Kuchnia dla seniorów i osób niepełnosprawnych
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Z wykorzystaniem elementów nowoczesnych systemów kuchennych urządzenie kuchni dla osób starszych i poruszających się na wózkach wcale nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, takich jak odpowiednie rozmieszczenie szuflad i szafek tak, aby ułatwić dostęp do ich zawartości.
Funkcjonalność i wygoda nabierają jeszcze większego znaczenia przy projektowaniu kuchni dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. W obu przypadkach należy stworzyć warunki do swobodnego i bezpiecznego poruszania się, sprawnego wykonywania codziennych czynności oraz nieograniczonego dostępu do sprzętów i akcesoriów kuchennych. – Ważne, by przestrzeń, w której często przebywamy była funkcjonalna, pojemna, dostępna i bezpieczna – mówi Michał Kichler, Product Marketing Manager Häfele.
Urządzając kuchnię dla osób niepełnosprawnych, trzeba przede wszystkim pamiętać o zapewnieniu miejsca do manewrowania wózkiem. Przyjmuje się, że minimalna przestrzeń to okrąg o średnicy 1,5 metra. Nieskrępowane poruszanie się ma duże znaczenie także dla osób starszych. Kuchnia powinna być w kształcie kwadratu, a zabudowa rozmieszczona na planie litery „L”.
Kluczowe znaczenie ma także dostęp do przechowywanych rzeczy. Musi być jak najbardziej swobodny i nieograniczony, dlatego najlepszym rozwiązaniem są nisko montowane i pojemne szuflady. Dzięki nim mamy łatwy dostęp do wszystkich produktów i nie musimy zaglądać głęboko w do szafek. Lepiej całkowicie zrezygnować z górnych, albo wieszać je jak najniżej. – W przypadku seniorów i osób niepełnosprawnych najlepiej sprawdzają się szuflady takie jak Matrix P, które maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń – doradza ekspert Häfele. – Dążymy do rozwiązań, które likwidują ograniczenia oraz zwiększają swobodę ruchu – dodaje.
Jeżeli jednak w kuchni mają pojawić się szafki, to warto dobrać do nich odpowiednie podnośniki, które ułatwią dostęp. Najlepiej takie, dzięki którym front unosi się pionowo, równolegle do korpusu, szybko uwalniając całą zawartość szafki. – Przykładem jest Free Up, który dodatkowo zatrzymuje się w dowolnym miejscu. Największą zaletą dla seniorów i osób na wózkach jest to, że nie trzeba się odsuwać podczas otwierania szafki – podkreśla Michał Kichler.
Duże możliwości tworzenia wygodnej i bezpiecznej kuchni daje także oświetlenie. Z pomocą przychodzą nowe technologie, które pozwalają sterować światłem poprzez aplikację w telefonie. – Nowoczesne systemy oświetlenia, powinny być łatwe i intuicyjne w obsłudze, żeby poradził sobie każdy. Takim jest Loox LED – zaznacza ekspert Häfele. Elementem zdalnego sposobu sterowania światłem są czujniki ruchu, które automatycznie zapalają światło, gdy wykryją ruch. Wpływa to pozytywnie nie tylko na łatwość poruszania się, a co za tym idzie na bezpieczeństwo, ale również na wysokość rachunków za prąd, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku seniorów, którym zdarza się zapominać zgasić światło.
Seniorom i osobom niepełnosprawnym korzystanie z kuchni ułatwi również stół, ponieważ noszenie lub wożenie posiłków do innego pomieszczenia może być uciążliwe. Warto więc go wstawić w kuchni, a jeżeli mamy do czynienia z domownikiem poruszającym się na wózku, zwróćmy uwagę, aby blat miał regulowaną wysokość. – Dbamy, by nasze rozwiązania pozwalały na projektowanie przestrzeni zgodnie z indywidualnymi wymaganiami i potrzebami ludzi – podsumowuje Michał Kichler z Häfele.
Nowoczesne systemy kuchenne oferują rozwiązania umożliwiające umiejętne zaprojektowanie przestrzeni i dopasowanie jej do różnych potrzeb, także potrzeb seniorów i osób niepełnosprawnych.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.