Komunikaty PR

Jak zadbać o psa w trakcie wiosennego linienia?

2021-05-13  |  01:00
Biuro prasowe

Wiosenne linienie psów – jak usunąć sierść z dywanu, tapicerki lub fotela?

Wiosenne linienie psów jest całkowicie naturalnym i fizjologicznym zjawiskiem. Wszystkie rasy, z wyjątkiem bezwłosych, wraz z nadejściem cieplejszych dni wymieniają swoje „futerko” na lżejsze. Cały proces oczywiście wiąże się z dużą ilością gubionej sierści, dlatego wiele osób zastanawia się, jak go usprawnić. Kolejnym ważnym pytaniem związanym z wiosennym linieniem, jest: jak zadbać o czystość w mieszkaniu, a także jak usunąć sierść z dywanu lub tapicerki. Wszechobecne kłaczki oprócz nieestetycznego wyglądu, mogą również powodować nasilenie się objawów alergii oraz są świetnym miejscem do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Czym różni się linienie wiosenne od jesiennego?

Wiosenne linienie może być bardziej uciążliwe dla właściciela czworonoga, ponieważ ilość zrzucanej sierści jest o rząd wielkości większa niż na jesieni. W tym okresie zwierzęta wymieniają swój gęsty i gruby podszerstek na cieńszy i jaśniejszy, tak aby wraz z nadejściem cieplejszych dni nie powodowała on przegrzewania się czworonoga.

Linienie trwa od 2 do 3 tygodni. Zwykle im szybciej się ociepli, tym szybciej nasz zwierzak zacznie wymieniać „swoją garderobę”. Jeśli chcemy, aby przebiegało to szybko i sprawnie, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie przybory do pielęgnacji naszego pupila. Warto także zadbać o dobry sprzęt do sprzątania domu, ponieważ ilość gubionej sierści będzie zdecydowanie większa niż na jesieni. Wiele osób zastanawia się jak usunąć sierść z dywanu, ulubionego koca lub kanapy. Dlatego wybierając urządzenia do domu powinniśmy zdecydować się na sprzęty, które są przystosowane właśnie do czyszczenia m.in. sierści.

Od czego zależy intensywność linienia?

W zależności od rasy psa, jego linienie może wyglądać nieco inaczej. Osobniki o długim lub krótkim włosiu, ale rzadkim podszerstku będą gubiły znacznie mniej sierści niż w przypadku takich o gęstym podszerstku. Tego rodzaju obfite linienie będzie występowało m.in. u owczarka niemieckiego, labradora, retrievera lub owczarka belgijskiego. Mocna zmiana sierści dotyczyć będzie również tzw. ras pierwotnych, do których należy, np. husky, shih, samojed, shar pei i malamut. Przy takich psiakach utrzymanie czystości w mieszkaniu jest szczególnie wymagające. Dlatego jeszcze przed zakupem nowego domownika, warto mieć odpowiedzi na pytania takie jak m.in. jak usunąć sierści z dywanu, kanapy czy poduszek.

Jak zadbać o czworonoga w trakcie linienia?

W trakcie linienia, powinniśmy w szczególny sposób zadbać o sierść naszego zwierzaka i dopilnować, aby była ona wyczesywana każdego dnia. Jest to jedyny sposób na zapobiegnięcie powstawaniu kołtunów oraz usprawnienie procesu wymiany „furta”. Dzięki temu zmniejszymy także ilość przypadkowych kłaczków w naszym mieszkaniu.

Warto także zadbać o odpowiednia dietę naszego podopiecznego. Podczas linienia zwierzę może być trochę ospałe lub apatyczne. Może być to spowodowane m.in. wiosenną awitaminozą, dlatego należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór karmy lub preparaty wzmacniające.

Jak usunąć sierść z dywanu, tapicerki lub fotela?

Linienie może być prawdziwym utrapieniem dla właściciela psa. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy mieszkają z nami alergicy. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią higienę, w trakcie linienia, może dojść do zaostrzenia objawów choroby. Z tego powodu niezwykle ważne jest dokładne sprzątanie mieszkania i usuwanie sierści zwierzęcia.

Sprzątanie sierści może być uciążliwe szczególnie jeśli mamy do czynienia z puchatymi dywanami lub obiciami mebli. Od czego zacząć usuwanie sierści? Dobrym rozwiązaniem może okazać się użycie ściągaczki do szyb i wilgotnej gumowej rękawicy. Ściągaczka ułatwi usunięcie sierści z dywanu, a wilgotna rękawica przyda się przy czyszczeniu kanap lub foteli. Jeżeli szukasz bardziej skutecznego i szybszego rozwiązania, najlepsze będą elektroniczne sprzęty wyposażone w specjalne akcesoria do usuwania sierści.

„Wiele osób zastanawia się jak usunąć sierść z dywanu lub kanapy, której w tych miejscach możemy znaleźć najwięcej. Jest to szczególnie trudne zadanie, w przypadku powierzchni pokrytych materiałami, do których może ona łatwo przylegać oraz dywanów o dłuższym włosiu. W takiej sytuacji warto wybrać urządzania posiadające dużą moc lub końcówki dopasowane do czyszczenia tego rodzaju powierzchni. Dobrym rozwiązaniem są odpowiednio wyposażone mopy parowe oraz odkurzacze pionowe, które są wyjątkowo poręczne w użyciu i z łatwością rozwiążą problem jak usunąć sierść z dywanu oraz innych powierzchni.” – podpowiada Michał Obalewski z firmy Ariete.  

Fot. Ariete / Dwór Korona Karkonoszy

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli Biuro prasowe
2025-02-04 | 15:00

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli

Pod lupę bierzemy łóżka kontynentalne, które najczęściej zamawiają ludzie w naszym regionie, a także w całym kraju. Przyglądamy się im z uwagą. Wymieniamy
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.