Kuchenka gazowa czy elektryczna? Przede wszystkim - bezpieczna dla seniora!
Jak wynika z badań BIK liczba osób w wieku powyżej 65 lat w Polsce systematycznie wzrasta. Jednak dzisiejsi seniorzy mają coraz mniej wspólnego ze stereotypowym postrzeganiem osób starszych jako schorowanych, samotnych, nieaktywnych. Większość z nich czuje się młodziej, niż wskazuje metryka. Mając sporo wolnego czasu wreszcie mogą się poświęcić swoim pasjom. Jedną z nich jest gotowanie. Podpowiadamy, jaka powinna być kuchnia bezpieczna dla seniora oraz które rozwiązanie - kuchenka gazowa czy elektryczna jest optymalne.
Czas dla siebie
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Senior Apartments wynika, że tym co sprawia seniorom największą radość jest m. in. czas wolny (14,8%) i realizowanie własnych zainteresowań oraz pasji (9,2%). Chociaż wraz z wiekiem pojawiają się pewne dolegliwości, a pokłady sił i energii są coraz mniejsze, aktywność osób starszych pozwala im na realizowanie swoich potrzeb. W zakresie rozwoju osobistego, poczucia własnej wartości, czy spełniania dawno odkładanych marzeń. Wyzwaniem dla dzisiejszego społeczeństwa jest wspieranie aktywności podejmowanych przez osoby starsze – m. in. poprzez aranżowanie dla nich bezpiecznej przestrzeni. Także w kuchni. Dylemat - kuchenka gazowa czy elektryczna? Rozwiązania dla seniorów powinny być bezpieczne i ekonomiczne zarazem, jak np. płyta gazowa z ukrytymi palnikami – gaz pod szkłem.
Kuchnia bezpieczna dla seniora, czyli jaka?
Najważniejsze w kuchni jest bezpieczeństwo seniorów. Aby je zapewnić, należy uwzględnić 5 kluczowych kwestii:
1. Zapobieganie wypadkom. Kuchnia, z której korzysta senior musi być dobrze oświetlona, szafki powinny się same domykać, a podłogę warto wyposażyć w maty antypoślizgowe, by zapobiec upadkom.
2. Odpowiednie naczynia. Najlepiej by garnki były lekkie i posiadały uchwyty po obu stronach. Warto uczulić starszych, żeby garnki stawiali w taki sposób, aby uchwyty nie wystawały poza krawędź kuchenki.
3. Sposób przygotowywania i przechowywania żywności. Osobne deski do krojenia mięsa i innych produktów łatwiej będzie odróżnić, jeśli będą miały inne kolory. Po posiłku wszelkie resztki należy umieszczać w zamkniętych pojemnikach i przechowywać je w lodówce.
4. Ergonomia gotowania. Kuchnia bezpieczna dla seniora to taka, w której wszystko jest w zasięgu ręki. Nie ma mowy o wspinaniu się lub stawaniu na krześle, aby sięgać po potrzebne akcesoria.
5. Zapobieganie pożarom. Osoby powyżej 65 r. życia są bardziej narażone na obrażenia w wyniku pożaru w kuchni. Dlatego, kuchenka gazowa czy elektryczna musi być maksymalnie bezpieczna i intuicyjna w obsłudze. Te warunki spełnia gaz pod szkłem. Co istotne dla budżetu seniorów - płyta zużywa przy tym do 50% mniej gazu niż tradycyjna kuchenka gazowa.
Bezpieczna kuchenka gazowa?
Stając przed wyborem - kuchenka gazowa czy elektryczna - seniorzy, nawet ci przywiązani do tradycji, docenią bezpieczeństwo, jakie daje rozwiązanie gaz pod szkłem. Dzięki ukrytym palnikom gaz pod szkłem to rozwiązanie łączące korzyść ekonomicznego gotowania na gazie z estetyką płyty ceramicznej. To gwarancja podwójnego bezpieczeństwa. „Specjalny system cały czas kontroluje proces spalania, ciśnienie gazu i jego jakość. Widoczne na wyświetlaczu komunikaty podpowiedzą m.in., że powierzchnia jest jeszcze gorąca lub skończył się gaz w butli” – tłumaczy ekspert z Solgaz. – „Kiedy coś wykipi, płyta automatycznie się wyłączy i da znać sygnałem dźwiękowym” – dodaje.
Gotowanie, o ile jest bezpieczne, niesie ze sobą szereg korzyści dla osób starszych. Pomaga utrzymać ich aktywność umysłową, ale także jest okazją do przygotowania zdrowego jedzenia, które z kolei może stać się pretekstem do wspólnego, rodzinnego spotkania.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.