Komunikaty PR

Membrana EPDM bez tajemnic

2021-06-29  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/

Na rynku pojawiła się ponad 50 lat temu, jednak należny sobie rozgłos zdobyła dopiero w ostatnim czasie. Zainteresowanie wzbudza głównie ze względu na swoje nieprzeciętne parametry – jest bowiem wysoce elastyczna, bardzo szczelna i odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Czym tak naprawdę jest i co warto wiedzieć o membranie EPDM?

W skrócie można powiedzieć, że stanowi nowoczesny i ekologiczny zamiennik papy dachowej. To jednak nie oddaje w pełni fenomenu membrany EPDM. Przyjrzyjmy się jej więc dokładniej.

Papa – do widzenia!

Rozwój budownictwa, w tym coraz chętniej wybieranych przez inwestorów domów z płaskimi dachami, wymusił na architektach i budowniczych konieczność poszukiwania nowych technologii z zakresu hydroizolacji. Stosowana dotąd powszechnie papa, mimo iż udoskonalana na przestrzeni lat, zdawała się nie mieć szans w starciu z nowoczesną technologią. Rozwiązanie przyszło ze Stanów Zjednoczonych, gdzie powstał pierwszy system pokrycia dachowego EPDM. Materiał kryjący się pod skrótem „EPDM” to nic innego jak uzdatniony kauczuk syntetyczny, który otrzymuje się dzięki zastosowaniu procesu polimeryzacji etylenu i propylenu oraz monomeru wraz ze specjalnymi uzupełniaczami. Osiągnięta gumowa masa jest poddawana wulkanizacji, która zapewnia jej elastyczny charakter i szereg dodatkowych właściwości.

Długa lista zalet

Membranę EPDM poddawano licznym testom wytrzymałościowym, z których każdy przechodziła pomyślnie. Produkt charakteryzuje się wysoką trwałością przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności. To efekt wspomnianego wcześniej procesu wulkanizacji. Przyczynia się on do powstawania tzw. mostków, które tworzą strukturę o charakterze sieci. To właśnie dzięki niej, membrana jest tak odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, przetarcia oraz przerastanie korzeni. – Co niewątpliwie bardzo istotne z punktu widzenia inwestora – EPDM zachowuje swoje właściwości fizyczne przez kilkadziesiąt lat i nie wymaga prac konserwacyjnych – zaznacza Magdalena Buryło, specjalista ds. marketingu firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych i odwodnień. Membranę często porównuje się z papą dachową. W zestawieniu obu materiałów na prowadzenie wysuwa się EPDM, której montaż przebiega znacznie szybciej i nie wymaga użycia specjalistycznych akcesoriów. W przeciwieństwie do zwykłej papy, w przypadku której konieczne jest ułożenie zwykle 2 lub 3 warstw, gwarancję trwałej izolacji dachu zapewni już 1 powłoka membrany. Co szczególnie istotne, membrana jest lekka, dzięki czemu nie stanowi niepotrzebnego obciążenia stropodachu. - Rozwiązanie jest na tyle uniwersalne, iż może być stosowane na każdym typie dachu, a także tarasach, balkonach czy wiatach. Membrana może stanowić wykończenie zadaszenia lub też być podłożem pod płytki, kamienie czy deski tarasowe – dodaje Magdalena Buryło.

Eco friendly

Membrana EPDM to jeden z najbardziej przyjaznych środowisku produktów do izolacji dachowej. Materiał jest chemicznie martwy – oznacza to, że w czasie jego użytkowania nie dochodzi do ulatniania się do otoczenia żadnych szkodliwych substancji. – EPDM to rozwiązanie, w którego składzie nie znajdziemy żadnych toksycznych związków, dlatego podlega też łatwemu recyklingowi. Już sam proces produkcji membrany minimalnie wpływa na środowisko naturalne. Jest to więc produkt ekologiczny, który powinien zainteresować wszystkich mających na celu dobro naszej planety - uzasadnia ekspert marki Galeco.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Orchidea Creative Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit Biuro prasowe
2024-09-27 | 11:10

Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit

PLGBC Green Building Summit to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęconych zrównoważonemu budownictwu, architekturze i rynkowi nieruchomości. Najbliższa,
Dom Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie
2024-09-26 | 15:40

Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie

Dom to nie tyle ściany, co ludzie, którzy w nich zamieszkują. Najlepiej o tym świadczy dwupiętrowe mieszkanie dla rodziny, które za sprawą architekt Weroniki Budzichowskiej z To
Dom Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu
2024-09-26 | 14:00

Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu

Jesień to idealny moment, by wprowadzić do wnętrz nowe akcenty, które nie tylko ocieplą przestrzeń, ale także – zgodnie z koncepcją neurodesignu – wpłyną na nasze dobre

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.