Komunikaty PR

Jakość życia i czyste powietrze magnesem dla inwestorów i pracowników

2021-06-17  |  11:08
Biuro prasowe

Zdjęcia: 
https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84iaMu9KBLKm6iVRxBLQ?e=k84sS8 
https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84iclP0ga-67rCl1QKyQ?e=34D0Xo 

Czyste powietrze to wartość sama w sobie – tak mówią ludzie, którzy zdecydowali się przenieść do Trójmiasta z innych części kraju czy Europy. Mało kto żyjący w Trójmieście potrzebuje na co dzień korzystać z aplikacji do śledzenia jakości powietrza w mieście i też w większości nie uświadamia sobie, że znaczna część mieszkańców dużych aglomeracji ma to w swoim nawyku. Bliskość morza, lasów i dobrze rozwinięta infrastruktura rekreacyjna sprawia, że jakość życia w Trójmieście staje się już nie tylko wyróżnikiem, ale również przewagą konkurencyjną, która pozwala przyciągać do Trójmiasta liczne grono wysoce wykwalifikowanych pracowników i powiększać grono firm, które lokują tu swoje biznesy.

 

Wybór siedziby w oparciu o tabelaryczne kryteria Exela, opisujące przewagę dużych aglomeracji, nie znajduje już oparcia w coraz bardziej nastawionym na miękkie kryteria biznesie. Przyjazność przestrzeni do prowadzenia interesu, ale również do życia staje się ważnym czynnikiem decydującym o tym, gdzie powstaną kolejne oddziały globalnych przedsiębiorstw. Potwierdzają to nie tylko sami przedsiębiorcy, ale i pracownicy i instytucje odpowiedzialne za przyciąganie inwestorów na Pomorze. Od początku istnienia naszej instytucji uparcie twierdziliśmy, że niektórych kluczowych czynników nie da się ‘wcisnąć w kratki Excela’. – mówi Marcin Grzegory, zastępca dyrektora Invest in Pomerania. Współczynnik konwersji potencjalnych projektów na właściwe inwestycje, znacząco wzrastał w przypadku, kiedy inwestor odwiedzał nasz region. Zaczęliśmy więc używać tego asa, podkreślając walory lokalizacji pod kątem pozyskiwania pracowników z innych części kraju i kontynentu, jak również łatwiejszej relokacji doświadczonej kadry z innych oddziałów firmy. Od zawsze byliśmy letnią stolicą Polski, ale dopiero po zwiększeniu oferty zatrudnienia, robienia biznesu i kariery, staliśmy się preferowaną lokalizacją do przeprowadzki. Dziś już każdy podręcznik biznesowy prawi, że długofalowy wyścig po biznes wygra lokalizacja, która będzie potrafiła wygrać wyścig po ludzi. Dzisiejsze realia pokazują, że odpowiednia jakość powietrza i wyjątkowe warunki do życia realnie przekładają się na potencjał relokacji pracowników właśnie do Trójmiasta.

 

W ostatnich tygodniach opublikowany został doroczny raport Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazujący po raz kolejny, że jakość powietrza w Gdańsku, Sopocie i Gdyni są na najwyższym poziomie w Polsce. 100-stronicowy raport zawiera podsumowanie oceny poziomów substancji zawartych w powietrzu w całej Polsce wykazuje, że w Trójmieście poziom ten pozwala uzyskać klasyfikację A dla wszystkich poziomów analizowanych substancji. Klasyfikacje te znajdują realne odzwierciedlenie w decyzjach podejmowanych przez świadomych sytuacji ludzi, którzy z troski o najbliższych myślą o zmianie miejsca życia: Mieszkaliśmy w Warszawie 12 lat, ale kiedy urodziło się nasze pierwsze dziecko, zbiegło się to z eksplozją informacji o złej jakości powietrza w stolicy. – mówi Hamish Potts, Brytyjczyk na co dzień pracujący w Olivia Business Centre w Gdańsku. Być może zawsze tam było, ale jako nowi, zmęczeni i emocjonalni rodzice staliśmy się znacznie bardziej wrażliwi na te informacje. Kupiliśmy oczyszczacze powietrza i pobraliśmy 4 lub 5 aplikacji, aby mieć na bieżąco informacje o jakości powietrza, ale po 2 latach informowania nas nawet przez aplikację zapewnioną przez rząd, że bezpieczniej jest trzymać małe dzieci w domu w czasie weekendu przez dwa z trzech kolejnych tygodni, zdecydowaliśmy, że musimy dokonać zmiany. Gdyby to były tylko najgorsze zimowe miesiące, być może byśmy z tym walczyli, ale ostrzeżenia pojawiły się już w październiku, ale czasami również i w kwietniu jakość powietrza była naprawdę zła. Rozważaliśmy przenosiny do Wielkiej Brytanii lub Kanady, ale Brexit i pogoda w Wielkiej Brytanii zniechęciły nas do tej opcji, a Kanada była zbyt daleko od rodziny. Po 2 latach tutaj nie moglibyśmy być szczęśliwsi i bardziej wierzyć, że podjęliśmy genialną decyzję. Krajobraz Trójmiasta z zatoką i wzgórzami parku krajobrazowego w głębi lądu sprawiają, że widoki tutaj są o wiele ciekawsze i nieustannie wywołują uśmiech na mojej twarzy, gdy jeżdżę na rowerze.

