Jan-Rapowanie, Łona i Webber oraz Katarzyna Miszczuk na spotkaniach online Empik
Empik zapowiada kolejne e-spotkania autorskie na żywo w ramach cyklu #premieraonline. To cotygodniowe wywiady z autorami książek, artystami i ludźmi kultury, którzy opowiadają o swoich najnowszych wydawnictwach i odpowiadają na pytania zadawane przez widzów w komentarzach. W nadchodzącym tygodniu w wirtualnym studiu Empiku pojawią się: Jan-Rapowanie z premierą online płyty „Uśmiech”, Łona i Webber z albumem „Śpiewnik domowy”, a także Katarzyna Miszczuk, która opowie o najnowszej książce „Ja cię kocham, a ty miau”. Transmisje wszystkich rozmów odbywają się na Facebooku.
Wirtualne spotkania z twórcami to doskonała alternatywa dla kontaktu z kulturą i sztuką wobec zamkniętych muzeów, teatrów, kin czy odwołanych wydarzeń na żywo. Od momentu startu Empikowy cykl #premieraonline zgromadził przed ekranami komputerów i smartfonów ponad 350 tys. osób i zebrał ponad 400 tys. wyświetleń. W ciągu ostatnich trzech tygodni w ten sposób internauci mogli aktywnie uczestniczyć w 8 rozmowach, m.in. z Arturem Rojkiem, Sylwią Chutnik czy Janiną Bąk.
Kolejny tydzień to aż dwie premiery muzyczne pod patronatem Going. - na wirtualnych spotkaniach pojawią się Jan-Rapowanie (14.04., godz. 18:00) oraz Łona i Webber (17.04, godz. 18:00). Na czytelników czekać zaś będzie Katarzyna Miszczuk (15.04., godz. 17:00). Transmisje live będą dostępne na stronie Facebook.com/Empikcom, a w trakcje streamingów będzie można zadawać pytania w komentarzach. Spotkania będą tłumaczone na język migowy.
Jan-Rapowanie – wtorek, 14 kwietnia, godz. 18:00
Empik wspólnie z SMB Label, e-Muzyką oraz Going. zaprasza na spotkanie z Janem-Rapowanie, autorem albumu „Uśmiech” i jednym z najciekawszych debiutów ostatnich lat. Jak mało kto potrafi opowiadać o przyziemnych problemach z dużą dozą dojrzałości i dystansu. Jego charakterystyczny styl sprawia, że zjednuje sobie sympatię słuchaczy z różnych pokoleń. Współpracował z największymi „ksywkami” rodzimej sceny rapowej, a mimo młodego wieku ma na swoim koncie dwie długogrające płyty, za których niepowtarzalną warstwę muzyczną odpowiada NOCNY. Skąd nazwa albumu „Uśmiech”? Bo, jak pisał jeden stary Szkot, to w uśmiechu jest klucz do rozszyfrowania człowieka. I dlatego, że Janek trochę dojrzał, co nie znaczy, że przestał się uśmiechać. Czasem śmieje się smutno - po roku w częściach nie wszystko jest łatwo wyprostować. Choć wreszcie kupił sobie żelazko, to wersy nadal ma trochę pogniecione. Lekkie rapowanie o rzeczach ciężkich i świadomość tego, że słabość do tańca nie przeszkadza w tym, by sporo czuć i myśleć, to sedno w wypadku tej postaci (opis płyty). Rozmowę z artystą poprowadzi Filip Antonowicz (@RudyRudanacja). Wszyscy widzowie otrzymają kod rabatowy na zakup nowej płyty na Empik.com w specjalnej cenie.
Katarzyna Berenika Miszczuk – środa, 15 kwietnia, godz. 17:00
To będzie premiera online książki Katarzyny Miszczuk - zwariowanej komedii kryminalnej „Ja cię kocham, a ty miau” (Wydawnictwo W.A.B). Ilustratorka Ala ma kota o imieniu Lord, który znudzony życiem na zbyt niskim w jego mniemaniu poziomie postanawia pożegnać narzeczonego swojej ukochanej właścicielki i wziąć sprawy w swoje łapki. Za jego drobną zachętą Ala wyjeżdża razem z innymi artystami do położonego na odludziu dworku. Jego właściciel, pan Stefan, postanowił ufundować wyjątkowe stypendium – wybrany przez niego twórca zostanie jego spadkobiercą. Rywalizacja o względy fundatora staje się na tyle zaciekła, że pewnego dnia w salonie zostają odnalezione zwłoki jednego z artystów. Czy Lordowi uda się uratować swoją panią? Rozmowę z autorką książki poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. Na wszystkich oglądających czeka specjalny kod rabatowy na zakup książki na Empik.com w specjalnej cenie.
Łona i Webber – piątek, 17 kwietnia, godz. 18:00
Po prawie czterech latach od wydania albumu „Nawiasem mówiąc" artyści wracają z nową EP-ką. „Śpiewnik domowy” to siedem premierowych piosenek (i jeden remiks), składających się na najbardziej koncepcyjne wydawnictwo szczecińskiego duetu. Album jest głosem w dyskusji o tożsamości, z naciskiem na różnorodność fragmentów, z jakiej potrafi być ona utkana i jak dalekie niekiedy inspiracje mają na nią wpływ. Akcenty z różnych zakątków świata splatają się w „Śpiewniku..." z opowieścią kameralną, często czerpiącą z dalszego czy bliższego sąsiedztwa lub wprost z domu. Rozmowę poprowadzi Filip Antonowicz (@RudyRudanacja).
BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...
"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Łódź bez makijażu w debiutanckiej płycie Wolnych Bałut
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.