Komunikaty PR

Kobiety dla kobiet w nauce

2022-06-30  |  06:00
Biuro prasowe

Sytuacja kobiet w zawodach STEM (z ang. nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka) poprawia się stopniowo z roku na rok. Jak pokazują jednak badania State of Science Index, 84 proc. Polaków nadal uważa, że należy robić więcej, aby zachęcić kobiety do rozwoju kariery naukowej. Women in Tech Summit odpowiada na tę potrzebę. To międzynarodowa konferencja, która łączy osoby wchodzące na rynek pracy, biznes, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe. Ponad 8 tys. uczestniczek i uczestników tegorocznej edycji to potwierdza. Firma 3M również.

8350 uczestników – a przede wszystkim uczestniczek – z 73 krajów spotkało się na największym wydarzeniu dla kobiet w IT i technologii w Europie i Azji Wschodniej Perspektywy Women in Tech Summit (WITS). 3M, partner konferencji, również wspiera kobiety w rozwoju kariery, szczególnie w obszarze STEM. Zaangażowanie przekłada się na liczby – w Polsce 53 proc. zespołu badawczo-rozwojowego 3M stanowią kobiety. W obszarze produkcyjnym, gdzie zatrudnionych jest ponad 3 000 osób, udział kobiet to 41 proc.

Konferencja Women in Tech Summit, organizowana przez Fundację Perspektywy, to fantastyczna okazja, aby poznać kobiety ze świata technologii, wymienić się doświadczeniem i wzajemnie się zainspirować. Na wydarzeniu obecne były ekspertki 3M zarówno z Polski, jak i zza granicy. Uczestniczki wydarzenia nie tylko słuchały ich motywujących wystąpień, ale mogły też porozmawiać o swoim zawodowym rozwoju z przedstawicielkami firmy w czasie sesji mentoringowych. Poruszane tematy dotyczyły zarówno zagadnień związanych z kształceniem kompetencji miękkich, samoświadomością i motywacją, jak również umiejętności twardych – przede wszystkim automatyzacji i robotyzacji procesów.

Tańcząc z robotami – kim są inżynierowie przyszłości?

Kreatywność to nie tylko wynalazki i eksperymenty. Tworzenie wymaga podejmowania ryzyka, łamania zasad, popełniania błędów oraz najważniejsze – radości z realizacji pomysłów. Właśnie na tym polega praca w fabryce przyszłości według Dominiki Kawali, dyrektorki Superhubu 3M we Wrocławiu. Przyszłości, która staje się już teraźniejszością.

Technologia pomaga nam skupić się na rzeczach, które dają nam satysfakcję, umożliwia rozwój. Jeśli zatem czegoś nie lubisz, nie stój z założonymi rękami. Weź to na warsztat i ulepsz – mówiła Dominika Kawala podczas wykładu „Taniec z robotami – przyszłe kompetencje w przemyśle opartym na SI”.

Rozwój technologii przekłada się również na sposób pracy w firmie. W działalności produkcyjnej roboty umożliwiają pracownikom, którzy do tej pory zajmowali się powtarzalnymi czynnościami – takimi jak pakowanie produktów do pudełek – podniesienie kwalifikacji zawodowych i zwiększenie satysfakcji z pracy. Nie trzeba się martwić, że wraz z automatyzacją ludzie stracą pracę. Na miejscu zanikających zawodów pojawią się kompletnie nowe, do których firmy takie jak 3M przygotowują pracowników już teraz.

Musimy nauczyć się „tańczyć z robotami” – powiedziała Dominika Kawala. – Inżynierowie 2030, na których będą czekały całkiem nowe wyzwania, powinni być otwarci, empatyczni i holistycznie podchodzić do wyzwań. Te trzy cechy będą opisywały przyszłe inżynierki i inżynierów.

„Syndrom oszusta” – kogo dotyka najbardziej

Jedną z Keynote Speakerek podczas WITS była Camila Cruz Durlacher, Vice President, R&D Operations, EMEA. W swoim wystąpieniu Camila przyznała, że doświadczyła w karierze tzw. syndromu oszusta. Polega on na przekonaniu, że osoba jest kłamcą i nie zasługuje na sukces, który osiągnęła, nawet pomimo rzeczywistych dowodów własnych kompetencji. Jak przyznała Camila, syndrom ten bardzo często dotyka właśnie kobiety, chociaż mężczyźni również go doświadczają. Podkreśliła rolę wzajemnego wsparcia.

Przede wszystkim musimy przezwyciężyć własne uprzedzenia, ponieważ czasami to my, kobiety, same się zniechęcamy – mówiła Camila Cruz Durlacher podczas swojego wystąpienia. – Nie powinnyśmy szukać barier i same ich tworzyć. Bądźmy pewne siebie i ufajmy sobie. Gdy uda się nam osiągnąć sukces, obejrzyjmy się za siebie. Nigdy nie wiemy, kogo zainspirujemy swoimi słowami.

Historia zawodowa Camili to także dowód na to, że wzorce do naśladowania nie są koniecznością, kiedy ma się na siebie pomysł. Obecna wiceprezeska była wychowana w rodzinie o profilu humanistycznym, jednak nie powstrzymało to jej przed podjęciem kariery chemiczki. Gdy stawiała z kolei swoje pierwsze kroki na ścieżce kariery liderskiej, była jedyną kobietą w środowisku menadżerskim – to  również nie stanowiło dla niej przeszkody przed objęciem roli, którą sprawuje do dziś.

