Komunikaty PR

Kuchnia dla seniorów i osób niepełnosprawnych

2020-07-14  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Z wykorzystaniem elementów nowoczesnych systemów kuchennych urządzenie kuchni dla osób starszych i poruszających się na wózkach wcale nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, takich jak odpowiednie rozmieszczenie szuflad i szafek tak, aby ułatwić dostęp do ich zawartości.

Funkcjonalność i wygoda nabierają jeszcze większego znaczenia przy projektowaniu kuchni dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. W obu przypadkach należy stworzyć warunki do swobodnego i bezpiecznego poruszania się, sprawnego wykonywania codziennych czynności oraz nieograniczonego dostępu do sprzętów i akcesoriów kuchennych. – Ważne, by przestrzeń, w której często przebywamy była funkcjonalna, pojemna, dostępna i bezpieczna – mówi Michał Kichler, Product Marketing Manager Häfele.

Urządzając kuchnię dla osób niepełnosprawnych, trzeba przede wszystkim pamiętać o zapewnieniu miejsca do manewrowania wózkiem. Przyjmuje się, że minimalna przestrzeń to okrąg o średnicy 1,5 metra. Nieskrępowane poruszanie się ma duże znaczenie także dla osób starszych. Kuchnia powinna być w kształcie kwadratu, a zabudowa rozmieszczona na planie litery „L”.

Kluczowe znaczenie ma także dostęp do przechowywanych rzeczy. Musi być jak najbardziej swobodny i nieograniczony, dlatego najlepszym rozwiązaniem są nisko montowane i pojemne szuflady. Dzięki nim mamy łatwy dostęp do wszystkich produktów i nie musimy zaglądać głęboko w do szafek. Lepiej całkowicie zrezygnować z górnych, albo wieszać je jak najniżej. – W przypadku seniorów i osób niepełnosprawnych najlepiej sprawdzają się szuflady takie jak Matrix P, które maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń – doradza ekspert Häfele. – Dążymy do rozwiązań, które likwidują ograniczenia oraz zwiększają swobodę ruchu – dodaje.

Jeżeli jednak w kuchni mają pojawić się szafki, to warto dobrać do nich odpowiednie podnośniki, które ułatwią dostęp. Najlepiej takie, dzięki którym front unosi się pionowo, równolegle do korpusu, szybko uwalniając całą zawartość szafki. – Przykładem jest Free Up, który dodatkowo zatrzymuje się w dowolnym miejscu. Największą zaletą dla seniorów i osób na wózkach jest to, że nie trzeba się odsuwać podczas otwierania szafki – podkreśla Michał Kichler.

Duże możliwości tworzenia wygodnej i bezpiecznej kuchni daje także oświetlenie. Z pomocą przychodzą nowe technologie, które pozwalają sterować światłem poprzez aplikację w telefonie. – Nowoczesne systemy oświetlenia, powinny być łatwe i intuicyjne w obsłudze, żeby poradził sobie każdy. Takim jest Loox LED – zaznacza ekspert Häfele. Elementem zdalnego sposobu sterowania światłem są czujniki ruchu, które automatycznie zapalają światło, gdy wykryją ruch. Wpływa to pozytywnie nie tylko na łatwość poruszania się, a co za tym idzie na bezpieczeństwo, ale również na wysokość rachunków za prąd, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku seniorów, którym zdarza się zapominać zgasić światło.

Seniorom i osobom niepełnosprawnym korzystanie z kuchni ułatwi również stół, ponieważ noszenie lub wożenie posiłków do innego pomieszczenia może być uciążliwe. Warto więc go wstawić w kuchni, a jeżeli mamy do czynienia z domownikiem poruszającym się na wózku, zwróćmy uwagę, aby blat miał regulowaną wysokość. – Dbamy, by nasze rozwiązania pozwalały na projektowanie przestrzeni zgodnie z indywidualnymi wymaganiami i potrzebami ludzi – podsumowuje Michał Kichler z Häfele.

Nowoczesne systemy kuchenne oferują rozwiązania umożliwiające umiejętne zaprojektowanie przestrzeni i dopasowanie jej do różnych potrzeb, także potrzeb seniorów i osób niepełnosprawnych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
2025-04-24 | 14:00

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.