 

Podobną drogę przeszła również Barbara Opała, Menedżer zespołu Globalnych Danych Nawigacyjnych w firmie Boeing: 14 lat temu przeprowadziłam się do Trójmiasta z Warszawy, gdzie wzmożony ruch samochodowy i dwukrotnie wyższa gęstość zaludnienia niż w Gdańsku negatywnie oddziałują na całe środowisko naturalne, włącznie z człowiekiem. Z upływem czasu utwierdzam się w przekonaniu, że pod tym względem była to dobra decyzja. Lubię spędzać czas na spacerach nad brzegiem zatoki, w gdańskim Parku Reagana albo po prostu przemierzać Trójmiasto spacerem czy też na hulajnodze. Myślę, że Gdynia, Gdańsk i Sopot mają wiele do zaoferowania, bardzo dobrze się tu mieszka, a powiew morskiego powietrza na co dzień jest po prostu nie do przecenienia!

 

Nie inaczej oceniają to menedżerowie firm, których wzrost wymaga poszukiwania pracowników poza Trójmiastem: Dynamiczny rozwój biznesu w Trójmieście zdecydowanie wpływa na atrakcyjność miasta i jest magnesem przyciągającym kandydatów z całego kraju i nie tylko - mówi Ievgen Berezenko, Head of Northern Poland Delivery, EPAM Polska. Potwierdzają to statystyki naszych procesów rekrutacyjnych. Obecnie to Gdańsk jest najchętniej wybieraną przez naszych specjalistów z Europy Wschodniej lokalizacją w Polsce. Pracownicy decydujący się na relokację z Białorusi czy Ukrainy stawiają na Trójmiasto m.in. ze względu na jakość powietrza, bliskość morza i rozległe tereny zielone.

 

Podobnie ocenia to Marcin Felski z Telus International: Jakość życia w Trójmieście wpływa na nas na tyle pozytywnie, że w zeszłym miesiącu podjęliśmy decyzję o przedłużeniu naszej obecności w Trójmieście o kilka lat i podpisaliśmy nową umowę najmu. O sile nowoczesnych organizacji świadczą ich pracownicy, a nasz region zapewnia dostęp do najlepszych talentów i pozwala dbać o ich komfort w wielu wymiarach. Czyste powietrze, wszechobecna zieleń i pasmo nadmorskie mają realny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. W połączeniu ze świetną komunikacją miejską i zapleczem akademickim pozwala to lokalnym organizacjom cieszyć się zespołami o świetnych kompetencjach, w zdrowiu i powszechnym zadowoleniu, co ma znaczący wpływ na produktywność i daje dużą gwarancję stabilności w biznesie. O ile fakt, że Trójmiasto bywa pierwszym celem migracji z mniejszych miejscowości w naszym województwie nie jest już zaskakujący, to zjawisko zwiększonej ilości aplikacji z innych regionów jest już dużo ciekawsze. Na mapie Europy znajduje się mnóstwo ośrodków miejskich mających trudności z powodu smogu. Z obawy o własne zdrowie, wiele osób chętniej decyduje się na relokację do zdrowszego Trójmiasta. 

