Medicover: zmiana codziennych nawyków może poprawić jakość snu
Jedynie 44 proc. Polaków zdaje sobie sprawę ze znaczenia snu dla zdrowia, ponad 60 proc. z nas chrapie, a blisko 40 proc. budzi się zmęczonych – wynika z raportu Centrum Medycznego MML i Medicover „Czy Polacy chrapią?”. Eksperci podkreślają, że nawyki związane ze stylem życia, takie jak zdrowa dieta i aktywność fizyczna, mogą poprawić jakość snu.
Wnioski z raportu CM MML pokazują, że zaburzenia oddychania podczas snu to problem wieloaspektowy. Na jakość snu bezpośredni wpływ mają: ogólny stan naszego organizmu, codzienne funkcjonowanie oraz czynniki wpływające na kondycję zdrowotną, np. aktywność fizyczna.
– Ruch oraz regularne uprawianie sportu przyczyniają się do poprawy efektywności snu oraz głębokości jego fazy REM. Badania wykazują, że osoby aktywne fizycznie mają mniejsze problemy z zasypianiem i budzą się bardziej wypoczęte. Dodatkowo aktywność fizyczna pomaga w redukcji stresu i napięcia, co również przekłada się na lepszą jakość snu
– tłumaczy Justyna Gościńska, Dyrektor Departamentu Sportu i Fitness w Medicover w Polsce.
Problemy ze snem mogą się wiązać z trudnościami w funkcjonowaniu i nadmierną sennością w ciągu dnia. Wpływa to na jakość pracy zawodowej i zwiększa ryzyko spowodowania wypadku drogowego. Zaburzenia oddychania podczas snu, takie jak obturacyjny bezdech senny, mogą być także przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób układu krążenia, cukrzycy czy depresji.
– Osoby skarżące się na zaburzenia snu wymagają interdyscyplinarnej diagnostyki i spersonalizowanego leczenia. W części przypadków okazuje się, że podłożem ich problemów jest budowa anatomiczna górnych dróg oddechowych. Takich pacjentów leczymy dziś przyczynowo, przy zastosowaniu małoinwazyjnych metod zabiegowych. Ważną częścią leczenia jest także zmiana stylu życia, w tym unormowanie masy ciała, zaprzestanie palenia i nadużywania alkoholu czy unikanie spania na plecach
– komentuje dr hab. n. med. Michał Michalik, ekspert ds. diagnostyki i leczenia zaburzeń oddychania podczas snu oraz założyciel Centrum Medycznego MML.
W obliczu współczesnych wyzwań – stresu, ciągłego korzystania z technologii i presji społecznej – problemy ze snem stały się powszechne i wpływają negatywnie na nasze zdrowie psychiczne. Sen odgrywa kluczową rolę w regulacji emocji i nastroju. Jego brak może prowadzić do zwiększonej reaktywności emocjonalnej, podatności na stres i trudności w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami.
– Problemy ze snem, takie jak bezsenność czy chrapanie, mogą prowadzić do obniżenia nastroju, problemów z koncentracją, a nawet zwiększać ryzyko depresji i stanów lękowych. Dlatego tak ważne jest, aby na co dzień zadbać o higienę snu, a ewentualne problemy w tej kwestii zgłaszać specjalistom
– zaznacza lek. Weronika Ślusarczyk-Morąg, psychiatra w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth.
Sen, obok diety i aktywności fizycznej, jest filarem dobrostanu naszego organizmu. Dbanie o jego odpowiednią ilość i jakość to inwestycja w zdrowie fizyczne i psychiczne. Wprowadzenie zdrowych nawyków, takich jak regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i higiena snu, pomoże nam dłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem. Z pomocą przychodzą tu rozwijana przez Medicover zintegrowana opieka zdrowotna i holistyczne podejście do zdrowia, będące kluczem do dłuższego i zdrowszego życia.
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.