Komunikaty PR

Kaflowe początki i wnętrzarskie wątki

2022-06-27  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Efektowne wzory, przyciągająca wzrok faktura czy brak potrzeby częstej konserwacji powierzchni – kafle od lat stanowią doskonały sposób na piękną aranżację podłóg i ścian w polskich domach. Kiedy zawitały do naszych wnętrz? Czy wciąż są modnym elementem aranżacyjnym? Na te pytania odpowiadają ekspertki wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR – Aldona Mioduszewska i Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Wbrew pozorom, historia kafli nie jest wcale ścienno-podłogowa – wszystko zaczęło od… pieców grzewczych, a pierwsze kafle nie wyglądały tak, jak teraz. Nazywane garnkowymi, z racji ich wyglądu i trójwymiarowości, powstały w XI wieku i w tym okresie były wbudowywane w cementową konstrukcję pieca.

- Najciekawsze historie dotyczące kafli wiążą się z dwoma miejscami – ciepłym i zimnym. Te pierwsze to słynne kafle mauretańskie, pochodzące z półwyspu iberyjskiego i to one uważane są za przodków tradycyjnych, płaskich, cienkich, kolorowych płytek. Z kolei miejsce „zimne” to holenderski Delft, w którym rozpoczęto produkcję kafli przypominających cenną porcelanę chińską w kolorach biało-kobaltowych – mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.  

Aktualnie kafle spotykane są w naszych domach w formie odpornych na mróz i inne działania atmosferyczne płytek tarasowych, uniwersalnych i stosowanych na ścianach, jak i podłogach płytek gresowych czy tych ceramicznych, spotykanych na ścianach ze względu na swoją miękkość.

- Płytki kaflowe kojarzą się nam się z przestrzenią łazienkową, opcjonalnie z przestrzenią kuchenną. Jakiś czas temu wyszliśmy jednak poza te stereotypowe ramy i kafle pojawiły też w przestrzeniach salonowych. Jest to związane jest z ich dużym wyborem – zarówno pod względem kolorystycznym, jak i fakturalnym. Współczesne kafle mogą wyglądać jak lite drewno czy kamień, stąd ich zastosowanie wyszło poza „pomieszczenia mokre”– dodaje Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Zawsze dobre rozwiązanie

Dlaczego tak chętnie stosujemy kafle we wnętrzach? W przestrzeniach narażonych na negatywne działanie wilgoci, kafle dają nam poczucie odpowiedniego zabezpieczenia przed wodą. Płytki ułatwiają także codzienne funkcjonowanie, przyśpieszając i upraszczając proces sprzątania.

- Nie zapominajmy także o aspekcie wizualnym – przez ich atrakcyjny aranżacyjnie wygląd, decyzja związana z zastosowaniem kafli często wiąże się po prostu z upiększeniem danego wnętrza. Niektórzy producenci dzielą płytki na kuchenne i łazienkowe, natomiast ja nie widzę takiej potrzeby. Do dyspozycji mamy także płytki z fajnym wzorem 3D, które nie są gładkie i płaskie, lecz posiadają falistą lub ortogonalną strukturę, przez co świetnie prezentują się nie tylko w przestrzeniach łazienkowych czy kuchennych, ale i też salonowych – mówi architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Czym się kierować dobierając płytki?

Dobór płytek uzależniony jest przede wszystkim od przestrzeni, w której będą one funkcjonowały. Do tych zewnętrznych wybieramy przede wszystkim rozwiązania antypoźlizgowe, wodoodporne i mrozoodporne – czyli takie, które będą w stanie odpowiednio funkcjonować bez względu na panujące warunki pogodowe i atmosferyczne. Jak dodaje architektka Galerii Wnętrz DOMAR, niektórzy producenci proponują w tej materii płytki, które wyglądają tak samo jak te, wykorzystane we wnętrzu naszego domu, ale można z ich pomocą stworzyć przedłużenie salonu na taras - zostały one bowiem przystosowane do zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Sylwia Gulewicz-Wysocka zwraca jeszcze uwagę na kwestię ścieralności. Niektóre modele mają tylko nadruk, a masa w środku jest jasna. Niektóre z kolei są barwione w masie. To stanowi ich mocną stronę, bo w przypadku odprysku, nie będzie on widoczny, co ma szczególne znaczenie przy płytkach podłogowych. Nie bez znaczenia będzie też jakość, która zagwarantuje wytrzymałość, jak i atrakcyjny wygląd kafli na lata.

