Kto zarabia za dużo? Tak Polacy patrzą na różne zawody [Wyniki badania]
Które profesje uznajemy za najbardziej wymagające, stresujące czy dochodowe? Autorzy serwisu CVeasy.pl sprawdzili, jak Polki i Polacy postrzegają dziś stanowiska pracy związane z różnymi branżami.
W badaniu wzięło udział blisko 600 osób z całego kraju, które podzieliły się swoimi przemyśleniami. Zdaniem większości, bo aż 7 na 10 ankietowanych wynagrodzenia na rynku pracy są nieadekwatne do wykonywanych obowiązków, a szkoła niewystarczająco dobrze przygotowuje nas do rozpoczęcia aktywności zawodowej.
Kim opłaca się zostać?
Zapytani o najbardziej atrakcyjne zawody pod względem zarobków i perspektyw, wymieniamy najczęściej specjalistów z zakresu IT. W drugiej kolejności przywołujemy lekarzy, a zwłaszcza dentystów i chirurgów. Trzecią najbardziej obiecującą ścieżką kariery okazuje się prawnik – szczególnie adwokat lub notariusz. Najwyższe zarobki przypisujemy za to wszelkim przełożonym, dyrektorom i prezesom.
Kto najbardziej stresuje się w pracy?
Za najbardziej stresującą profesję uznajemy lekarza, policjanta i górnika. Z dużym napięciem nerwowym wiążemy też strażaków i nauczycieli. Dla porównania, z największym obciążeniem fizycznym kojarzymy górników, pomocników na budowie oraz wykwalifikowanych robotników. Synonimem poświęcenia zdrowia dla pracy dla wielu jest również bycie rolnikiem lub sprzątaczem czy konserwatorem.
Kto dostaje za małą, a kto za dużą pensję?
Zdaniem największej ilości, bo aż połowy badanych Polek i Polaków niesłusznie niskie wynagrodzenia otrzymują zwłaszcza nauczyciele. Drudzy w kolejności są pracownicy porządkowi, a trzeci – budowlańcy i pracownicy medyczni, w tym pielęgniarze i ratownicy. Nieadekwatnie wysokie zarobki przypisujemy za to przede wszystkim politykom, a w dalszej kolejności – duchownym, dyrektorom i twórcom internetowym.
W mojej opinii szczególnie trudne do zaakceptowania są kilkukrotnie niższe wynagrodzenia w Polsce w stosunku do większości krajów europejskich, przy nieznacznie niższych, a w wielu przypadkach podobnych lub wyższych cenach dóbr i usług. Taka dysproporcja dochodów i wydatków powoduje frustrację i obniżenie motywacji do działania – tłumaczy dr inż. Artur Gajdos, ekspert analiz rynku pracy.
Co pocieszające, według większości z nas (59%) w każdej chwili można się przekwalifikować i zmienić ścieżkę kariery. Twórcy platformy CVeasy.pl podpowiadają, że warto najpierw przeanalizować swoje mocne i słabe strony, przyjrzeć się perspektywom rozwoju różnych branż oraz porozmawiać z osobami, które pracują na interesujących nas stanowiskach. A gdy już zdecydujemy o zaaplikowaniu na nową pozycję, pomocne okażą się darmowe szablony CV i przykłady listów motywacyjnych.
Więcej o tym, jakie cechy Polacy przypisują różnym zawodom, można przeczytać na blogu CVeasy.pl.

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.