Jesienne city breaki szlakiem sztuki: kiedy lecieć, by oszczędzić?
Jesień to idealny czas na europejski city break - turystyczny zgiełk maleje, a krajobrazy nabierają złotych i ciepłych barw. To także dobry moment na odkrywanie atrakcji kulturalnych w Barcelonie, Paryżu czy Rzymie bez nadwyrężania budżetu. Przedstawiamy najciekawsze propozycje europejskich muzeów i festiwali, podczas których można będzie doświadczyć jakościowej kultury bez wydawania fortuny.
Europejskie miasta oferują w najbliższym czasie wiele wydarzeń kulturalnych, które nie nadwyrężają budżetu, a zapewniają przy tym jakościową rozrywkę. W nadchodzących tygodniach zaplanowano wiele bezpłatnych wystaw w znanych muzeach oraz festiwali ulicznych. To doskonała okazja, aby poznać lokalną kulturę, a przy tym zrealizować plan budżetowych wakacji. Platforma Getaway wytypowała najciekawsze propozycje atrakcji kulturalnych, które pozwolą w pełni zanurzyć się w atmosferze tych niezwykłych miast, bez obciążania portfela.
Barcelońskie muzea - bramy do historii miasta
Barcelona to miasto, które oferuje niezwykłą różnorodność muzeów. Warto podkreślić, że wiele z nich udostępnia swoje zbiory za darmo w wybrane dni, większość z nich w pierwszą niedzielę miesiąca, więc warto zaplanować wyjazd właśnie na początku października lub listopada.
Muzeum Picassa to absolutny must-see dla miłośników sztuki. Tamtejsze zbiory pochodzą z wczesnych lat twórczości Pabla Picassa i odzwierciedlają jego więzi z Barceloną. W kolekcji znajduje się ponad 4 tysiące prac, obejmujących rysunki, obrazy i ceramikę. Zwiedzający mogą odkryć ten unikalny zbiór za darmo w pierwszą niedzielę miesiąca oraz w czwartki po godzinie 17:00.
Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej to natomiast prawdziwa skarbnica katalońskiego dziedzictwa artystycznego. Znaleźć tu można romańskie freski, gotyckie dzieła, a także renesansowe i modernistyczne arcydzieła, w tym prace Gaudíego. Darmowe wejście dostępne jest w soboty od godziny 15:00 oraz w pierwszą niedzielę miesiąca.
Ci, którzy chcą zgłębić historię miasta powinni odwiedzić Muzeum Historii Barcelony, które oferuje fascynującą podróż od czasów rzymskich po współczesność. Ruiny starożytnego miasta oraz średniowieczne zabytki można podziwiać bez opłat w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.
Museu del Disseny to miejsce, które prezentuje katalońskie wzornictwo i sztukę użytkową, w tym modę, meble i grafikę, a więc świetnie odnajdą się tam fani designu. Możliwość darmowego zwiedzania muzeum oferowana jest w niedziele od godziny 15:00.
- Każde z tych muzeów to nie tylko gratka dla miłośników kultury, ale również świetna okazja, by lepiej zrozumieć historię i duszę Barcelony bez ponoszenia kosztów - mówi Grzegorz Mikielewicz, założyciel i CEO platformy Getaway, pełniącej funkcję intuicyjnego, inteligentnego kreatora i asystenta podróży “szytej na miarę”.
Szlakiem paryskiej sztuki
Jesienny Paryż to nie tylko romantyczne spacery i kawiarniane ogródki, ale także wyjątkowe wydarzenia, które można odkrywać zupełnie bezpłatnie. Już 14 października odbędzie się tam La Fête des Puces de Saint-Ouen 2024 - nocny targ antyków w klimatycznym Saint-Ouen, który w tym roku jest sponsorowany przez znanego francuskiego projektanta - Jacquemusa. To prawdziwe święto stylu, w którym antyki, sztuka i design łączą się z muzyką i atmosferą kreatywności. Darmowy wstęp czyni to wydarzenie niepowtarzalną okazją do zanurzenia się w artystycznym świecie Paryża.
Ci, którzy marzą o spokojnym wieczorze w towarzystwie największych dzieł sztuki powinni zaplanować wycieczkę do Paryża 4 października. W każdy pierwszy piątek miesiąca Luwr otwiera bowiem swoje drzwi za darmo od godziny 18:00. To doskonała okazja, aby odkryć arcydzieła starożytności i renesansu w wyjątkowej, nocnej atmosferze.
- Dla tych, którzy szukają rozrywki w lżejszym wydaniu, idealną propozycją będzie La Seine Ouverte. W każdy poniedziałkowy wieczór na barce nad Sekwaną odbywa się darmowy stand-up, który łączy piękne widoki z nieformalnym klimatem i sporą dawką śmiechu. To świetny sposób, aby rozpocząć tydzień z humorem, poznając lokalnych komików - dodaje Grzegorz Mikielewicz z Getaway.
Pełna kultury włoska jesień
Jesień w Rzymie to idealny czas, aby cieszyć się darmowymi wydarzeniami, które pozwolą poczuć magiczny klimat Wiecznego Miasta bez nadwyrężania budżetu. Festa di San Francesco d’Assisi (4 października) to coroczne święto poświęcone patronowi Włoch, św. Franciszkowi z Asyżu, które wypełnia Rzym licznymi uroczystościami religijnymi i kulturalnymi. W Bazylice św. Jana na Lateranie oraz na Placu Świętego Piotra odbywają się darmowe koncerty, parady i msze. To doskonała okazja, by doświadczyć duchowej atmosfery miasta oraz zobaczyć uroczystą iluminację zabytków.
W październiku odbywa się również Settimana della Cultura, czyli Tydzień Kultury, podczas którego wiele rzymskich muzeów i galerii otwiera swoje drzwi za darmo. W ramach tej inicjatywy można odwiedzić takie miejsca, jak Muzea Kapitolińskie, Forum Romanum czy Koloseum, bez konieczności kupowania biletu.
Do 17 listopada trwa również w Rzymie Romaeuropa Festival. Choć większość wydarzeń w ramach tego prestiżowego festiwalu sztuki i kultury ma charakter biletowany, organizatorzy każdego roku oferują również szereg bezpłatnych występów i warsztatów, które prezentują współczesne spektakle taneczne, teatralne oraz instalacje artystyczne. Darmowe wydarzenia odbywają się w przestrzeniach publicznych miasta, często w malowniczych zakątkach starożytnego Rzymu.
Jesień w Europie to czas pełen artystycznych i kulturalnych doznań, które można cieszyć się bez dodatkowych kosztów. Warto to wykorzystać.
Malediwy drogie? Tak, ale tylko w resorcie!
Święta na stoku: dlaczego Polacy wybierają Austrię i Włochy?
SUN & SNOW dołącza do partnerów sieci handlowej Lidl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.