Jesienne nawożenie dolistne: Klucz do zdrowych plonów i udanego sezonu
Wrzesień to zakończenie sezonu żniw i początek jesiennej wegetacji. Młode siewki rzepaku i zbóż muszą wykształcić odpowiedni pokrój i zbudować silny system korzeniowy, by przetrwać trudne warunki nadchodzącej zimy. Nawożenie dolistne staje się kluczowym elementem wsparcia upraw ozimych, pomagając uzupełnić niedobory składników odżywczych i zapewnić zdrowy start w nowym sezonie.
Panujące jesienią zmienne warunki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury, nadmierna wilgotność czy susza mogą osłabiać zdolność roślin do pobierania makroelementów bezpośrednio z gleby. Nawozy mineralne dostarczają składników odżywczych poprzez system korzeniowy, których maksymalne wykorzystanie, wraz z zasobami glebowymi jest niezwykle ważne. Gdy jednak efektywność przyswajania staje się mocno ograniczona, doskonałym uzupełnieniem jesiennych zabiegów agrotechnicznych staje się nawożenie dolistne. Przeprowadzone w sposób kompleksowy i zbilansowany pozwala na szybkie dostarczenie roślinom kluczowych pierwiastków, w optymalnych dawkach.
Makroelementy w jesiennych zabiegach
Azot, fosfor i potas to podstawowe makroelementy, o których podaż, należy zadbać przed zimą, już od pierwszych faz wzrostu rośliny.
- Azot (N) jest niezbędny do syntezy białek i chlorofilu, co wspiera intensywny wzrost i fotosyntezę. W formie dolistnej uzupełnia nawożenie doglebowe, skutecznie zapobiegając niedoborom w młodych roślinach.
- Fosfor (P), wspomaga rozwój systemu korzeniowego oraz procesy magazynowania i przekazywania energii, które są kluczowe dla ukorzeniania się uprawy jesienią.
- Potas (K) wzmacnia odporność roślin na stresy środowiskowe, takie jak niskie temperatury, susza czy choroby, oraz reguluje gospodarkę wodną.
Dostarczenie roślinie niezbędnych substancji odżywczych to podstawa zdrowego plonu i spokojnej zimy. Precyzyjna aplikacja drogą nalistną pozwala na szybsze przyswajanie makroelementów i natychmiastowe minimalizowanie skutków ich niedoborów, szczególnie w sytuacjach, gdy możliwość pobrania składników przez korzenie jest utrudniona.
Skuteczne formulacje foliQ
Przygotowując rośliny do spoczynku zimowego warto wybrać produkty oparte na dobrze przyswajalnych i sprawdzonych formulacjach, jak nawozy dolistne foliQ producenta Agrii Polska. W gamie produktów wspierających rolnika w okresie jesiennej wegetacji, znajdziemy między innymi foliQ Azotowy i foliQ Makro NPK, które skutecznie likwidują i zapobiegają powstaniu objawów niedoboru azotu, fosforu potasu. Stosunek trzech form azotu dostępnych w obu nawozach nie powoduje poparzeń i jest całkowicie bezpieczny dla roślin, a dodatkowe dawki mikroelementów zapewniają kompleksowe odżywienie.
Profilaktyczne zapobieganie niedoborom pierwiastków w uprawach ozimych to pewność przetrwania zimy dla roślin oraz pełen wigoru start w pierwszych dniach wiosny. Chociaż nawożenie dolistne nie zastąpi zabiegów mineralnych, zdecydowanie jest jednym z niezbędnych elementów prac agrotechnicznych w sezonie jesiennym i kluczem do udanego plonowania. To dzięki zrównoważonemu połączeniu doglebowych metod nawożenia i aplikacji dolistnej jesteśmy w stanie zapewnić uprawie optymalne warunki zimowania i dalszy, stabilny wzrost.
O Agrii Polska:
Agrii Polska należy do grona liderów w branży produkcji i dystrybucji nowoczesnych nawozów, materiału siewnego, płodów rolnych, pasz oraz środków ochrony roślin. Spółka posiada dwie marki własne Nasiona Dalgety i nawozy dolistne foliQ.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.