Jak wygląda sytuacja zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy?
Niepełnosprawność wciąż pozostaje tematem tabu w społeczeństwie. Nadal panuje przekonanie, że niepełnosprawność to jakby "wyrok" na nasze życie i nalegania na to, aby osoby z takim obciążeniem były traktowane inaczej niż reszta społeczeństwa. Na szczęście coraz więcej firm próbuje zmienić ten stan rzeczy i dostrzega potencjał osób niesprawnych fizycznie lub intelektualnie.
Coraz więcej firm staje się inspirującym przykładem dla innych biznesmenów aby postawić na inkluzowość i tolerancje wobec osób z niepełnosprawnością. Dzięki temu potencjał tych osób będących ofiarami dyskryminacji, negatywnie traktowanych albo ignorowanymi może być lepiej widoczny a co więcej – doceniony. Firmy rozumieją jak ważne jest umożliwienie ludziom z niepełnosprawnościami czy innymi schorzeniami, aktywne uczestnictwo w społeczeństwie poprzez podjęcie świadomych decyzji dotyczących ich karier i edukacji.
Statystyki nie kłamią?
Jednak dane z roku 2022 pokazują, że coraz więcej firm decyduje się na przyjmowanie osób z niepełnosprawnością do swojego grona pracowników. Jak wiemy BPO Network to firma z misją, która wspiera biznes poprzez tworzenie procedur i zespołów zdalnych pracowników z niepełnosprawnościami. Rekrutuje kandydatów do pracy w telefonicznych biurach obsługi klienta, telesprzedaży, branży analizy danych, IT, czy w social mediach. Poza wsparciem osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy, proponuje usługi w zagadnieniach dotyczących kwestii związanych z optymalizacją obowiązkowych wpłat do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, obszarach związanych z dofinansowaniami, dotacjami na stanowiska pracy czy na podnoszenie kwalifikacji poprzez refundowane szkolenia, kursy, warsztaty. W ogólnym ujęciu działalności przeprowadza cały proces za przedsiębiorstwa, zaczynając od rekrutacji, weryfikacji i wyboru odpowiedniego pracownika, poprzez stworzenie i prowadzenie teczki osobowej i dokumentacji do PFRON szkoleń i wdrożeń aż po realizację projektu i oczekiwany efekt. Posiada również możliwość wsparcia danej firmy o wynajem pracowniczy. W roku 2022 udało się im wprowadzić na rynek pracy i zatrudnić 43 osoby z niepełnosprawnością w systemie zdalnym i z roku na rok coraz więcej osób podejmuje się aktywizacji zawodowej. Oraz zrealizować różne projekty wsparcia firm z ok. 31 różnymi firmami w Polsce.
„Nadeszły wreszcie czasy nowej jakości pracy zdalnej, jaką oferują wykształcone i wykwalifikowane osoby z niepełnosprawnościami. Jestem dumna, że dzięki pracy, którą kocham, mogę pomagać innym. Siły dodaje mi widok ludzi, którzy dzięki pracy mojej i mojego zespołu spełniają swoje marzenia i zaczynają znowu aktywnie żyć, mimo swoich chorób i niepełnosprawności. Gdy dostaję wiadomości od kandydatów na pracowników, którzy odnaleźli wymarzoną posadę – to powraca wiara w dobro drugiego człowieka. Podobnie, gdy widzę uśmiech i blask w oczach podczas spotkań on-line i słyszę, słowo dziękuję. Dostrzegam wtedy tę energię w ludziach, którzy jeszcze niedawno siedzieli w czterech ścianach w przerażającym poczuciu bezsilności. Dzięki temu czuję, że moja praca ma sens, że przyczyniam się do tego, by nasz świat był odrobinę lepszy. To mnie wzmacnia, daje energię i siłę do rozwoju projektów, które tworzę”. – Mówi Joanna Olszewska CEO BPO Network.
Dla wielu osób z niepełnosprawnością BPO Network jest start-upem, który stawia na pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Często daje drugą szansę w rozwoju osobistym i zawodowym, tak by mogli poczuć się z powrotem sprawni na swój wyjątkowy sposób a pracodawcom daje niezwykłego pracownika.
Polski rynek pracy dla osób z niepełnosprawnościami staje się coraz bardziej otwarty i przychylny a bariery architektoniczne powoli przestają być powodem do zmartwień i przeszkodą, która uniemożliwia im podjęcie zatrudnienia.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Zaskocz swoich pracowników: 500 zł na karcie Pluxee, które działa jak 560 zł!

Dzień Przyjemności w Pracy – Pluxee Polska kontynuuje świętowanie codzienności
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.