Komunikaty PR

Matcha, kumkwat, kafir i zupa pho. Jak smakują nietypowe azjatyckie koktajle?

2023-02-17  |  14:00
Biuro prasowe

Unikalne połączenia, nietypowe składniki i smaki inspirowane tradycyjnymi daniami. Tak w skrócie opisać można azjatyckie koktajle, których skosztujemy w jednej z warszawskich restauracji. Wśród nich alternatywne wersje popularnych koktajli, jak i wytrawne pozycje, których nie spotkamy nigdzie indziej. Jak smakuje napój z dodatkiem matchy, kumkwatu lub kolendry? I jak przygotować takiego drinka w domu? Podpowiadamy!

Kuchnię azjatycką kojarzymy zazwyczaj z esencjonalnymi daniami, takimi jak zupa pho, makaron pad thai, aromatyczne curry czy nemy, nazywane także sajgonkami. Jednak smaki kuchni wschodniej nie ograniczają się jedynie do potraw. W restauracjach serwujących dania wietnamskie i tajskie spotkamy także koktajle na bazie… liści kafiru, matchy, wietnamskiej kawy czy nawet egzotycznego kumkwatu! Tego typu połączenia, poza klasycznymi pozycjami w karcie, znajdziemy m.in. w warszawskiej restauracji Wi-Taj, specjalizującej się w oryginalnej kuchni wietnamskiej i tajskiej. Jak smakuje koktajl inspirowany zupą pho? Jakie propozycje inspirowane smakami Azji można spotkać w polskich restauracjach?

Pho Cocktail. Drink inspirowany azjatycką…zupą!

Korzenne przyprawy, nietypowe smaki i orientalne dodatki to coś, co wyróżnia azjatyckie koktajle od tych dobrze nam znanych na Starym Kontynencie, jak Mojito, Cuba Libre, Margarita czy Whisky Sour. Jedną z takich propozycji jest Pho Cocktail, czyli niezwykłe połączenie inspirowane zupą pho – esencjonalnym, wietnamskim bulionem. Receptura tego koktajlu bazuje na syropie chilli, syropie korzennym, soku z limonki, kolendrze oraz tequili. Autorski koktajl serwowany jest w warszawskiej restauracji Wi-Taj w naczyniu o kształcie małej miski, a przystrojony wytrawnymi dodatkami, wcale nie przypomina standardowego drinka. Z pewnością takie połączenie przypadnie do gustu osobom otwartym na nowe smaki oraz wszystkim tym, którzy nie przepadają za słodkimi drinkami. 

W Polsce oryginalna kuchnia azjatycka zyskuje coraz więcej fanów, którzy poza klasycznymi pozycjami w menu poszukują także niestandardowych smaków. Otwieranie się na nowe doznania kulinarne potrafi nie tylko pozytywnie zaskoczyć, ale także pozwala eksplorować nieznane dotąd połączenia bez konieczności opuszczania kraju czy nawet miasta – komentuje Linh Ziółkowska, managerka restauracji Wi-Taj.

Azjatyckie wersje klasyków 

Green Tea Martini, Thai Sour, czy Wi-Taj Cosmo to tylko niektóre z azjatyckich wariacji na temat popularnych koktajli. Stanowią one świetny kompromis między znanymi smakami a zaskakującymi recepturami azjatyckimi. Fani nieco słodszych pozycji oraz wielbiciele Cosmopolitan z pewnością powinni spróbować Wi-Taj Cosmo, czyli orientalnego połączenia wódki, likieru z bergamotki, różowej guavy, soku z limonki oraz soku z żurawiny. Z kolei tym, którzy zdecydowanie stawiają na smaki nieco cierpkie i kwaśne, dedykowany jest Thai Sour, tajski odpowiednik Whisky Sour, bazujący na ginie, syropie matcha (ze sproszkowanej zielonej herbaty), tajskiej bazylii, soku z cytryny oraz białku jaja kurzego. Połączeniem wartym uwagi jest także Green Tea Martini, czyli fuzja Martini, ginu, likieru z zielonej herbaty i kwiatu bzu oraz lemon bitters. Zdecydowanie ten koktajl posmakuje osobom, które gustują w bardziej roślinnych, herbacianych nutach. 

Azjatyckie koktajle nie ograniczają się jednak tylko do propozycji alkoholowych. W Wi-Taj, restauracji w sercu Warszawy, dostępne są także mocktaile, czyli bezalkoholowe wersje oryginalnych drinków. W restauracyjnym menu znajdziemy takie propozycje jak Phu Quoc z dominującą nutą korzenną, słodkie Hanoi Night czy Kyoto z dodatkiem herbaty matcha. Azjatyckie mocktaile to doskonała opcja dla osób unikających alkoholu lub nieprzepadających za jego smakiem.

