Kuchnia rodem z filmu science fiction
Wielu z nas, oglądając filmy science fiction, nie raz myślało „jak dobrze byłoby mieć takie urządzenie…”. Jak się okazuje, niektóre z rozwiązań zostało już przeniesionych z filmowego ekranu do codziennego życia, a dokładniej do kuchni. Pomieszczenie kiedyś używane jedynie do przygotowywania posiłków stało się teraz centrum domu. W związku z tym, że zmieniło się nasze korzystanie z kuchni, zastosowana w niej technologia musiała dostosować się do naszych potrzeb. Sprawdźcie, jakie rozwiązania rodem z filmów science fiction możecie znaleźć na rynku!
Nowe podejście do kuchenek gazowych - kuchenka gazowa gaz pod szkłem
Kuchenka gazowa gaz pod szkłem to jedno z rozwiązań, które łączy w sobie funkcjonalność i nowoczesny design. Co ciekawe to polski wynalazek, który jak się okazuje, cieszy się dużym zainteresowaniem także za granicą. Kuchenka gazowa gaz pod szkłem działa na każdym rodzaju gazu, a poprzez akumulację ciepła przez płytę grzejną, pozwala na maksymalny odzysk energii użytecznej. Warto wspomnieć także o bonusie – „darmowym polu”, które wykorzystuje ciepło spalin uchodzących z palników. Ale to nie wszystko! Od niedawna na rynku dostępna jest najnowsza linia kuchenek, w których zastosowano żarniki (płyty Innova). A jak to przekłada się na użytkowanie? Podczas uruchamiania palnika nie słychać tzw. cykania. To unikatowe rozwiązanie, które po raz kolejny zostało wymyślone właśnie przez polską firmę. Dużą zaletą jest również fakt, że minimalny pobór prądu oraz jak pokazują wyniki badań przeprowadzone na zlecenie Solgaz przez Zakład Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza Głównego Instytutu Górnictwa - do 50% mniejsze zużycie gazu niż w tradycyjnych kuchenkach, pozwalają dodatkowo na realne oszczędności. Ważna informacja dla osób, które wciąż uczą się gotować – w kuchence istnieje możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury, dzięki czemu odtworzenie dokładnych zaleceń z książek kulinarnych będzie o wiele prostsze.
Nowoczesny okap kuchenny – Twój pomocnik w… gotowaniu!
Okapy są nieodłącznym wyposażeniem większości kuchni. Zazwyczaj działają jedynie w momencie przygotowywania potraw na kuchence i pomagają zwiększyć wydajność wentylacji pomieszczenia kuchni „tu i teraz”. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy obydwie ręce mamy zajęte lub ubrudzone, a istnieje potrzeba szybkiego włączenia wyciągu? Odpowiedź jest prosta… nic! Obecnie na rynku dostępne są modele, które wśród swoich funkcji mają automatyczne wykrywanie gotowania (np. inteligentny okap Lamiera sterowany gestem). Nowoczesny okap kuchenny wykrywa, kiedy jest potrzebny i samodzielnie się uruchomia, a po zakończeniu gotowania wyłączy się. Jak to możliwe? Zamontowany czujnik rozpoczyna wentylację w momencie, gdy wyczuje zmianę wilgotności powietrza, temperatury i spalania gazu.
- Urządzenia AGD wciąż muszą być funkcjonalne i łatwe w obsłudze – mówi Tomasz Pałosz z firmy Solgaz. - Jednak potrzeby użytkowników związane z konkretnymi funkcjami uległy zmianie. Właśnie dlatego kluczowym elementem strategii wielu producentów jest ciągły rozwój innowacyjnych i przemyślanych rozwiązań opartych na spostrzeżeniach użytkowników końcowych – dodaje przedstawiciel Solgaz.
Kuchnia rodem z filmu science fiction
A jakie inne urządzenia niebawem mogą trafić na rynek? Poniżej kilka ciekawych przykładów:
- Domowy generator wody z powietrza
- Inteligentne urządzenie do kompostowania odpadów w mieszkaniu
- Roboty, które będą ułatwiać wykonywanie czynności kuchennych starszym osobom
- Drukarka 3D żywności
- Wielozadaniowy kran wodny dostarczy schłodzoną, wrzącą i gazowaną wodę.
Choć nikt nie wie, jak będą wyglądać nasze kuchnie za 20, 30 lat to wraz z postępem technologicznym możliwości stają się coraz większe. Kuchenka gazowa gaz pod szkłem, nowoczesny okap, który uruchamia się, gdy „wyczuwa” gotowanie – to tylko niektóre z urządzenia rodem z filmu science fiction, które już funkcjonują na rynku. A czym jeszcze zaskoczą nas producenci w najbliższym czasie? Sami jesteśmy ciekawi.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.