Komunikaty PR

Mały metraż, wielkie potrzeby – złote zasady urządzania łazienki

2023-11-29  |  13:32

Czy pomieszczenie sanitarne o niewielkiej powierzchni można urządzić funkcjonalnie i nowocześnie? Oczywiście! Punktem wyjścia dla tej sytuacji jest dobry plan, znajomość podstawowych wytycznych i rozwiązań, dzięki którym nie musimy iść na kompromisy. Prezentujemy złote zasady aranżacji, które warto wziąć pod uwagę podczas urządzania małej łazienki.

Łazienka to dla wielu osób najważniejsze pomieszczenie w domu. Warto zadbać o to, by nie tylko ułatwiała życie i codzienną higienę, lecz również – wprawiała w dobry nastrój i sprzyjała chwilom relaksu. Ale jak to zrobić, gdy jej powierzchnia nie przekracza 10 m²? Podpowiadamy.

Dobry układ

Rozmieszczenie sanitariatów – wanny, prysznica, umywalki, WC – w niedużej łazience wymaga  indywidualnego projektu, gdyż ich odpowiednia lokalizacja wpływa nie tylko na funkcjonalność pomieszczenia, ale także na jego ogólny odbiór.

Na szczęście rozwiązania dostępne na rynku pozwalają na sporą swobodę w podejściu do planowania niedużej łazienki, dając szereg możliwości sprawdzających się w niedużych pomieszczeniach. – Nowoczesne projekty wymagają niestandardowego podejścia. Kluczowe staje się zaplanowanie rozkładu i wykorzystanie każdego centymetra. Odpowiedzią na potrzeby wynikające z niewielkich metraży oraz współczesnych trendów, są m.in. stelaże przeznaczone do zabudowy niskiej bądź wąskiej. Stelaż WC o wysokości zaledwie 750 mm umożliwia montaż w jednym ciągu z umywalką, a także – zabudowę WC pod skosem lub oknem. Z kolei stelaż o szerokości 320 mm sprawdzi się m.in. w zabudowie narożników i wąskich wnęk. Warto uwzględnić je tam, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota – mówi Joanna Karolczak, ekspert TECE.

Z istotnych zasad, o których warto pamiętać, to unikanie lokowania pralki czy brodzika na wprost wejścia. Łazienka wydaje się wówczas znacznie mniejsza – wejście skierowane na wolną przestrzeń znacznie poprawia ogólny odbiór pomieszczenia. Do zabudowy warto wykorzystać miejsce pod oknem, a także wszelkie istniejące skosy czy wnęki oraz wybrać prysznic w wersji walk-in zamiast wanny - szczególnie tam, gdzie miejsca do dyspozycji mamy naprawdę mało.

Praktyczny minimalizm

Mniej znaczy więcej – to zasada, która sprawdzi się w łazience o niedużym metrażu – zarówno w sferze wyborów estetycznych, jak i funkcjonalnych czy technicznych. W obszarze wizualnym zrezygnujmy ze wzorów, wybierajmy minimalistyczne i proste formy wyposażenia, a także konsekwentnie trzymajmy się jednolitej, najlepiej jasnej i stonowanej kolorystyki. Decydując się na prysznic, dobierzmy odwodnienie liniowe, które pozwoli zintegrować z nim wykończenie posadzki. Ciekawym przykładem może być tu ruszt do wypełniania płytkami lub rynna dedykowana takim materiałom jak kamień naturalny. Postawmy również na rozwiązania, które łączą różne funkcjonalności, a tym samym pozwalają zaoszczędzić cenne miejsce. –  „Dwa w jednym” to idea, która przyświeca wielu współczesnym rozwiązaniom dedykowanym mieszkaniom o niedużym metrażu. My również bierzemy ją pod uwagę projektując rozwiązania sanitarne, które podnoszą komfort życia. Przykładem jest toaleta myjąca z intuicyjną obsługą, która łączy funkcję WC i bidetu. Dzięki niej możemy zrezygnować z dwóch rozwiązań na rzecz jednego, bez utraty pełnej funkcjonalności obu sanitariatów – dodaje ekspert TECE.

