Kamień naturalny we wnętrzach. Poznaj możliwości aranżacyjne
W dzisiejszych czasach, kiedy projektowanie wnętrz staje się coraz bardziej wymagające, a poszukiwanie doskonałych materiałów staje się priorytetem, marmur odzyskuje swoją pozycję jako symbol luksusu i elegancji. To naturalny kamień o wyjątkowej urodzie, który od wieków fascynuje swoją niepowtarzalnością i trwałością. W aranżacji wnętrz, marmur stanowi nie tylko element dekoracyjny, ale również daje możliwość stworzenia wyjątkowych przestrzeni, które emanują stylem i prestiżem.
Marmur jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych materiałów na świecie, cenionym i wykorzystywanym od dawna, jeszcze przed nadejściem nowej ery. Skały marmurowe od wieków służyły do budowy i wykończeń domów, pałaców, świątyń i innych budynków użyteczności publicznej. Jego ogromna popularność wynika przede wszystkim z niezrównanych wzorów. Marmur jest obecny w architekturze od ponad 2500 lat i mimo upływu czasu nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Wśród najpopularniejszych na świecie budowli, wzniesionych z marmuru wyróżnia się m.in. rzymski Łuk Tytusa z 81 roku, Krzywa Wieża w Pizie z 173 r., świątynia Taj Mahal z 1632 r. oraz Mauzoleum Abrahama Lincolna w Waszyngtonie.
Marmur to nie tylko klasyczna biała powierzchnia. W dzisiejszych czasach, dzięki różnorodności dostępnych odmian, można wybrać spośród bogactwa barw, wzorów i struktur, które idealnie dopasują się do każdego wnętrza. Od subtelnego jasnego kremu po głęboki, ciemny marmur - skała ta daje szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych. Niezależnie od tego, czy chodzi o klasyczne, tradycyjne wnętrza czy nowoczesne, minimalistyczne przestrzenie, marmur zawsze wniesie do nich wyjątkowy charakter i elegancję.
Jednym z największych atutów marmuru jest jego trwałość i odporność na uszkodzenia. Jest to kamień, który nie tylko przetrwa przez wiele lat, ale również nabiera patyny, stając się jeszcze piękniejszym w miarę upływu czasu. Dlatego też, wykorzystanie marmuru w aranżacji wnętrz to inwestycja na lata, która zachowa swoją wartość estetyczną przez wiele pokoleń.
Coraz więcej architektów i projektantów sięga po marmur jako główny element swoich projektów. Dzięki jego uniwersalności i ponadczasowej estetyce, marmur stał się symbolem luksusu, który podkreśla wyjątkowy charakter każdego wnętrza.
Wartościowe, eleganckie, trwałe – marmur w aranżacji wnętrz to nie tylko trend, to prawdziwa klasyka, która pozostanie z nami na długo, nadając każdemu pomieszczeniu wyjątkowy charakter i prestiż.
Produkty z marmuru, choć uznawane za ekskluzywne, są stosunkowo dostępne, co sprawia, że praktycznie każdy może sobie na nie pozwolić. Warto również wiedzieć, że na rynku dostępne są gresy imitujące najbardziej popularne wzory marmurów, takie jak Carrara, Calacatta czy słynny czarny marmur Nero Marquina.
Jak pielęgnować marmur?
Marmur jest skałą metamorficzną, która składa się głównie z wapieni, kwarcytu oraz niekiedy dolomitu. W związku z tym, marmur reaguje z kwasami, dlatego niezbędna jest odpowiednia impregnacja, która chroni kamień. W przypadku wewnętrznych posadzek, blatów łazienkowych, a nawet schodów, impregnację należy powtarzać raz do roku albo i rzadziej. Niestety stosując marmur na zewnątrz, aby mieć pewność, że nic mu nie zaszkodzi, trzeba by powtarzać tę czynność o wiele częściej.
Marmur w przeróżnej formie oraz formatach płytek można znaleźć w studiach kamienia naturalnego. Liderem rynku w tym zakresie jest firma KLINK International, która posiada 18 salonów sprzedaży, a także własne centrum dystrybucyjne, dzięki czemu ta polska marka oferuje bardzo szybkie dostawy – w przeciągu zaledwie pięciu dni.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.