Klasyka w szortach: Sobotnie święto wiolonczeli

Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Nieczęsto grywany repertuar i unikalna obsada instrumentalna to dwa niewątpliwe atuty kolejnego koncertu w ramach cyklu „Klasyka w szortach”. Na plenerowej scenie łódzkiej Fuzji wystąpią bowiem muzycy Barrels Cello Quartet. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 17 sierpnia 2024 roku o godzinie 18.30 na terenie Ogrodów Anny w Fuzji przy ul. Milionowej 6. Wstęp wolny.
O świetne nastroje i pokaźną dawkę artystycznych przeżyć w trzecią sierpniową sobotę zadba kwartet wiolonczelowy Barrels Cello Quartet w składzie Jakub Lemański, Miłosz Mirowski, Jakub Nowak i – w zastępstwie za Pawła Mirowskiego – Wojciech Bafeltowski. Absolwenci łódzkiej Akademii Muzycznej koncertują razem od ponad siedmiu lat, a za cel postawili sobie eksponowanie niezwykłego brzmieniowego potencjału tkwiącego w czterech wiolonczelach.
Program sobotniego koncertu niemal w całości będzie składać się z kompozycji oryginalnie pisanych z myślą o tym składzie. Publiczność usłyszy między innymi Kwartet wiolonczelowy d-moll chorwackiego kompozytora Rudolfa Matza. Nastrojowa zmienność i niezwykła dramaturgia sprawiły, że wieloczęściowe dzieło na stałe weszło do repertuaru Barrels Cello Quartet. Artyści zadbali o łódzki akcent – muzycy zagrają Deux Mouvements pour quatuor de violoncelles urodzonego w naszym mieście Aleksandra Tansmana. W trakcie wykonania tego utworu muzycy będą mieli szansę zaprezentować swój instrument zarówno od lirycznej, jak i wirtuozowskiej strony. Tego dnia wysłuchamy także Frates Arvo Pärta, jedynego w tym zestawieniu dzieła, które nie zostało napisane z myślą o kwartecie wiolonczelowym (estoński mistrz przeznaczył je na dowolny skład instrumentalny). Pozornie proste dzieło o niezwykłym barwowym potencjale otworzy sobotni koncert.
Koncerty „Klasyka w szortach” zaplanowane są na wszystkie soboty do 21 września w kompleksie przy ul. Milionowej 6. Więcej informacji:
https://amuz.lodz.pl/index.php/pl/wydarzenia/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/2126-klasyka-w-szortach-2024-08-17

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.
Handel
Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu

W 2024 roku polscy konsumenci kupowali ponad 1 mln butelek i puszek piwa 0,0% dziennie. Przez ostatnią dekadę rynek tych piw urósł pod względem wolumenu 10-krotnie. Branża inwestuje w innowacje w segmencie piw bezalkoholowych, wzmacniając nie tylko smak, ale również ich wartości odżywcze. Piwa 0,0% wpisują się w coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia, trend NoLo (no alcohol low alcohol), co może okazać się furtką do ograniczenia konsumpcji alkoholu.
Moda
Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania

Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.