MAGIA WYOBRAŹNI I POSZUKIWANIE DOBRA PREMIERA „DZIADKA DO ORZECHÓW”
MAGIA WYOBRAŹNI I POSZUKIWANIE DOBRA
PREMIERA „DZIADKA DO ORZECHÓW” W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
Wyobraźnia ma niesamowitą moc, ale bywa też wyzwaniem, gdy wymyka się spod kontroli. „Dziadek do orzechów” w reżyserii Karoliny Kowalczyk to nie tylko historia o sile dziecięcej wyobraźni czy pełna przygód podróż do świata magii i rodzinnych tajemnic. To także pretekst do postawienia pytania: co to właściwie znaczy „być dobrym człowiekiem”? Spektakl, łącząc bogatą choreografię, muzykę i efektowną scenografię, zachwyca i bawi, niosąc jednocześnie przesłanie o pięknie i mocy wyobraźni. Premiera odbędzie się 30 listopada 2024 r., a teatr zaprasza widzów od siódmego roku życia.
Najnowszy spektakl Teatru Pinokio, inspirowany opowiadaniem E.T.A. Hoffmanna to opowieść o sile wyobraźni, która nie zna granic, ale potrafi też wymknąć się spod kontroli. Klara i Franek, rodzeństwo czekające na gwiazdkowe prezenty, otrzymują od wujka Krzysia niezwykły podarunek – zamek pełen sekretów i niespodzianek. Jednak zamiast spokojnej zabawy czeka ich przygoda pełna wyzwań. Gdy do akcji wkracza Mysibaba ze swoją armią myszy, ożywa legenda o tajemniczym Dziadku do Orzechów.
– W tej historii, osadzonej w zamku, pojawia się pytanie o to, co to znaczy być dobrym człowiekiem, bo chociaż wszyscy wiedzą, że Dziadek do Orzechów był dobry, to nikt do końca nie wie, co to właściwie znaczy. Dzieciaki próbują to rozgryźć – co to znaczy być dobrym dla innych, dla siebie? Z czym się to wiąże? Czy bycie dobrym zawsze się opłaca, czy jednak niekoniecznie? – mówi Karolina Kowalczyk, reżyserka spektaklu. – To nasz gwiazdkowy prezent dla widzów, dla dzieci i dorosłych. Taka świąteczna bombonierka, buchająca kolorami, a także muzyką, która w spektaklu ożywia świat prowadząc bohaterów do finału – dodaje.
Barwną scenografię opracowała Marta Kodeniec, wymagającą i rozbudowaną choreografię – Szymon Michlewicz-Sowa, a muzykę, w tym piosenki do tekstów Agi Jun – Michał Zdrzałek. Wizualnie całość dopełnią światła w reżyserii Szymona Stęchłego.
W obsadzie znaleźli się aktorzy: Łukasz Bzura, Małgorzata Krawczenko, Żaneta Małkowska, Piotr Pasek, Anna Sztuder-Mieszek, Ewa Wróblewska oraz Jagoda Zimała.
Spektakl jest przeznaczony dla widzów od siódmego roku życia. Premiera odbędzie się 30 listopada, a w grudniu przedstawienie będzie można zobaczyć jeszcze dziewięć razy. Szczegóły dotyczące spektaklu oraz rezerwacji biletów można znaleźć na stronie www.teatrpinokio.pl.
![ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1698757286,w_169,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
ŚWIAT, W KTÓRYM WSZYSTKO JEST MOŻLIWE PIASKOWY WILK W TEATRZE PINOKIO W ŁODZI
![SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”](/files/_uploaded/glownekonf_1669620857,w_169,wo_300,ho_169,_small.jpg)
SIŁA OSOBOWOŚCI! ZNAMY OBSADĘ ŁÓDZKIEJ ODSŁONY „MAMMA MIA!”
![TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.](/files/_uploaded/glownekonf_1840727216,w_225,wo_300,ho_169,_small.jpg)
TEATR PINOKIO W ŁODZI SŁUCHA GŁOSU WIDZÓW.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Gwiazdy
![](/files/1922771799/rzezniczak-pilka-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Jakub Rzeźniczak: Chciałbym wrócić do piłki nożnej. Teraz jednak widzę siebie już nie na boisku, ale na szczeblach zarządzających
Były piłkarz podkreśla, że na bieżąco śledzi poczynania polskiej reprezentacji w piłce nożnej i wierzy, że przed biało-czerwonymi jeszcze wiele sukcesów. Choć Jakub Rzeźniczak nie planuje już powrotu na boisko, to jego ambicje wciąż są związane z piłką nożną. Rozważa różne możliwości, w tym pracę w zarządzie PZPN-u lub rolę eksperta sportowego w jakieś redakcji. Wierzy też, że jego doświadczenie i wiedza zdobyta w ciągu ponad dwóch dekad kariery będą cennym atutem w nowych rolach.
Transport
Blokady alkoholowe w samochodach mogą pomóc w walce z problemem pijanych kierowców. Co roku w Polsce doprowadzają do śmierci 150–200 osób
![](/files/1922771799/antonio-avenoso-blokady-foto,w_133,_small.jpg)
1881 osób zginęło na polskich drogach w 2024 roku, z tego 154 w wyniku wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę – wynika z danych Komendy Głównej Policji. W całej Unii Europejskiej rocznie w wypadkach śmierć ponosi około 20 tys. ludzi, a problem nietrzeźwych kierowców pozostaje jednym z największych wyzwań przy realizacji Wizji Zero, czyli redukcji do zera liczby ofiar na drogach. Wśród propozycji, które mogłyby pomóc w walce z tym problemem, jest obowiązkowa instalacja blokad alkoholowych w autach.
Teatr
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto,w_133,_small.jpg)
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.