Jesienne nawożenie dolistne: Klucz do zdrowych plonów i udanego sezonu
Wrzesień to zakończenie sezonu żniw i początek jesiennej wegetacji. Młode siewki rzepaku i zbóż muszą wykształcić odpowiedni pokrój i zbudować silny system korzeniowy, by przetrwać trudne warunki nadchodzącej zimy. Nawożenie dolistne staje się kluczowym elementem wsparcia upraw ozimych, pomagając uzupełnić niedobory składników odżywczych i zapewnić zdrowy start w nowym sezonie.
Panujące jesienią zmienne warunki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury, nadmierna wilgotność czy susza mogą osłabiać zdolność roślin do pobierania makroelementów bezpośrednio z gleby. Nawozy mineralne dostarczają składników odżywczych poprzez system korzeniowy, których maksymalne wykorzystanie, wraz z zasobami glebowymi jest niezwykle ważne. Gdy jednak efektywność przyswajania staje się mocno ograniczona, doskonałym uzupełnieniem jesiennych zabiegów agrotechnicznych staje się nawożenie dolistne. Przeprowadzone w sposób kompleksowy i zbilansowany pozwala na szybkie dostarczenie roślinom kluczowych pierwiastków, w optymalnych dawkach.
Makroelementy w jesiennych zabiegach
Azot, fosfor i potas to podstawowe makroelementy, o których podaż, należy zadbać przed zimą, już od pierwszych faz wzrostu rośliny.
- Azot (N) jest niezbędny do syntezy białek i chlorofilu, co wspiera intensywny wzrost i fotosyntezę. W formie dolistnej uzupełnia nawożenie doglebowe, skutecznie zapobiegając niedoborom w młodych roślinach.
- Fosfor (P), wspomaga rozwój systemu korzeniowego oraz procesy magazynowania i przekazywania energii, które są kluczowe dla ukorzeniania się uprawy jesienią.
- Potas (K) wzmacnia odporność roślin na stresy środowiskowe, takie jak niskie temperatury, susza czy choroby, oraz reguluje gospodarkę wodną.
Dostarczenie roślinie niezbędnych substancji odżywczych to podstawa zdrowego plonu i spokojnej zimy. Precyzyjna aplikacja drogą nalistną pozwala na szybsze przyswajanie makroelementów i natychmiastowe minimalizowanie skutków ich niedoborów, szczególnie w sytuacjach, gdy możliwość pobrania składników przez korzenie jest utrudniona.
Skuteczne formulacje foliQ
Przygotowując rośliny do spoczynku zimowego warto wybrać produkty oparte na dobrze przyswajalnych i sprawdzonych formulacjach, jak nawozy dolistne foliQ producenta Agrii Polska. W gamie produktów wspierających rolnika w okresie jesiennej wegetacji, znajdziemy między innymi foliQ Azotowy i foliQ Makro NPK, które skutecznie likwidują i zapobiegają powstaniu objawów niedoboru azotu, fosforu potasu. Stosunek trzech form azotu dostępnych w obu nawozach nie powoduje poparzeń i jest całkowicie bezpieczny dla roślin, a dodatkowe dawki mikroelementów zapewniają kompleksowe odżywienie.
Profilaktyczne zapobieganie niedoborom pierwiastków w uprawach ozimych to pewność przetrwania zimy dla roślin oraz pełen wigoru start w pierwszych dniach wiosny. Chociaż nawożenie dolistne nie zastąpi zabiegów mineralnych, zdecydowanie jest jednym z niezbędnych elementów prac agrotechnicznych w sezonie jesiennym i kluczem do udanego plonowania. To dzięki zrównoważonemu połączeniu doglebowych metod nawożenia i aplikacji dolistnej jesteśmy w stanie zapewnić uprawie optymalne warunki zimowania i dalszy, stabilny wzrost.
O Agrii Polska:
Agrii Polska należy do grona liderów w branży produkcji i dystrybucji nowoczesnych nawozów, materiału siewnego, płodów rolnych, pasz oraz środków ochrony roślin. Spółka posiada dwie marki własne Nasiona Dalgety i nawozy dolistne foliQ.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.