Azjatycki koktajl DIY

 

Co w przypadku, gdy w naszej okolicy nie mamy dostępu do restauracji serwującej autentyczną kuchnię azjatycką? Możemy oczywiście przygotować aromatyczne propozycje koktajli w zaciszu własnego domu! Na początek warto postawić na prosty w przyrządzeniu koktajl z łatwo dostępnych składników. Taką właśnie propozycją jest Mai Tai.

 

Składniki: 

  • 20 ml białego rumu 

  • 20 ml czarnego rumu 

  • 20 ml Amaretto 

  • 40 ml soku z ananasa

  • 20 ml soku z limonki

  • kruszony lód

  • do dekoracji: ćwiartki limonki, kawałki ananasa

Przygotowanie: W shakerze umieść dwa rodzaje rumu, Amaretto, sok z limonki i ananasa. Dodaj nieco kruszonego lodu i dobrze wstrząśnij. Do szklanki dodaj pozostały lód i zalej powstałą mieszanką. Wierzch koktajlu możesz przyozdobić plastrami ananasa oraz limonki. I gotowe

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości Biuro prasowe
2024-08-07 | 12:00

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety mówią o menopauzalnej złości   Złość menopauzalna to jeden z przejawów klimakterium, a
Styl życia 8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne
2024-08-07 | 11:15

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne

Rośliny zapylane przez pszczoły stanowią aż ponad 78 proc. wszystkich gatunków występujących na Ziemi. Bez nich wiele codziennych produktów spożywczych, takich jak owoce i
Styl życia Jordanów: Słodkie markizy w rekordowej porcji
2024-08-07 | 07:30

Jordanów: Słodkie markizy w rekordowej porcji

Dni Ziemi Jordanowskiej będą w tym roku obchodzone w sposób szczególny! Ludowy Klub Sportowy Jordan Jordanów podejmie się próby ustanowienia Rekordu Polski

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Moda

Joanna Przetakiewicz: Klienci nie odchodzą od fast fashion i co roku rynek wielkich sieciówek bardzo rośnie. Niestety cierpi na tym nasza planeta

Najpierw pandemia, duża popularność zakupów w sieci i inwestowanie w drogie markowe ubrania oraz dodatki, by zdążyć spełnić swoje marzenia, a teraz powrót do galerii handlowych i korzystanie z taniej oferty sieciówek. Projektantka przyznaje, że w ostatnich latach w branży modowej sporo się dzieje. Niezmienne pozostaje jednak to, że produkcja ubrań w dużej mierze przyczynia się do degradacji środowiska. Joanna Przetakiewicz zachęca więc do tego, by zamiast kupować ubrania na jeden sezon, wybierać second handy, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki, często za niewielkie pieniądze.

Konsument

Polki dość późno zaczynają myśleć o swojej niezależności finansowej na emeryturze. Nie mają konkretnie zdefiniowanych celów związanych z oszczędzaniem

Podejście Polaków do pieniędzy uwarunkowane jest zarówno realnymi dochodami i bieżącymi potrzebami, jak i psychologicznymi barierami, nieraz bardzo silnymi, których przełamanie wymaga opracowania precyzyjnego planu finansowego i jego konsekwentnej realizacji. Tymczasem większość osób odkłada oszczędzanie, a już zwłaszcza inwestowanie na bliżej nieokreśloną przyszłość. Tymczasem tylko ten drugi sposób daje szanse na wypracowanie kapitału, który pozwoli na zaspokojenie swoich potrzeb na emeryturze. W większym stopniu dotyczy to kobiet, które pracują krócej, mniej zarabiają, a więc odprowadzają niższe nominalnie składki, a żyją o kilka lat dłużej niż mężczyźni.

Nauka

Wysoka jakość snu w weekend pozytywnie wpływa na pracowników przez kolejny tydzień. Odsypianie „na zapas” utrudnia jednak powrót do obowiązków

Ludziom, którzy wysypiają się w weekend, łatwiej przestawić się na poniedziałkowy tryb pracy – wynika z badań niemieckich naukowców. Co więcej, są oni mniej zmęczeni podczas całego tygodnia roboczego. Inaczej jest z tymi, którzy w weekend odsypiają zaległości z poprzedniego tygodnia i śpią dużo dłużej – dla nich powrót do pracy jest trudniejszy, a kolejne dni bardziej wyczerpujące. Badanie niemieckich naukowców pomaga zrozumieć, jakie znaczenie dla naszej energii w trakcie tygodnia pracy ma płynne włączenie się z odpoczynku w rytm pracy oraz jak ważny jest w tym względzie jakościowy sen.