Koncert z cyklu Jazz.PL w radiowej Dwójce zagra kwintet Blu/Bry
15 listopada w ramach cyklu Jazz.PL zagra kwintet Blu/Bry - zwycięzcy Grand Prix 48. edycji Konkursu Jazz Juniors, studenci Akademii Muzycznej w duńskim Odense. Transmisja koncertu od godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Dwójki. Zaproszenia na koncert można zdobyć, słuchając Programu 2.
Choć zespół istnieje od 2019 roku, muzycy poznali się o wiele wcześniej. Przyjaźń zawiązała się jeszcze w gimnazjum. Bracia bliźniacy Jan i Tomasz Kuszowie, grający na instrumentach dętych – saksofonie oraz trąbce, połączyli siły z rówieśnikami: pianistą Jakubem Letkiewiczem, kontrabasistą Franciszkiem Wicke oraz perkusistą Stanisławem Banysem. Za namową przyjaciół, jak również ze względu na upodobania estetyczne, wybrali się na studia do Danii. Muzycy przyznają, że główną inspiracją jest dla nich jazz europejski, a także ludowe melodie z różnych stron świata. Pytani o ulubione wytwórnie płytowe, bez namysłu wskazują monachijską oficynę:
W obrębie jazzu, na pewno ECM gra dla nas ważną rolę – przyznaje Franciszek Wicke.
W finale jednego z najważniejszych konkursów jazzowych w Europie, który w tym roku odbywał się po raz czterdziesty ósmy – Jazz Juniors, pokonali pięć innych zespołów z Polski
i Niemiec. Nagrodą dla zwycięzców będzie min. sesja nagraniowa w włoskiej wytwórni Emme Records, którą młodzi artyści zrealizują w sierpniu 2025 roku. Na swoim koncie mają jak dotąd debiutancki album, zatytułowany „Blubry”, wydany w listopadzie ubiegłego roku. W cyklu Jazz.PL zaprezentują nowe kompozycje, zupełnie inne od tych, które znalazły się na krążku. Brzmienie kwintetu poszerzy się o warstwę muzyki elektronicznej, dotąd nieobecną w twórczości Blu/Bry.
- Koncert powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Dofinansowano z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Wydarzenie odbędzie się 15 listopada w Studiu S-3 Polskiego Radia przy ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.