Komunikaty PR

Kuchnia dla seniorów i osób niepełnosprawnych

2020-07-14  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Z wykorzystaniem elementów nowoczesnych systemów kuchennych urządzenie kuchni dla osób starszych i poruszających się na wózkach wcale nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, takich jak odpowiednie rozmieszczenie szuflad i szafek tak, aby ułatwić dostęp do ich zawartości.

Funkcjonalność i wygoda nabierają jeszcze większego znaczenia przy projektowaniu kuchni dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. W obu przypadkach należy stworzyć warunki do swobodnego i bezpiecznego poruszania się, sprawnego wykonywania codziennych czynności oraz nieograniczonego dostępu do sprzętów i akcesoriów kuchennych. – Ważne, by przestrzeń, w której często przebywamy była funkcjonalna, pojemna, dostępna i bezpieczna – mówi Michał Kichler, Product Marketing Manager Häfele.

Urządzając kuchnię dla osób niepełnosprawnych, trzeba przede wszystkim pamiętać o zapewnieniu miejsca do manewrowania wózkiem. Przyjmuje się, że minimalna przestrzeń to okrąg o średnicy 1,5 metra. Nieskrępowane poruszanie się ma duże znaczenie także dla osób starszych. Kuchnia powinna być w kształcie kwadratu, a zabudowa rozmieszczona na planie litery „L”.

Kluczowe znaczenie ma także dostęp do przechowywanych rzeczy. Musi być jak najbardziej swobodny i nieograniczony, dlatego najlepszym rozwiązaniem są nisko montowane i pojemne szuflady. Dzięki nim mamy łatwy dostęp do wszystkich produktów i nie musimy zaglądać głęboko w do szafek. Lepiej całkowicie zrezygnować z górnych, albo wieszać je jak najniżej. – W przypadku seniorów i osób niepełnosprawnych najlepiej sprawdzają się szuflady takie jak Matrix P, które maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń – doradza ekspert Häfele. – Dążymy do rozwiązań, które likwidują ograniczenia oraz zwiększają swobodę ruchu – dodaje.

Jeżeli jednak w kuchni mają pojawić się szafki, to warto dobrać do nich odpowiednie podnośniki, które ułatwią dostęp. Najlepiej takie, dzięki którym front unosi się pionowo, równolegle do korpusu, szybko uwalniając całą zawartość szafki. – Przykładem jest Free Up, który dodatkowo zatrzymuje się w dowolnym miejscu. Największą zaletą dla seniorów i osób na wózkach jest to, że nie trzeba się odsuwać podczas otwierania szafki – podkreśla Michał Kichler.

Duże możliwości tworzenia wygodnej i bezpiecznej kuchni daje także oświetlenie. Z pomocą przychodzą nowe technologie, które pozwalają sterować światłem poprzez aplikację w telefonie. – Nowoczesne systemy oświetlenia, powinny być łatwe i intuicyjne w obsłudze, żeby poradził sobie każdy. Takim jest Loox LED – zaznacza ekspert Häfele. Elementem zdalnego sposobu sterowania światłem są czujniki ruchu, które automatycznie zapalają światło, gdy wykryją ruch. Wpływa to pozytywnie nie tylko na łatwość poruszania się, a co za tym idzie na bezpieczeństwo, ale również na wysokość rachunków za prąd, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku seniorów, którym zdarza się zapominać zgasić światło.

Seniorom i osobom niepełnosprawnym korzystanie z kuchni ułatwi również stół, ponieważ noszenie lub wożenie posiłków do innego pomieszczenia może być uciążliwe. Warto więc go wstawić w kuchni, a jeżeli mamy do czynienia z domownikiem poruszającym się na wózku, zwróćmy uwagę, aby blat miał regulowaną wysokość. – Dbamy, by nasze rozwiązania pozwalały na projektowanie przestrzeni zgodnie z indywidualnymi wymaganiami i potrzebami ludzi – podsumowuje Michał Kichler z Häfele.

Nowoczesne systemy kuchenne oferują rozwiązania umożliwiające umiejętne zaprojektowanie przestrzeni i dopasowanie jej do różnych potrzeb, także potrzeb seniorów i osób niepełnosprawnych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Delektuj się latem z Fiskars Biuro prasowe
2024-06-28 | 14:00

Delektuj się latem z Fiskars

Lato to doskonały czas na urządzenie pikniku z przyjaciółmi albo rodziną. Tym razem użyjmy do przygotowania i serwowania pysznych dań produktów Fiskars, a gotowanie
Dom LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT
2024-06-26 | 16:10

LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT

Duńska marka meblowa BoConcept zaprasza na jedno z największych wydarzeń promocyjnych tego roku - Letnią Wyprzedaż. W dniach 15 czerwca – 31 lipca 2024 roku, znaczną część kolekcji
Dom Lodówki Candy o pojemności XXL – w sam raz na upały
2024-06-26 | 13:00

Lodówki Candy o pojemności XXL – w sam raz na upały

Candy wprowadziła na rynek nowe chłodziarko-zamrażarki z rodziny Fresco 300, które przy standardowej szerokości 60 cm, charakteryzują się imponującą pojemnością nawet 409

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.