Krew znów potrzebna - akcje honorowego krwiodawstwa przed Galerią Katowicką

Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
Światowa pandemia COVID-19 przeorganizowała plany nie tylko indywidualnych osób i przedsiębiorstw, ale również szpitali. W lokalnych lecznicach na odwołane w marcu oraz kwietniu zabiegi czekały setki pacjentów. Teraz, w związku z powrotem do codziennego funkcjonowania szpitali, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o pomoc i oddawanie krwi. Cenny dar przekazać można m.in. 20 i 21 maja w godz. 10:00-15:00 na placu przed Galerią Katowicką.
Na powrót do normalności czekają wszyscy, choć niektórzy ze szczególnym zniecierpliwieniem i obawami – osoby przebywające w miejscowych szpitalach od kilku miesięcy oczekują na kontynowanie leczenia. Aby było to w pełni możliwe, konieczne jest zapewnienie placówkom medycznym zapasów krwi, niezbędnych do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych i operacji. Wedle statystyk, dostępnych na oficjalnej stronie RCKiK w Katowicach, obecnie najbardziej potrzeba grup: A Rh+, A Rh-, AB Rh-, 0 Rh+ oraz 0 Rh-.
- Serdecznie zachęcam do aktywnego uczestnictwa w naszych akcjach krwiodawstwa, a tym samym wsparcia pacjentów śląskich szpitali i klinik. Pamiętajmy, że krew potrzebna jest każdego dnia i nie zmieni tego żadna epidemia. Jeden z naszych mobilnych punktów poboru znajduje się w strategicznym punkcie miasta – na placu przy Galerii Katowickiej, gdzie będziemy na Państwa czekać przez kilka najbliższych dni – informuje Aleksandra Dyląg z RCKiK w Katowicach.
Jak aktualnie przebiegają akcje honorowego krwiodawstwa na placu przed Galerią Katowicką? Pobory prowadzone są z zachowaniem szczególnych środków ostrożności w celu zapewnienia bezpieczeństwa ich uczestnikom oraz medykom. Najpierw odbywa się wstępny wywiad, podczas którego potencjalny krwiodawca wypełnia ankietę, dezynfekuje ręce oraz ma mierzoną temperaturę. Później następuje rejestracja i drugi etap kwalifikacji - odbywający się już na dotychczasowych zasadach.
Przypomnijmy, że w związku z pandemią koronawirusa krew mogą oddać honorowi dawcy, którzy: w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywali za granicą oraz nie mieli kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, nie mają objawów infekcji, ich temperatura ciała nie przekracza 37,3°C, nie są objęci kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym.
Najbliższa akcja honorowego krwiodawstwa pod Galerią Katowicką odbędzie się w środę, 20 maja, w godz. 10:00-15:00, a kolejna w czwartek. Następnie krew będzie można oddać w dniach 25-27 maja. Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na: https://rckik-katowice.pl/kalendarium.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.