Multifunkcjonalność dotyczy nie tylko wyposażenia sanitarnego, lecz również mebli czy drobniejszych sprzętów. Tam, gdzie jest to możliwe, warto łączyć zabudowę meblową z umywalką, toaletą czy lustrem oraz przechowywać w niej to, co może zaburzać czystość oraz wizualną wielkość dostępnej przestrzeni.

Wszystko jasne

Tu chyba niewiele trzeba mówić – każdy wie, że nic tak nie przytłacza małych pomieszczeń, a czasem również utrudnia utrzymanie czystości, jak ciemna kolorystyka oraz duże wzory. Oczywiście nie oznacza to, że jedynym słusznym wyborem do niedużej łazienki będzie biel lub beż. Z pewnością jednak warto uczynić je bazą bądź podstawą aranżacji.

W małej łazience, szczególnie tej bez okna, najlepiej sprawdzą się kolory jasne i pastelowe – biele, beże, pudrowy róż, chłodny błękit oraz jasna zieleń. Zabudowę meblową najlepiej zaplanować w barwie zbliżonej bądź w tonacji jasnego drewna. Warto wykorzystać również cechę odbijania światła charakteryzującą powierzchnie wykonane z materiałów o wysokim połysku – szkliwione płytki, lustra oraz szkło pozytywnie wpłyną na wizualny odbiór wielkości pomieszczenia.

Światło w roli głównej

Staranne zaplanowanie oświetlenia jest kolejnym elementem mającym ogromny wpływ na kreowanie przestronności wnętrza. Kluczowe są nie tylko ilość czy  rozmieszczenie punktów świetlnych, lecz również barwa i natężenie emitowanego światła. Wiadomo, że oświetlenie ogólne umiejscowione na suficie obniża sufit, a tym samym optycznie pomniejsza łazienkę, warto więc wprowadzić punkty światła umieszczone w strategicznych miejscach na ścianach, np. nad lustrem.

Ważną w przypadku oświetlenia kwestią jest forma opraw oświetleniowych. Warto zrezygnować z wiszących żyrandoli czy wystających kinkietów, a w zamian postawić na płaskie, przylegające do powierzchni ścian plafony czy listwy świetlne. Dobrym rozwiązaniem do małych łazienek są również oprawy wielopunktowe z możliwością wyboru ilości światła czy jego barwy – pozwolą na dostosowanie oświetlenia do aktualnych potrzeb.

Optyka powiększenia

Na koniec – kilka uniwersalnych sposobów na to, by optycznie powiększyć łazienkę o niedużym metrażu.

  • Zamontowanie dużych luster. Odbijając wnętrze, zwielokrotnią rzeczywistą kubaturę łazienki. Warto pomyśleć o pionowych lustrach sięgających od podłogi do sufitu.
  • Pionowy bądź poziomy układ płytek naściennych. Pasy pionowe pozwalają wizualnie „podnieść” sufit, pasy poziome – wizualnie „rozciągnąć” szerokość ściany.
  • Stosowanie stelaży podtynkowych i elementów zlicowanych z powierzchnią, takich jak przyciski spłukujące. Proste, jednolite powierzchnie, pozbawione wystających elementów, wpłyną korzystanie na wizualną przejrzystość pomieszczenia.
  • Subtelne wzory. Drobne mozaiki utrzymane w jasnych kolorach nie wpłyną negatywnie na odbiór niewielkiej przestrzeni łazienkowej.
  • Unikanie kontrastów. To ważne szczególnie w przypadku wykończenia odbijającego światło, które będzie również odbijać kolory, tworząc nieoczekiwane efekty zaburzające odbiór pomieszczenia.
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli Biuro prasowe
2025-02-04 | 15:00

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli

Pod lupę bierzemy łóżka kontynentalne, które najczęściej zamawiają ludzie w naszym regionie, a także w całym kraju. Przyglądamy się im z uwagą. Wymieniamy
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.