Różnorodność w zespołach technologicznych – jak walczyć ze stereotypami

Co robią firmy, aby zwiększyć różnorodność w swoich zespołach? Kiedy jest najlepszy czas, aby zacząć przełamywać stereotypy, które powstrzymują kobiety przed karierą w nauce? Na te pytania odpowiadali na WITS uczestnicy panelu „Trendy na rynku pracy IT – mity i rzeczywistość”, wśród których znalazła się Katarzyna Paszkiewicz, dyrektorka ds. personalnych w obszarze produkcji w 3M w Polsce.

Najważniejszą metodą na zbudowanie różnorodnej firmy jest opracowanie odpowiednich procesów. Sposoby zarządzania kwestią mniejszości w firmie umożliwiają stworzenie środowiska pracy, które będzie przyjazne dla wszystkich, bez względu na płeć, wiek czy pochodzenie – tłumaczyła Katarzyna Paszkiewicz.

Równie ważne jest budowanie społeczności, która wesprze kobiety. Nie tylko w pracy, ale także poza nią. Stąd inicjatywy 3M, które mają na celu odczarowanie stereotypów powstrzymujących uczennice i studentki przed podęciem kariery w STEM.

Im wcześniej podejmujemy działanie, tym lepiej – powiedziała Katarzyna Paszkiewicz. – Chodzi o budowanie sieci kontaktów między kobietami. W obrębie firmy i poza nią, na przykład na takich wydarzeniach jak WITS. Niezwykle ważne jest również współpraca z organizacjami pozarządowymi. Cieszymy się, że możemy wspierać działania Fundacji Perspektywy, która nie tylko organizuje liczne konferencje i seminaria, z WITS na czele, ale również prowadzi program stypendialny dla dziewcząt z różnych krajów oraz popularyzuje za granicą polskie szkolnictwo wyższe.

3M aktywnie wspiera kobiety w rozwoju STEM, ze świadomością, że celem nie jest jedynie dotarcie do dziewcząt i młodych kobiet, które już pracują lub edukują się w tym obszarze, ale jeszcze dalej – do uczennic w wieku 10-15 lat, dopiero stojących przed wyborem zawodu. Właśnie dzięki tak wczesnemu działaniu możliwe jest rozbudzenie w nastolatkach zainteresowania obszarem STEM, co przełoży się na zwiększenie liczby kobiet w zawodach ścisłych. Przykładem inicjatywy skierowanej do uczennic szkoły podstawowej jest zakończony niedawno program o charakterze mentoringowym, zrealizowany przez 3M we współpracy z Fundacją Inspiring Girls.

Nowe perspektywy – różnorodność kluczem do rozwoju

Tegoroczna edycja Women in Tech Summit już się zakończyła, ale to nie oznacza końca pracy dla 3M. Firma nieustannie poszukuje nowych rozwiązań i sposobów, które umożliwią kolejnym kobietom dołączenie do świata nauki. Kierując się wartościami takimi jak różnorodność i włączenie, firma 3M umożliwia kobietom przejęcie odpowiedzialności za swoją karierę zawodową.

Wspieranie kobiet jest ważnym elementem naszych działań związanych z różnorodnością i włączaniem – mówi Małgorzata Golatowska, liderka ds. brandu i komunikacji korporacyjnej w regionie 3M East Europe oraz mentorka na WITS. – Doceniamy nasze podobieństwa, ale też różnice, wykorzystując rozmaite perspektywy w codziennej pracy. To właśnie działanie w różnorodnym zespole pozwala zobaczyć pełen obraz sytuacji, co skutkuje bardziej innowacyjnymi pomysłami.

Perspektywy Women in Tech Summit to największa konferencja poświęcona kobietom w technologiach i IT w Europie oraz Azji Wschodniej. Jest to centrum dyskusji o przyszłości technologii i jej wpływie na społeczeństwo oraz o wkładzie kobiet w tę istotną dziedzinę.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kariera Czy edukacja zdalna może mieć międzynarodowy poziom? Biuro prasowe
2024-12-27 | 01:00

Czy edukacja zdalna może mieć międzynarodowy poziom?

JDJ International Open Schools (JDJ IOS) to projekt, który redefiniuje dostęp do edukacji międzynarodowej. Umożliwia zdobycie akredytowanego amerykańskiego świadectwa maturalnego z
Kariera Neuroróżnorodność to cecha, a nie problem
2024-12-20 | 01:00

Neuroróżnorodność to cecha, a nie problem

W Polsce proces kwalifikacji zaczyna się zwykle w sytuacji, kiedy nauczyciele widzą jakiś „problem” z dzieckiem – mówią wtedy, że dziecko jest
Kariera Weź udział w darmowych szkoleniach dla Dyrektorów przedszkoli i żłobków!
2024-12-19 | 12:00

Weź udział w darmowych szkoleniach dla Dyrektorów przedszkoli i żłobków!

Codziennej pracy Dyrektora towarzyszy wiele wyzwań związanych z pracownikami, współpracą z rodzicami, opieką nad dziećmi, czy prowadzeniem własnego biznesu. KDPN czyli Klub Dyrektora

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.

Problemy społeczne

Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją

Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.