powłoki. Nie łuszczy się i nie pęka, za to doskonale zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią. Jest doskonały w przypadku twardych gatunków takich jak dąb czy modrzew syberyjski oraz gatunków egzotycznych. Nakłada się go łatwo – wcierając za pomocą ściereczki bawełnianej lub w przypadku większych powierzchni – pędzla.

Impregnacja olejem jest najłatwiejsza, bo preparat całkowicie wnika w drewno. Przy kolejnym malowaniu można więc nanieść olej bez wcześniejszego zdzierania powierzchni. Wystarczy wcześniej usunąć zabrudzenia przy pomocy detergentu i wysuszyć. Dla utrzymania efektu, olejowanie powinno się powtarzać co sezon w przypadku tarasów i co 3-4 sezony w przypadku elewacji.

Regularność i wysokiej jakości produkty

Jak podsumowuje Łukasz Walczak, ekspert JAF Polska, żadna metoda ani środek konserwujący nie zapewnia wieczystej ochrony drewna. Z tego też względu zabiegi renowacyjne i impregnacyjne należy co pewien czas powtarzać. Kontrola powinna być przeprowadzana co sezon i obejmować wszystkie elementy drewniane.  Zdarza się bowiem, że jedna ściana wystawiona jest silniej na działanie słońca, deszczu czy wiatru i szybciej wymaga interwencji.

Podstawą dobrego zabezpieczenia drewnianej elewacji jest stosowanie sprawdzonych środków najwyższej jakości, takich jak te, dostępne w ofercie firmy JAF Polska. Ponadto klienci mogą liczyć na fachową pomoc ekspertów i doradców klienta, którzy pomogą dobrać odpowiednie preparaty zarówno do konserwacji, jak i do zadań specjalnych. Podpowiedzą, jak pozbyć się problemów i zdradzą eksperckie sposoby na to by drewniana elewacja była ozdobą.

________________

JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce firma rozpoczęła w 2008 roku. Jest dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 70-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów stawia JAF na pozycji jednego z liderów tej branży

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Dbanie o ubrania jest eko. Sprawdź, jak to robić Biuro prasowe
2020-10-20 | 12:00

Dbanie o ubrania jest eko. Sprawdź, jak to robić

Coraz częściej magazyny mody zachęcają do budowania szafy kapsułowej, a eksperci zachęcają do noszenia tkanin przyjaznych środowisku. Warto wiedzieć, że podstawą utrzymania takiej
Dom „Linoleum od nowa” – konkurs dla projektantów i architektów
2020-10-20 | 10:25

„Linoleum od nowa” – konkurs dla projektantów i architektów

W lutym tego roku marka Forbo Flooring Polska ogłosiła pierwszy w Polsce konkurs na projekt lub realizację z użyciem linoleum meblowego. Konkurs skierowany jest do architektów,
Dom Rewitalizacja zabytkowej kamienicy
2020-10-20 | 09:25

Rewitalizacja zabytkowej kamienicy

W centrum Warszawy, w kamienicy przy ul. Smolnej 40 znajduje się butikowy Hotel Indigo, do którego przyjeżdżają goście z całego świata. Urzeka ich nie tylko rewelacyjna lokalizacja

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Marcin Miller: Nigdy nie podejrzewałem, że spełnią się najczarniejsze scenariusze z różnych filmów apokaliptycznych. W czasie pandemii wiele osób nauczyło się pokory

Muzyk uważa, że pandemia koronawirusa na wiele miesięcy zmieniła nasze życie i to w taki sposób, jakiego nikt się nie spodziewał. Jeśli chodzi o jego grafik zawodowy, to sytuacja epidemiologiczna zweryfikowała plany i zagrał zaledwie 20 koncertów, podczas gdy rok temu było ich 10 razy więcej. Zyskało na tym z kolei jego życie prywatne. Piosenkarz więcej czasu spędził z rodziną i przyjaciółmi oraz docenił uroki swojego ogrodu.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Gwiazdy

Dariusz Kordek: Zawsze korzystam z pomocy prawnika w tych sprawach, gdzie moje kompetencje się kończą. Nieznajomość prawa zawsze obraca się przeciwko nam

Aktor podkreśla, że nieznajomość prawa może nas dużo kosztować. Często bowiem w starciu z ubezpieczycielami bądź nieuczciwymi pracodawcami jesteśmy na przegranej pozycji, bo nie wiemy, jak uzyskać odszkodowanie, które nam się należy, bądź jak wynegocjować korzystne warunki finansowe. Aktor ze swojego doświadczenia wie, że w sytuacjach, w których czujemy się niepewnie, nie warto podejmować ryzyka i działać na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej.

Żywienie

Maciej Nowak: Z powodu pandemii z rynku wypadło sporo lokali gastronomicznych, które były kaprysami eleganckich pań i panów. Ta selekcja nie jest zła

Krytyk kulinarny podkreśla, że pandemia z ogromną siłą dotknęła przede wszystkim rynek lokali gastronomicznych. W efekcie wiele restauracji zakończyło swoją działalność. Jego zdaniem wypadły przede wszystkim te, które były chwilowym kaprysem właścicieli. W obliczu kryzysu zabrakło im jednak determinacji, by powalczyć o lepsze jutro. Z kolei w tych lokalach, które nadal funkcjonują, zostało znacznie ograniczone menu. Dominują w nim lokalne produkty, które łatwiej i szybciej dostać.

Konsument

Ludzki mózg jest w stanie utrzymać wysoki poziom koncentracji przez 12 minut. To wyzwanie zwłaszcza podczas nauki zdalnej

Nauka zdalna to duże wyzwanie dla wszystkich zaangażowanych w proces kształcenia. Wykorzystanie najnowszych technologii nie gwarantuje utrzymania odpowiedniego poziomu koncentracji wśród uczniów. Z badań wynika, że ludzki mózg potrafi utrzymać wysoki poziom koncentracji jedynie przez 12 minut, podczas gdy zajęcia trwają o wiele dłużej. To wyzwanie zwłaszcza dla nauczycieli i wykładowców, którzy muszą na różne sposoby próbować angażować uczniów i studentów.