Kobiety dwa razy częściej korzystają ze świadczeń medycznych
64% wszystkich konsultacji lekarskich i badań diagnostycznych realizowanych jest przez kobiety. 30% najczęściej wykonywanych przez panie badań, to testy tarczycy, a najczęściej odwiedzanymi przez kobiety specjalistami są ginekolog, ortopeda i endokrynolog.
Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni kontrolują swój stan zdrowia. Z danych SALTUS Ubezpieczenia wynika, że 64% wszystkich wizyt lekarskich, badań i usług medycznych zamawianych jest przez kobiety. Fakt ten ma m.in. odzwierciedlenie w długości życia kobiet. Według najnowszej edycji raportu Trwanie życia publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny średnia długość życia mężczyzn to 73,8 lat, a kobiet 81,7 lat.
– Biorąc pod uwagę ogół usług medycznych, panie najczęściej korzystają z porad internisty i ginekologa oraz sprawdzają poziom hormonu TSH, wykonują morfologię oraz analizę hormonu fT4. Są to jedne z podstawowych działań profilaktycznych, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie niezależnie od wieku. Dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia ewentualnych problemów ze zdrowiem, a szybkie podjęcie leczenia zwiększa szansę na powrót do pełni zdrowia – zaznacza Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.
Badania tarczycy podstawą
Nawet najlepszy specjalista nie postawi jednak trafnej diagnozy bez wykonania badań. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, są testy laboratoryjne. W większości polegają one na analizie krwi, nie wymagają zatem skomplikowanych przygotowań. Pozwalają też na wykrycie wielu różnych schorzeń i nieprawidłowości w organizmie. Wśród badań najczęściej wykonywanych przez kobiety dominują analizy hormonów tarczycy oraz testy ogólne.
Najczęściej wykonywane przez kobiety badania laboratoryjne:
-
Morfologia krwi z rozmazem
-
Hormon tyreotropowy – TSH
-
Tyroksyna wolna - fT4
-
Glukoza na czczo
-
Badanie ogólne moczu
USG i EKG najczęściej wykonywanymi przez kobiety badaniami obrazowymi
W razie wykrycia nieprawidłowości w badaniach krwi lekarze specjaliści zlecają wykonanie kolejnych badań, zazwyczaj obrazowych. Część z nich należy jednak wykonywać niezależnie i równolegle do innych testów. Do takich badań należą m.in. ultrasonografia (USG) piersi oraz EKG spoczynkowe. Pierwsze z nich jest podstawą profilaktyki nowotworowej u kobiet, a drugie sprawdza prawidłowość funkcjonowania serca. Badania ultrasonograficzne należą też do standardowych testów ginekologicznych oraz badań wykonywanych w trakcie ciąży.
Najczęściej wykonywane przez kobiety badania obrazowe:
-
USG transvaginalne miednicy mniejszej
-
USG piersi
-
USG jamy brzusznej
-
USG tarczycy
-
EKG spoczynkowe
– Fakt, że badania tarczycy stanowią 30% najczęściej wykonywanych przez kobiety badań diagnostycznych, pokazuje, jak ważne jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu i jednocześnie, jak dużym problemem zdrowotnym są jego choroby. Ma ona wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Niedoczynność tarczycy może powodować ogólne poczucie zmęczenia, duszności, wzrost masy ciała, a w trakcie ciąży może skutkować problemami z jej utrzymaniem. Jest też objawem choroby Hashimoto. Z kolei jej nadczynność wpływa między innymi na przyśpieszenie czynności serca, osłabienie mięśni czy problemy z oczami – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.
Kobiety najczęściej chodzą do ginekologa, ortopedy i endokrynologa
Po wykonaniu odpowiednich badań ich wyniki trzeba skonsultować z odpowiednim specjalistą. Biorąc pod uwagę specyfikę problemów zdrowotnych kobiet, w tym większe ryzyko problemów z tarczycą, na liście regularnie odwiedzanych przez kobiety specjalistów znajdują się m.in. ginekolog i endokrynolog. Ponadto kobiety najczęściej korzystają też z konsultacji ortopedycznych, dermatologicznych i okulistycznych.
Najczęściej odwiedzani przez kobiety specjaliści:
-
Ginekolog
-
Ortopeda
-
Endokrynolog
-
Dermatolog
-
Okulista

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.