Jaki wpływ na kondycję naszego wzroku ma „home office”?
Żyjemy w świecie elektronicznych urządzeń. Pomagają nam w pracy, dostarczają wiedzy, zapewniają rozrywkę i kontakt ze znajomymi. Sięgamy po nie praktycznie bez przerwy. Szczególnie w tym wyjątkowym czasie, kiedy wiele osób pracuje zdalnie, dzieci mają zajęcia online, funkcjonujemy „wśród ekranów”. W jaki sposób wpływa to na kondycję naszego wzroku? Czy światło niebieskofioletowe może być szkodliwe dla wzroku?
Światło niebieskie jest naturalną składową światła słonecznego i w niewielkich ilościach nie stanowi zagrożenia dla wzroku. Co więcej, pewien zakres światła niebieskiego jest korzystny dla zdrowia, ponieważ reguluje zegar biologiczny. Największe zagrożenie dla naszego wzroku stanowi wysokoenergetyczna część promieniowania niebieskiego: pasmo niebieskofioletowe. Zbyt długa ekspozycja na ten rodzaj światła może np. przyczynić się do uszkodzenia plamki żółtej- mówi Piotr Janaś, optyk i optometrysta, Business Development Manager w JZO S.A.
Era cyfryzacji – „życie wśród ekranów”
Obecne ograniczenia związane z pandemią koronawirusa przyczyniają się do tego, że większość czasu spędzamy w domu przed ekranami. Nie tylko ze względu na pracę zdalną, ale także na czas przeznaczony na odpoczynek, który poświęcamy na oglądanie filmów, przeglądanie mediów społecznościowych na smartfonach. Dotyczy to również naszych dzieci, nieustannie korzystających z urządzeń cyfrowych. Rozwój technologii spowodował, że światła niebieskofioletowego jest w naszym otoczeniu coraz więcej. Wszędzie otaczają nas ekrany smartfonów, tabletów, telewizorów, laptopów. W ciągu dnia spędzamy od kilku do kilkunastu godzin przed urządzeniami cyfrowymi. Życie wśród ekranów to ogromny wysiłek dla naszego wzroku. Różne, czasem bardzo bliskie odległości, mała czcionka… przez co nasze oczy nieustannie akomodują – czyli podlegają procesowi dostosowywania się oka do oglądanych przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach.
„Cyfrowe zmęczenie oczu” – objawy
Wzrastające i intensywne użytkowanie urządzeń cyfrowych, szczególnie małych ekranów, ma istotny wpływ na kondycję naszego zdrowia. Jakie są najczęstsze objawy związane z „cyfrowym zmęczeniem oczu”?
Skutkiem długotrwałej pracy z bliska oraz nadmiernej ekspozycji na promieniowanie niebieskofioletowe może być:
- zmęczenie oczu,
- podrażnienie oczu,
- suchość oczu,
- słabe i nieostre widzenie,
- łzawienie,
- a nawet bóle głowy.
Według wielu specjalistów objawy te można przypisać również ekspozycji na ekrany. Nasz zmysł wzroku nie jest biologicznie przystosowany do pracy z bliska, która powinna być ograniczona do okazjonalnego akomodowania. Właśnie dlatego długotrwałe wpatrywanie się w urządzenia cyfrowe szybko wywołuje fizjologiczną reakcję. Ekrany potęgują istniejące problemy wzrokowe oraz negatywnie wpływają na osoby niestosujące korekcji. Astenopia jest przede wszystkim związana z częstym i długim korzystaniem z urządzeń cyfrowych, które są wszechobecne w naszym codziennym życiu - mówi Piotr Janaś.
Zaburzona harmonia
Istnieją również inne objawy, które są wiązane przez ekspertów z użytkowaniem urządzeń cyfrowych. Należą do nich zaburzenia rytmu dobowego, jakie może powodować nadmierna ekspozycja na promieniowanie niebieskofioletowe. Oglądanie przed snem telewizji, czy korzystanie z telefonu przed zaśnięciem, które może utrudniać zasypianie, pogarszać jakość snu, a nawet powodować bezsenność.
- Niezależnie od tego, czy mamy wadę wzroku, czy nie, możemy korzystać z wyjątkowych soczewek zaprojektowanych do relaksowania oczu podczas korzystania z ekranów. Jesdnym ze sposobów ochrony przed szkodliwym działaniem ekranów są okulary, które pomagają zmniejszyć wysiłek akomodacyjny oczu związany z korzystaniem z urządzeń cyfrowych i efektywnie redukują napięcie oczu. Grupa Essilor oferuje specjalne powłoki antyrefleksyjne (Ideal Max Blue, Crizal Prevencia oraz Blue Care), chroniące przed szkodliwym promieniowaniem, które w połączeniu z konstrukcją szkieł okularowych, popularnie zwanych relaksacyjnymi jak Pulseo, Eyezen, FF Readlax 2.0. znacząco poprawiają komfort pracy. Ponadto kompleksową ochronę przed promieniowaniem słonecznym, a także przed światłem niebieskofioletowym ekranów zapewniają Inteligentne Szkła Transitions - podsumowuje Piotr Janaś.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.