Kolekcja Green Show marki Opoczno finalistą Dobry Wzór 2021
Dobry Wzór to najstarszy rodzimy konkurs wzorniczy, o blisko 30-letniej tradycji. Tytuł Dobry Wzór jest najbardziej prestiżową i cenioną w Polsce nagrodą za design produktu. W tym roku Instytut Wzornictwa Przemysłowego, organizator konkursu, zaprezentował nową odsłonę plebiscytu, dostosowaną do zmieniającej się rzeczywistości. Wprowadzono nowy podział kategorii oraz dwie meta kategorie „Innowacje” oraz „Zielony Wzór”. Kategoria „Dom” została podzielona na siedem podkategorii, aby jeszcze lepiej wyróżnić najlepsze projekty.
W tym roku, wśród zakwalifikowanych do finału konkursu produktów i usług, będących przykładem najlepszego designu na polskim rynku, znalazła się kolekcja płytek Green Show marki Opoczno, której wzornictwo nawiązuje do bliskości natury oraz interpretuje motywy roślinne. Kolekcja została zaprojektowana w duchu biophilic design, gdzie w centrum uwagi projektantów jest samopoczucie użytkowników oraz wykreowanie przestrzeni, która sprzyja redukcji poziomu stresu i zachowaniu wewnętrznej równowagi.
- Po okresie fascynacji surowymi, minimalistycznymi aranżacjami, nastąpił czas powrotu do natury, inspiracji jej motywami, fascynacji związkiem człowieka z przyrodą i jego integralnością ze środowiskiem naturalnym. Myśleliśmy w ten sposób również o naszych kolekcjach, starając się odpowiedzieć na potrzebę bliskości natury i otaczania się nią również we wnętrzach. Coraz chętniej wybieramy do naszych mieszkań motywy roślinne, które dają poczucie kontaktu z przyrodą. Tak powstała kolekcja Green Show – mówi Marcelina Skupińska, Senior Product Manager Opoczno, autorka kolekcji.
Kolekcję Green Show tworzą trzy rodzaje płytek ściennych w atrakcyjnym formacie 40x120 cm. Gładkie i strukturalne w kolorze intensywnej zieleni łączą się w zgraną kompozycję z białymi płytkami, ozdobionymi grafiką dużych liści. Wyjątkowe piękno kolekcji wynika z odważnej, niejednolitej zieleni szkliwa zastosowanego na gładkiej płytce bazowej. Nasycony kolor zieleni został stworzony w procesie barwienia szkliwa. Płytki są szkliwione, jednokrotnie wypalane i rektyfikowane. Głębię koloru podkreśla miękka, satynowa powierzchnia.
Głęboka zieleń, to kolorystyka również płytki strukturalnej, której nieregularne poziome linie przywołują na myśl linearną fakturę liści w dużym zbliżeniu. Motyw przerysowanych liści pojawia się także na powierzchni trzeciej, białej płytki współtworzącej kolekcję. Jest pozornie gładka, jednak kierując na nią bliższą uwagę można dojrzeć wzór dużych liści bananowca.
- Chciałam stworzyć dekorację, która nie byłaby tak oczywistym projektem, a przy jej zastosowaniu można było wykreować nienachalne, lekkie wnętrze. Dzięki wykorzystaniu błyszczącego tuszu i specjalnych głowic wykreowaliśmy na ceramice niezwykle precyzyjny i delikatny rysunek liści bananowca. W efekcie płytki ułożone obok siebie na większej powierzchni ściany tworzą jednolity, kontynuujący się wzór – wyjaśnia autorka kolekcji.
Kontury liści oświetlone sztucznym lub słonecznym światłem, efektownie wydobywają swój rysunek na powierzchnię. Dzięki nowoczesnej technologii, grafika jest precyzyjnie nakładaną dekoracją, dlatego możliwe jest oferowanie płytek w metrach kwadratowych, a nie na sztuki.
Kolekcja Green Show oferuje wiele możliwości aranżacyjnych oraz tworzenia ciekawych kompozycji ściennych. - Możemy sami zdecydować o charakterze naszego wnętrza i zastosować przepiękną płytkę dekoracyjną na całą ścianę lub jako akcent na mniejszych fragmentach. Zarówno zielona płytka gładka, jak i ze strukturą doskonale komponują się z płytką bazową. Dodatkowo w kolekcji mamy dwa elementy uzupełniające. To listwa w kolorze miedzi oraz płytka podłogowa o grafice drewna Grand Wood Prime Brown, świetnie wpisująca się w charakter kolekcji Green Show – dodaje Marcelina Skupińska.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.