Jakie postanowienia na 2020 rok mają Polacy? Badanie Mars Wrigley
Grayling Poland
al. Jerozolimskie 96
00-807 Warszawa
katarzyna.wojtowicz-pietron|grayling.com| |katarzyna.wojtowicz-pietron|grayling.com
22 536 04 41
www.grayling.com
Nowy rok jest jak czysta karta – nie oglądając się za siebie, z energią zaczynamy snuć osobiste i zawodowe plany na kolejne miesiące. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Mars Wrigley w grudniu 2019 roku, listę postanowień noworocznych przygotuje 78% kobiet i 76% mężczyzn w Polsce[1]. Do najpopularniejszych zaliczają się te związane z aktywnością fizyczną, zbilansowaną dietą, spędzaniem czasu z rodziną i – co niektórych może zdziwić – dbaniem o higienę jamy ustnej. Tymczasem stan zdrowia zębów ma wpływ na cały nasz organizm.
Ciało w lepszej formie – od wewnątrz i na zewnątrz
Regularne dbanie o aktywność fizyczną i przykładanie wagi do prawidłowego odżywania to najpopularniejsze z postanowień noworocznych. Każdego roku w pierwszych miesiącach siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie. Teraz też nie będzie inaczej – jak wynika z badań, aż 87% z nas planuje zacząć dbać o formę wraz z rozpoczęciem roku. Z kolei 86% stawia na bardziej zbilansowaną dietę. 37% badanych deklaruje, że zamierza rzucić palenie papierosów, a 43% chce ograniczyć spożywanie alkoholu.
Zdrowy organizm zaczyna się od zdrowych zębów
Według badania SW Research, dbanie o zęby to czwarte w kolejności najpopularniejsze postanowienie noworoczne. Aż 69% ankietowanych chciałoby częściej odwiedzać stomatologa i przykładać więcej wagi do pielęgnacji jamy ustnej. Biorąc pod uwagę, że stan zdrowia zębów ma wpływ na cały nasz organizm, jest to jedno z ważniejszych postanowień, które każdy z nasz powinien sumiennie zrealizować. Nieleczona próchnica i ubytki mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości – często poważniejszych niż dokuczliwy ból zęba. Tymczasem dbanie o higienę jamy ustnej nie jest ani czasochłonne, ani zbyt wymagające. Wystarczy stosować się do czterech prostych kroków rekomendowanych m.in. przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Dokładne mycie zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie, stosowanie dodatkowych akcesoriów w postaci nici dentystycznej i płynu do płukania to podstawowe elementy odpowiedniej higieny jamy ustnej. W sytuacjach, kiedy po posiłku nie mamy możliwości umycia zębów, wystarczy sięgać po bezcukrową gumę i żuć ją do 10 minut po posiłku. Dzięki temu zwiększy się produkcja śliny, która neutralizuje kwasy osadu nazębnego będącego przyczyną próchnicy. Czwartym krokiem są regularne wizyty u stomatologa – przynajmniej raz na pół roku.
Zacieśnianie więzi rodzinnych i przyjaźni
W natłoku codziennych obowiązków często brakuje nam czasu dla siebie, na czym cierpią również relacje z naszymi najbliższymi – rodziną i przyjaciółmi. A przecież odwiedziny u rodziców, czy wypad na kawę lub do kina z koleżanką to bezcenne chwile, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego nie dziwi fakt, że przy okazji nadejścia nowego roku aż 80% z nas planuje spędzać więcej czasu z rodziną, a 66% poświęci więcej uwagi relacjom z przyjaciółmi. W budowaniu wartościowych wspomnień z bliskimi z pewnością pomoże również oderwanie się od internetu, co zamierza zrobić 30% badanych.
Pamiętajmy też o sobie
Zaszycie się w ulubionym fotelu z ciekawą książką, zwiedzenie nowego miejsca, a może znalezienie upragnionej pracy, która będzie dawać nam poczucie satysfakcji – to tylko nieliczne ze sposobów na poprawę samopoczucia. Rozpoczęcie nowego roku to idealna okazja do tego, żeby starać się wygospodarować czas dla siebie. Podróżowanie do nieznanych zakątków lub ulubionych miejsc, w których lubimy się relaksować to postanowienie 69% z nas. Poszerzać horyzonty dzięki literaturze będzie niewiele mniej, bo 66% ankietowanych. Z kolei dużą życiową zmianę, jaką niewątpliwie jest zmiana pracy, w 2020 roku chciałoby zrealizować 29% badanych.
[1] Wg badania „Świadomość i percepcja bezcukrowej gumy do żucia” przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Mars Wrigley, grudzień 2019

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.