Płytki kaflowe, a moda

Jakie płytki kaflowe są aktualnie najbardziej modne? Jak wyjaśnia Sylwia Gulewicz-Wysocka, ostatnio prym wiodą płytki wielkoformatowe oraz mało widoczne fugi, co umożliwia tworzenie jednolitej powierzchni. Oprócz tego inwestorzy odwiedzający wrocławską Galerię Wnętrz DOMAR najczęściej wybierają płytki płaskie, matowe, nierzadko z rysunkiem imitującym naturalny kamień.

- Ostatnio bardzo popularne stały się płytki z lastryko. Tutaj jednak zadania są podzielone, bo starsze pokolenie ma z tym wzorem jednoznaczne skojarzenia, ale młodsze jest z kolei zachwycone tą formą.

Najmodniejsza w tym sezonie kolorystyka płytek nawiązuje do natury, odzwierciedlając drewno i kamień – w tym gatunki bardzo szlachetne, czyli marmury, granity i onyksy. Część inwestorów decyduje się na bogate wzornictwo, tworząc na ścianie na przykład wzór motylich skrzydeł.

- Pamiętajmy, że kafle powinny być odzwierciedleniem tego, co lubimy – a nie tego, co jest modne. Nie podążajmy ślepo za pojawiającymi się trendami. Ważne jest, aby nasza aranżacja współgrała z tym, co nam się najbardziej podoba. Dlatego, jeżeli lubimy dany kolor czy fakturę, śmiało zdecydujmy się nawet na całą powierzchnię w tym stylu – a interesujące nas kafle znajdziemy w Galerii Wnętrz DOMAR, prezentującej rozwiązania wielu znakomitych producentów – podsumowuje Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Lampy TERRANO – nieograniczone możliwości aranżacji połączone z niezwykłą wygodą Biuro prasowe
2022-08-10 | 14:35

Lampy TERRANO – nieograniczone możliwości aranżacji połączone z niezwykłą wygodą

Nowa propozycja Lena Lighting to linia efektownych, energooszczędnych lamp LED, przeznaczona do nowoczesnych  przestrzeni. Oprawy łączą w sobie niezwykłą wygodę i szybkość montażu z
Dom Krzesło KA237 – coś więcej niż tylko design
2022-08-10 | 14:01

Krzesło KA237 – coś więcej niż tylko design

szystko zaczęło się od Aleksandra Kuczmy i jego indywidualnego podejścia do kreowania. Dla niego sztuka budowania to wychodzenie poza znane schematy. Stworzony przez projektanta prototyp
Dom Jak swoje łazienki zaaranżowała Anna Tomaska-Szmaja?
2022-08-10 | 10:40

Jak swoje łazienki zaaranżowała Anna Tomaska-Szmaja?

Anna Tomaska-Szmaja jest dekoratorką wnętrz i autorką bloga „Od inspiracji do realizacji”. Specjalizuje się w domowych metamorfozach w duchu DIY, udowadniając, że piękne

Transmisje online

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Wschód Kultury

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Media

Handel

Rodzice zaczynają kompletować szkolną wyprawkę. Powrót jednego ucznia do szkoły będzie kosztował średnio 347 zł [DEPESZA]

Co piąty rodzic przeznaczy na wyprawkę dla dziecka od 400 do 500 zł, 16 proc. – powyżej tej kwoty – wynika z Barometru Providenta. Średnio powrót do szkoły jednego ucznia, według deklaracji badanych, będzie kosztował 347 zł. To tylko nieznacznie więcej niż rok temu, chociaż rodzice obawiają się wyższych cen. Największym obciążeniem dla budżetu będzie zakup nowych podręczników oraz ubrań. Z tego względu wielu rodziców rozkłada zakupy na kilka tygodni, by nie kumulować wydatków na przełomie sierpnia i września.

Edukacja

Rzeź Woli to jedna z najmniej znanych kart historii Powstania Warszawskiego. Powstaje nowy projekt edukacyjny w wirtualnej rzeczywistości

Rusza drugi etap rewitalizacji placu Męczenników Warszawskiej Woli. To jedno z ważniejszych miejsc pamięci Powstania Warszawskiego, gdzie w sierpniu 1944 roku wymordowano mieszkańców Woli i Ochoty. Fundacja PGE i opiekujący się placem ojcowie redemptoryści stworzą tutaj ścieżkę edukacyjną z multimedialnymi lekcjami w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), dzięki czemu z wiedzą o tragicznych wydarzeniach sprzed 78 lat łatwiej będzie dotrzeć do młodych odbiorców. Mimo wielu dekad prac badaczy szczegóły rzezi Woli nadal pozostają nieodkryte.

Partner serwisu