Komunikaty PR

„Licznik” wybił im 50 lat. Budka Suflera obchodzi swój wyjątkowy jubileusz.

2024-05-18  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Tego zespołu nie trzeba nikomu przedstawiać. Przeboje Budki Suflera towarzyszą Polakom od pięciu dekad i każdy zna przynajmniej kilka ich piosenek. I chociaż trudno w to uwierzyć, to zespół właśnie obchodzi jubileusz 50-lecia obecności na scenie!

Ten zawód jest jak narkotyk, dlatego trudno go nagle odstawić na boczny tor i zająć się czymś innym, zwłaszcza jeżeli jest jeszcze tyle nowych piosenek do nagrania.” – tak właśnie działalność w zespole podsumowuje perkusista Budki Suflera Tomasz Zeliszewski. Jak z rękawa sypie anegdotami
i wspomnieniami. W końcu przez pół wieku zespół był świadkiem wielu ważnych dla kraju wydarzeń.

A co było dla samego zespołu najważniejsze? Odpowiedź jest prosta – „Studio nagrań i koncerty. Na tym się znamy i na tym zbudowaliśmy swoją markę jeszcze na początku siedemdziesiątych lat ubiegłego stulecia, przed Internetem i dynamicznym rozwojem cyfrowej technologii.” – odpowiada Tomasz Zeliszewski. I dodaje –  „ Tak naprawdę ukształtowały nas i niejako stworzyły Budkę dwie pierwsze płyty – „Cień Wielkiej Góry” i „Przechodniem byłem między wami.” To były artystyczne narodziny kapeli”.

Budka Suflera – marka tworzy markę

Szczęście było, z perspektywy czasu, obopólne. Myśmy stworzyli, jako Budka Suflera śpiewające gwiazdy, takie jak Iza Trojanowska, Urszula, Romuald Czystaw czy Felicjan Andrzejczak. To prawda, ale kiedy ich postacie zajaśniały na polskim rynku pełnym blaskiem, to w tym świetle byliśmy również my, zespół. Wielka tutaj zasługa talentu kompozytorskiego Romualda Lipko. Jego utwory, które są świetne i aktualne do dziś były cegłami tej ściany. Ten okres to prawdziwe narodziny gwiazd” – wspomina Zeliszewski. „Mieliśmy też przecież u siebie jedynego w swoim rodzaju wokalistę Krzysztofa Cugowskiego, który był jakże ważnym artystą Budki” – dodaje.

Bez wątpienia to właśnie głos Krzysztofa Cugowskiego najbardziej kojarzy się szerokiej publiczności, kiedy słyszą hasło „Budka Suflera”. „Jednak niezwykłą karierę Budki zbudowały również inne głosy; Izy, Ulki, Felicjana, czy Romka Czystawa. To pieśni takie jak „Jolka”, „Dmuchawce…”, „Wszystko czego dziś chcę”, „Za ostatni grosz”… i wiele innych śpiewane przez wymienionych powyżej artystów tworzyły przez lata wielkość naszego zespołu. Aktualnie Budkę Suflera tworzą wokalnie : Irena Michalska, Jacek Kawalec, oraz Robert Żarczyński. Całość uzupełniają: Piotr Bogutyn – gitara, Darek Bafeltowski – gitara, Piotr Sztajdel – instrumenty klawiszowe. No i starsi panowie dwaj – Mietek Jurecki i ja. Gościnnie współpracują z nami wspaniałe wokalistki: Anna Rosochacka i Ewa Szlachcic tworząc znakomity chórek.” – wymienia najważniejszych dla zespołu artystów Tomasz Zeliszewski.

Perkusista Budki Suflera wielokrotnie wspomina, że zespół miał szczęście do wspaniałych poetów: Sikorski, Mogielnicki, Dutkiewicz, czy Bogdan Olewicz. Przypomina także prawdziwą historię, kiedy to wsparcia udzielił im nie kto inny, a sam Czesław Niemen.

