Komunikaty PR

Jak zwiedzać miasta w duchu slow?

2024-06-10  |  11:30
Biuro prasowe
Kontakt
Estoria PR
Estoria PR

Rudzka 5A/3
01-689 Warszawa
poczta|estoria.pl| |poczta|estoria.pl
+48 600 800 004
estoria.pl
Do pobrania SlowRoad ( 0.66 MB )

Weekendowe wyjazdy i zwiedzanie miast, tzw. city breaks, to popularna forma spędzania wolnego czasu. Choć zwyczaje turystyczne uległy głębokiej transformacji po okresie pandemii, obecnie coraz chętniej korzystamy z bardzo bogatej i różnorodnej oferty miejskich atrakcji turystycznych. Główną inspiracją do wyjazdu jest potrzeba odkrycia czegoś nowego, poznanie kolejnego miejsca. Niezwykle ważna dla turystów jest oferta dla dzieci, gdyż niemal 75% ankietowanych przez Polską Organizację Turystyczną przed tegoroczną majówką przyznało, że weekendowe wycieczki podobnie, jak dłuższy urlop planuje spędzić z rodziną[1].

 

Wybór miasta na weekendowy wyjazd jest często sumą indywidualnych decyzji, a autorzy przewodnika Slow Road by Mazda podpowiadają, jak zwiedzać miasta w nieoczywisty sposób i w duchu slow:

 

  1. Najbardziej popularne cele turystyczne odwiedzaj, jeśli to możliwe, przed lub po sezonie szkolnych ferii czy wakacji. Kultowe miasteczka, jak słynny Kazimierz Wielki najlepiej zwiedzać wcześnie rano, gdy wschodzące słońce zapewnia magiczną atmosferę, albo nie tylko w weekendy.
  2. Stosuj nieoczywisty klucz wyboru miejskich atrakcji łącząc różne aktywności lub ograniczając swoją uwagę do wybranego motywu tematycznego. Dobrym przykładem jest Sanok, który warto odwiedzić wybierając się na w Bieszczady. W zaledwie kilka godzin można poznać historię południowo-wschodnich terenów Polski, zobaczyć przepiękne stare miasto i zaznajomić się ze sztuką Zdzisława Beksińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich artystów minionego stulecia.
  3. Poznawaj nowe miasto możliwie wszelkimi zmysłami – wczytaj się w historię, zainteresuj się lokalną architekturą lub sztuką, spróbuj regionalnej kuchni, skorzystaj z opcji zwiedzania z przewodnikiem, obserwuj i doświadczaj. Pory roku, tak jak sezonowe specjały, wyznaczają rytm zwiedzania mniejszych miast i miasteczek, oferując przyjeżdżającym okazję, by zwolnić lub przynajmniej spieszyć się wolniej niż zwykle. Weekendowy wypoczynek warto zaplanować np.: w Zamościu, który nie męczy, nie przytłacza i ma sporo do zaoferowania. Urzeka architekturą i historią. Sporo w nim klimatycznych knajpek i restauracji z pysznym jedzeniem. Jeśli połączyć taką wizytę z wycieczką po Roztoczu czy Działach Grabowieckich, to mamy gotowy przepis na niezapomnianą podróż.
  4. Jeśli szukasz gotowych rekomendacji na niespieszne, weekendowe zwiedzanie to wybierz jedno z polskich miasteczek należących do sieci Cittaslow. Celem miast zrzeszonych w tej międzynarodowej organizacji jest m.in. ochrona środowiska, rozwój kulturalny oraz promocja produktów lokalnych. Miasteczka o statusie Cittaslow znajdziemy na całym świecie, ale i w Polsce jest ich całkiem sporo. Poznaj bliżej: Biskupiec, Bisztynek, Lidzbark Warmiński, Olsztynek, czy Reszel lub Ryn.
  5. Wspaniałym kompromisem pomiędzy tradycją a nowoczesnością są współczesne muzea i fantastycznie przygotowane wystawy czasowe, które skutecznie przyciągają rzesze zwiedzających. Gdyńskie Muzeum Emigracji, gdańskie muzeum Drugiej Wojny Światowej czy wrocławski Hydropolis to przykłady fantastycznie zrealizowanych wystaw, gdzie nauka przenika się z kulturą i sztuką, a nowatorskie scenografie sprzyjają poznawaniu historii.
  6. Choć zwiedzanie dużych ośrodków, jak Warszawa, Wrocław czy Trójmiasto raczej nie kojarzy się z filozofią slow-life, to każde z tych miast oferuje atrakcje, które zobaczyć można bez zgiełku i tłoku. Trzeba tylko dobrze zaplanować trasy i pory zwiedzania. Warto wspomnieć, że np.: Warszawa została doceniona i wyróżniona w międzynarodowym konkursie Best Tourist Destination 2023 oraz w czterech dodatkowych kategoriach: Best Cultural Destination (stolica kultury), Best Destination for Food Lovers (stolica dobrego smaku), Safest Destinations in Europe (najbezpieczniejsza stolica) i Best Destinations for a city break (najlepsze miejsce na krótki wypad). Jak wszystkie europejskie stolice, tak i Warszawa nie jest zdecydowanie Cittaslow, ale można zwiedzać to miasto rozkoszując się wolnością wyboru i swobodą w planowaniu czasu wolnego.

W Warszawie i innych dużych miastach należy zwracać baczną uwagę na płatne strefy parkowania, także w weekendy, by radości z turystycznych wrażeń nie popsuł żaden mandat.​

Przewodnik po nieoczywistych trasach i miejscach odpoczynku Slow Road by Mazda zachęca do podróżowania po Polsce w duchu zrównoważonej filozofii slow-life. Bez pośpiechu, świadomie wybierając cele i w pełnym poszanowaniu lokalnych różnorodności. Zwiedzanie miast w duchu slow to otwartość na poznanie nowej historii, architektury, czy kultury i pełna swoboda wyboru turystycznych atrakcji. Warto zaplanować własną trasę – to recepta na udaną wycieczkę, a każde zdobyte doświadczenie sprawi, że kolejne miejskie eskapady przyniosą jeszcze więcej frajdy.

Katalog propozycji wyjazdowych w każdy zakątek Polski przygotowanych przez Mazdę znajduje się na stronie www.slowroad.pl, aktywności związane z projektem można też śledzić na bieżąco w mediach społecznościowych:

https://www.facebook.com/slowroadbymazda

https://www.instagram.com/slowroadbymazda/

 


[1] https://www.pot.gov.pl/attachments/article/1804/PLANY%20POLAK%C3%93W%20NA%20D%C5%81UGI%20WEEKEND%20MAJOWY%202024.pdf

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Estoria PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie! Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!

Jesień i zima to zdecydowanie czas na Azje, w której panuje właśnie pora sucha i pełnia słońca. W tym roku Azja zaskoczyła wzrostem popularności w porównaniu do roku
Podróże Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
2024-12-23 | 11:00

Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzać święta Bożego Narodzenia poza domem, szukając miejsc, które łączą tradycyjny klimat z możliwością wyjątkowego wypoczynku. W
Podróże SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
2024-12-19 | 16:25

SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl

Sun & Snow Sp. z o.o dołączył do partnerów sieci handlowej Lidl. Od grudnia do końca stycznia 2025 polscy użytkownicy aplikacji Lidl Plus mają możliwość skorzystania ze zniżki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA

Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.

Prawo

Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli

W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.

Media

Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca

Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.