 

Menedżerowie podkreślają również, że realizowane na terenie Polski i Europy kampanie podkreślające walory Trójmiasta przyczyniają się do wzrostu zainteresowania Trójmiastem o pomagają pozyskiwać pracowników myślących o zmianie miejsca życia właśnie z uwagi na jakość powietrza w miejscu, w którym dotychczas żyli. Często podczas rozmów rekrutacyjnych z kandydatami z całej Polski słyszymy, że możliwość spędzania czasu na świeżym (naprawdę świeżym!) powietrzu w Trójmieście jest czynnikiem wspierającym decyzję o wyborze miejsca pracy – mówi Honorata Hencel, Starszy Menedżer działu danych i narzędzi nawigacyjnych w Boeing. Dlatego ważne jest budowanie świadomości biznesowej wśród trójmiejskich firm, aby wspierać działania wspomagające utrzymanie tego czystego środowiska naturalnego wokół naszych miejsc pracy – w tym wspiera nas Invest in Pomerania, łącząc firmy ze sobą w dyskusji o działaniach, które możemy podejmować wspólnie w tym celu.

 

Zauważamy, że sytuacja zmieniła się mocno w połowie drugiej dekady XXI w, kiedy rozdzwoniły się w Europie alarmy smogowe, a mieszkańcy dużych miast zainstalowali aplikacje śledzące czystość powietrza. – mówi Marcin Grzegory. Z jednym wyjątkiem - w Trójmieście do dziś ciężko znaleźć kogokolwiek śledzącego takie alerty, a jeśli już, to najczęściej jest to osoba przyjezdna z innego miasta. Wielka i wciąż rosnąca fala ‘imigrantów smogowych’ z południa i centrum kraju ujrzała szansę w przeprowadzce do Trójmiasta w momencie błyskawicznego rozrostu branży nowoczesnych usług dla biznesu, która dała miastu niezbędny i odświeżający zastrzyk ekonomiczny.

 

Synergia warunków naturalnych, projektów wdrażanych, aby poprawić jakość powietrza i życia w Trójmieście oraz rozwój oferty biznesowej pokazuje, że korzystają z tego w pierwszej kolejności mieszkańcy Gdańska, Sopotu i Gdyni, a ich satysfakcja przyczynia się do promocji regionu i przyciągnięcia nowych mieszkańców. To z kolei daje dodatkowy bodziec rozwoju firmom, które właśnie Trójmiasto zdecydowały się wybrać na swoje siedziby. Wysoka jakość codziennego życia, doskonałe walory krajobrazowyme i zdrowe powietrze to czynniki, które ciężko przecenić i można je doskonale wykorzystać, pozyskując wysoko wykwalifikowane kadry z innych regionów Polski. To doskonała przewaga konkurencyjna firm i ich specjalistów ds. rekrutacji.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kariera Czy edukacja zdalna może mieć międzynarodowy poziom? Biuro prasowe
2024-12-27 | 01:00

Czy edukacja zdalna może mieć międzynarodowy poziom?

JDJ International Open Schools (JDJ IOS) to projekt, który redefiniuje dostęp do edukacji międzynarodowej. Umożliwia zdobycie akredytowanego amerykańskiego świadectwa maturalnego z
Kariera Neuroróżnorodność to cecha, a nie problem
2024-12-20 | 01:00

Neuroróżnorodność to cecha, a nie problem

W Polsce proces kwalifikacji zaczyna się zwykle w sytuacji, kiedy nauczyciele widzą jakiś „problem” z dzieckiem – mówią wtedy, że dziecko jest
Kariera Weź udział w darmowych szkoleniach dla Dyrektorów przedszkoli i żłobków!
2024-12-19 | 12:00

Weź udział w darmowych szkoleniach dla Dyrektorów przedszkoli i żłobków!

Codziennej pracy Dyrektora towarzyszy wiele wyzwań związanych z pracownikami, współpracą z rodzicami, opieką nad dziećmi, czy prowadzeniem własnego biznesu. KDPN czyli Klub Dyrektora

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.

Problemy społeczne

Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją

Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.