Kierowczynie jeżdżące z aplikacją Bolt spotkały się w Warszawie
Bolt zorganizował w Warszawie pierwsze spotkanie dla kierowczyń korzystających z platformy Bolt. Spotkanie pod nazwą Forum Bezpieczeństwa miało na celu wymianę doświadczeń i dialog, a także szczegółowe przedstawienie rozwiązań bezpieczeństwa dostępnych dla kierowczyń na platformie. Spotkanie zwieńczyła krótka sesja treningowa, przeprowadzona przez fundację Feminoteka.
Pierwsze spotkanie dla kierowczyń korzystających z platformy Bolt, zorganizowane zostało pod koniec września w Warszawie. W pilotażowej edycji wydarzenia udział wzięło kilkanaście uczestniczek. Podczas spotkania kierowczyniom zostały szczegółowo przedstawione dostępne w aplikacji rozwiązania bezpieczeństwa, m.in wykrywanie nieprawidłowości w czasie przejazdu, nagrywanie dźwięku w czasie przejazdu, udostępnianie szczegółów przejazdu, przycisk SOS dla kierowcy czy też pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych. Równie ważnym punktem spotkania było omówienie wyzwań związanych z bezpieczeństwem oraz wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk. Niewątpliwym atutem spotkania była możliwość nawiązania bezpośrednich relacji między sami kierowczyniami oraz z zespołem Bolt.
- Zdajemy sobie sprawę, że bycie kierowczynią wciąż dzisiaj nie jest łatwe, a panujące krzywdzące stereotypy w tym nie pomagają. Dlatego postanowiliśmy sporóbować nowego formatu i zgromadziliśmy reprezentantki społeczności kierowczyń z naszej platformy, aby lepiej się z nimi poznać i porozmawiać, a przede wszystkim wyposażyć je w wiedzę na temat rozwiązań bezpieczeństwa, które są dostępne w aplikacji Bolt. Bardzo dziękujemy również za wsparcie fundacji Feminoteka, która jak zawsze stanęła na wysokości zadania – komentuje Martyna Kurkowska, rzeczniczka prasowa Bolt w Polsce.
Merytoryczną część spotkania zakończyła prelekcja Jolanty Gawędy, przedstawicielki fundacji Feminoteka. Ekspertka poświęciła czas na zadanie kilku ważnych pytań uczestniczkom, skłaniając nimi do refleksji, a następnie zaprezentowała techniki radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Na koniec poruszyła również kwestię technik asertywności, które są przydatne, gdy kobietom brakuje pewności siebie.
- Misją Feminoteki jest przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji kobiet w każdym obszarze życia, a w tym przypadku pracy zawodowej, we wciąż jeszcze zmaskulinizowanym środowisku. Prowadząc zajęcia i widząc aktywność, zaangażowanie i wzajemne wsparcie kierowczyń, jestem pewna że Bolt jest miejscem, gdzie mogą się realizować w bezpiecznych warunkach i uzyskując korzyści finansowe i prywatne – powiedziała Jolanta Gawęda, wiceprezeska fundacji Feminoteka.
Spotkanie zorganizowane w formie warsztatowo- prelekcyjnej spotkało się z pozytywną reakcją kierowczyń. Uczestniczki doceniły możliwość porozmawiania o rozwiązaniach bezpieczeństwa, dopytanie o ich działanie, a także możliwość poznania się z innymi kierowczyniami.
- Regularnie korzystam z aplikacji Bolt, to mój sposób na dorobienie oraz dobrze czuję się za kółkiem. Bardzo się cieszę, że Bolt zorganizował takie spotkanie. Dla mnie najciekawiej było posłuchać o rozwiązaniach na platformie- mogłam na bieżąco zadać nurtujące mnie pytania. Ciekawie było też posłuchać porad ekspertki fundacji Feminoteka. Warto też podkreślić, że na spotkaniu panowała naprawdę świetna atmosfera - podsumowała Wiktoria Sachajko, kierowczyni i jedna z uczestniczek spotkania.
***
Bolt to europejska superaplikacja, której misją jest uczynienie mobilności miejskiej bardziej przystępną, bezpieczną i zrównoważoną. Bolt ma ponad 200 milionów klientek i klientów w 50 krajach w Europie i Afryce. Celem firmy jest przyspieszyć rezygnację z prywatnych aut na rzecz współdzielonej mobilności, oferując lepsze rozwiązania dla różnych potrzeb, w tym przewozy, carsharing i wypożyczalnię hulajnóg oraz dostawy jedzenia i artykułów spożywczych.
Więcej informacji: www.bolt.eu
Rower wodorowy odporny na mrozy - alternatywa na zimowe trasy
Uber przekazał kierowczyni Mustanga - finał konkursu Uber Dreams
Prido prezentuje ofertę na Black Friday i Cyber Monday
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.