Budka Suflera – jubileuszowy „Licznik”

Jako, że muzyka jest tym, na czym się znamy, to tylko muzyką możemy podkreślić wyjątkowość tego wydarzenia, jakim jest jubileusz 50-lecia istnienia Budki Suflera” – stwierdza jednoznacznie Tomasz Zeliszewski.

W związku z tym, przygotowujemy z tej okazji nowy utwór pt. „Licznik” – anonsuje Tomasz Zeliszewski. Kompozytorem jest gitarzysta zespołu Mieczysław Jurecki, a autorem tekstu wspomniany już Bogdan Olewicz. „Nie celujemy tutaj w żaden hit radiowy. To po prostu upust naszych emocji związanych z pięcioma dekadami spędzonymi na scenie” – tak opisuje nową kompozycję perkusista Budki Suflera.

I to na razie musi wystarczyć – artyści nie zdradzają więcej szczegółów, jednak premiera utworu już niebawem, podczas wyjątkowego koncertu plenerowego „Czarodzieje i Hipisi” w amfiteatrze im. Romualda Lipko w Lublinie, 15 czerwca br.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Muzyka Natalia Zastępa: „Nie lubiłam chodzić do szkoły muzycznej” Biuro prasowe
2024-05-29 | 11:00

Natalia Zastępa: „Nie lubiłam chodzić do szkoły muzycznej”

Najnowszym gościem Ewy Serwy w Podstęp Podcaście jest Natalia Zastępa - wokalistka, autorka hitu „Wracam do siebie”. Artystka w ponad godzinnej rozmowie opowiedziała o swoich
Muzyka Panasonic przedstawia nowy głośnik imprezowy TMAX45
2024-05-27 | 12:00

Panasonic przedstawia nowy głośnik imprezowy TMAX45

Niebywale elastyczny Potężny, ale swobodny w przenoszeniu Wysoki na 65cm, nowy głośnik TMAX45 od firmy Panasonic, jest wystarczająco duży, żeby sprawiać ogromne wrażenie, ale nie
Muzyka Electrum Up To Date Festiwal - lot balonem z dj-em na pokładzie
2024-05-27 | 01:00

Electrum Up To Date Festiwal - lot balonem z dj-em na pokładzie

Electrum Up To Date to festiwal muzyczny, którego tegoroczna edycja odbędzie się już 30 maja i potrwa do 2 czerwca 2024 r. Poza wieloma atrakcjami muzycznymi Electrum w ramach 3. edycji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Media

Martyna Wojciechowska: Mamy tematy do „Kobiety na krańcu świata” na kolejnych 15 sezonów. Część bohaterek nie wie o moim istnieniu, ale ja je od dawna obserwuję

Realizując zdjęcia do jubileuszowej edycji programu, dziennikarka po raz kolejny wyruszyła na krańce świata na spotkanie nietuzinkowym kobietom, które opowiedziały jej o swoim życiu czy to w wielkim mieście, czy w jakichś zakątkach z dala od cywilizacji, podzieliły się z nią swoją codziennością, swoimi problemami i niepowtarzalnymi historiami. Jak zapowiada Martyna Wojciechowska, w nowych odcinkach tego wyjątkowego cyklu będzie poruszony szeroki wachlarz aktualnych tematów, wśród nich m.in. kryzys opioidowy, który dotyka Meksyk i Stany Zjednoczone, epidemia fentanylu w USA i kryzys bezdomności.

Problemy społeczne

W strefach objętych konfliktem żyje 400 mln dzieci. Najtrudniejsza sytuacja jest w Strefie Gazy, gdzie w ciągu kilku miesięcy zginęło ponad 12 tys. dzieci

Według UNICEF jedno na pięć dzieci żyje w strefach objętych konfliktami lub z nich ucieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych w latach 2005–2022 zweryfikowała ponad 315 tys. poważnych naruszeń praw dziecka na obszarach objętych konfliktem. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Strefie Gazy, gdzie tylko w tym roku zginęło więcej dzieci niż w 2022 roku na całym świecie.  Wojna zabiera dzieciom to, co najważniejsze, czyli poczucie bezpieczeństwa i znacząco wpływa na ich rozwój – alarmuje Polska Akcja Humanitarna.