Już niebawem słynne imieniny Krystyny i Bożeny. Czym uraczyć najbliższych?
13 marca obchodzimy imieniny Krystyny i Bożeny. Są to na tyle popularne imiona, że swoje święto ma tego dnia ponad 700 tysięcy Polek! Hucznych imienin w tym roku nie uda się zorganizować, ale nie jest to też powód, by rezygnować z przygotowania słodkiej przyjemności dla najbliższej rodziny.
W Polsce obecnie mamy aż pół miliona Krystyn i ponad 200 tys. kobiet o imieniu Bożena i są to najczęściej dorosłe już Polki. Dziś te popularne niegdyś imiona są rzadko wybierane przez młodych rodziców: w 2017 roku zarejestrowano 13 Bożen i 114 małych Kryś.
Imieniny w Polsce to bardzo ważny obyczaj – obchodzi się je nie tylko w domach, ale często również w pracy. W przypadku Krystyn świętuje się również… na szczeblu ogólnopolskim, a to za sprawą Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek, które co roku 13 marca organizuje Zjazd Krystyn, zapraszając imienniczki z całej Polski w jedno wybrane do tego celu miejsce. W zeszłym roku, jak i teraz odbędzie się on w formie online.
W tym roku imieniny Bożeny i Krystyny wypadają w sobotę. Tego dnia warto zadbać o to, by na stole znalazło się coś wyjątkowego. Wiosna za pasem, więc można pokusić się o prosty, lekki a pyszny i efektowny sernik na zimno na bazie serków homogenizowanych (np. Rolmlecz). Łączy się je z rozpuszczoną żelatyną, przez co tworzą aksamitną i pyszną masę serową, będącą bazą słodkiego deseru. Obowiązkowym elementem jest też galaretka, często z dodatkiem owoców. Warto pamiętać, że do dekoracji nie można używać świeżego kiwi ani świeżego ananasa, gdyż zawarte w tych owocach enzymy uniemożliwiają ścięcie galaretki. Idealne na początku wiosny będą banany, mandarynki i winogrona.
Słodki sernik na zimno na pewno znajdzie wielu amatorów, lubią go szczególnie małe dzieci, więc będzie idealną propozycją, kiedy spodziewamy się wizyty wnuków.
Sernik na zimno, który pokochają wszyscy goście
Składniki (dla 6 osób):
- 600 g serka homogenizowanego Rolmlecz (wanilia)
- 200 ml śmietanki Łaciata 30%
- ok. 100 g biszkoptów
- 1 galaretka owocowa np. malinowa
- 1 galaretka krystaliczna
- 600 ml wody
- owoce do zatopienia w galaretce np. banany
Przygotowanie:
Dno tortownicy (24 cm) wykładamy folią spożywczą, a następnie układamy na niej biszkopty. Galaretkę krystaliczną rozpuszczamy w szklance wrzącej wody (250ml), natomiast owocową w 350 ml, odstawiamy na kilkanaście minut do wystygnięcia. Ważne jest by były chłodne, ale wciąż płynne. W tym czasie przygotowujemy serowy krem - ubijamy śmietanę na sztywno, dodajemy do niej serek homogenizowany. Po połączeniu mieszamy masę z galaretką krystaliczną. Tak powstały krem przelewamy na biszkopty i wkładamy do lodówki na około 30 minut. Po tym czasie na wierzchu układamy owoce, np. banany i zalewamy je wystudzoną galaretką owocową. Tak przygotowane ciasto zostawiamy w lodówce na kilka godzin.
Więcej inspirujących przepisów na udane imieninowe przyjęcie znajduje się na www.najlepszewkuchni.pl.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.