Rozwój poprzez praktykę – Kaufland rekrutuje do kolejnej edycji programu stażowe
Praca wykonywana z pasją to marzenie 83% obecnych studentów[1]. Bardzo często młodzi ludzie, jeszcze w trakcie nauki, aktywnie poszukują możliwości zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych, które w przyszłości pozwolą im na rozwój w wybranym kierunku. Z myślą o nich Kaufland przygotował kolejną edycję programu stażowego Absolwent.
Udział w programie stażowym Absolwent, regularnie organizowanym przez sieć Kaufland, to szansa na rozwój kompetencji i umiejętności, a także przepustka do stałego zatrudnienia i awansu w strukturach firmy. Roczny staż skierowany jest do osób z krótkim doświadczeniem zawodowym, będących na końcowym etapie studiów oraz absolwentów uczelni wyższych. Kaufland przygotował dla uczestników programu konkurencyjne warunki zatrudnienia, tj. roczną umowę o pracę, wynagrodzenie w wysokości 5 tys. zł brutto oraz szeroki pakiet benefitów pozapłacowych. Zainteresowani programem rozpoczną swoją stażową przygodę z dniem 2 stycznia 2023 roku. Rekrutacja potrwa do 10 listopada 2022 roku.
Pokolenie Z docenia pracę w Kauflandzie
Stażyści biorący udział w programie Absolwent będą mogli zdobyć doświadczenie w Departamencie Sprzedaży w całej Polsce, Departamencie IT oraz w Pionie Rachunkowości i Finansów we Wrocławiu. Jedną z przesłanek zachęcających do podjęcia stażu jest dla młodych osób możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem międzynarodowego przedsiębiorstwa. Przekonał się o tym Patryk Woźniak, uczestnik poprzedniej edycji programu stażowego Absolwent, który zdecydował się na rozpoczęcie swojej kariery właśnie w sieci Kaufland.
Przede wszystkim poznajemy firmę. To nauka poprzez praktykę. Miałem obawy, że będę parzył kawę, a jestem jednym z pracowników – zajmuję się księgowością. W dodatku zawsze obok jest ktoś, kogo mogę poprosić o pomoc. Mamy elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej. Najczęściej przychodzę jednak do biura, bo wiem, że na miejscu nauczę się najwięcej – podsumował Patryk Woźniak, dziś pracownik Kaufland Polska, który brał udział w poprzedniej edycji programu Absolwent.
Okiem eksperta
Stażyści w naszej firmie mają okazję do zdobycia praktycznych umiejętności pod okiem profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem. Jako pracodawca dostrzegamy ambicje, zaangażowanie i chęć nauki, jaką wykazują młodzi ludzie stawiający pierwsze kroki na rynku pracy. Jesteśmy otwarci na zapewnienie im atrakcyjnego środowiska do doskonalenia się, m.in. poprzez udział w szkoleniach, perspektywę stałego zatrudnienia, szansę na wewnętrzne awanse oraz regularne rekrutowanie do projektów takich jak Absolwent czy praktyki letnie – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego w Kaufland Polska.
Osoby zainteresowane dołączeniem do sieci Kaufland będą miały również szansę na bezpośrednie spotkanie z przedstawicielami firmy podczas targów Talent Days, które odbędą się 26 października na stadionie Tarczyński Arena we Wrocławiu. Tam przedstawiciele firmy opowiedzą o wszystkich aktualnych ofertach zatrudnienia i przybliżą możliwości, jakie oferuje Kaufland na rynku pracy.
[1] Raport „Student w pracy” 2022, Program Kariera Polskiej Rady Biznesu
Czy edukacja zdalna może mieć międzynarodowy poziom?
Neuroróżnorodność to cecha, a nie problem
Weź udział w darmowych szkoleniach dla Dyrektorów przedszkoli i żłobków!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.