Komunikaty PR

Mersin – historyczne miasto na Morzem Śródziemnym

2022-08-18  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Mersin, położone na Riwierze Tureckiej, na południowo-wschodnim wybrzeżu Türkiye (Turcji) jest jednym z największych miast portowych we wschodnim regionie Morza Śródziemnego. W całej prowincji możemy podziwiać połączenie dziedzictwa historycznego, kulturowego i naturalnego piękna przyrody. Mersin ma wiele do zaoferowania turystom - błękitne morze z 321-kilometrową linią brzegową, piaszczyste plaże, góry Taurus, wspaniałe zabytki oraz pyszną kuchnię.

Wyniki wykopalisk przeprowadzonych w Yumuktepe i Gözlükule wykazały, że Mersin było ważnym ośrodkiem osadniczym od czasów prehistorycznych. Wpływ na to miało położenie geograficzne i Międzynarodowy Port w Mersin, który do dziś jest jednym z najważniejszych punktów handlowych nie tylko w Türkiye (Turcji), ale także we wschodniej części regionu śródziemnomorskiego. Port przyczynia się też do rozwoju turystyki, oferując odwiedzającym statki wycieczkowe i regularne rejsy na Cypr oraz do Libanu. Mersin zachwyca też swoimi plażami odznaczonymi Błękitną Flagą, znajdującymi się w dzielnicach, takich jak Bozyazı, Taşucu, Susanoğlu, Kızkalesi i Kumkuyu.

Oto największe atrakcje turystyczne w Mersin:

Zamek Panny (Kızkalesi) – położony jest na niewielkiej wysepce oddalonej o 600 metrów od brzegu i stanowi główny symbol miasta. Mimo wielu różnych historii o początkach zamku, jego powstanie datuje się na IV wiek p.n.e. Budowla została wpisana na Informacyjną Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2014 roku. Z zamkiem związany jest też popularny mit. Według legendy zamek na środku morza wybudował król, chcąc ratować córkę, której wyrocznia przepowiedziała, że zginie od ukąszenia węża. Mimo jego starań, pewnego dnia w koszu z winogronami do twierdzy dostał się wąż i ukąsił księżniczkę.

Muzeum Archeologiczne w Mersin – zwiedzający mogą dowiedzieć się tu jak wyglądał rozwój cywilizacji w regionie. Ponadto w Muzeum pokazane zostały zwyczaje pogrzebowe różnych kultur, a także artefakty etnograficzne oraz replika domu Huğ, znalezionego w pobliżu Yumuktepe.

Tars – położony w prowincji Mersin jest jednym z najstarszych miast na świecie, w którym osadnictwo trwa nieprzerwanie od początku jego istnienia. W trakcie swojej, 6 tysięcznej historii, Tars był centrum cywilizacji cylicyjskiej, a także jednym z najważniejszych ośrodków wiary w Anatolii. Wśród najważniejszych zabytków, które się tu znajdują można wymienić: Jaskinię Siedmiu Śpiących, Muzeum Pamięci Św. Pawła, Grób Proroka Daniela, Bramę Kleopatry, Zamek Gülek, Meczet Ulu (Ulu Cami), Most Justyniana z VI w. oraz zabytkowe domy.

Yumuktepe – to niezwykle ważne dla archeologów miejsce znajdujące się w prowincji Mersin. Analizy wykazały, że Yumuktepe było zamieszkiwane nieprzerwanie od epoki neolitu. Co więcej jest to ojczyzna oliwek i fig w basenie Morza Śródziemnego oraz jeden z pierwszych regionów na świecie, w którym rozwinęło się rolnictwo. Bogatą kolekcję artefaktów z Yumuktepe można znaleźć w Muzeum Archeologicznym w Mersin.

Zamek Mamure - to jeden z największych i najwspanialszych zamków w Türkiye (Turcji). Położony jest w miejscowości Anamur w prowincji Mersin, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Licząca sobie 1500 lat twierdza zachowała się do czasów współczesnych w dość dobrym stanie. Została też wpisana na Listę Informacyjną Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Nowy najemca w Magnolia Park. Jego oferta spodoba się aktywnym klientom Biuro prasowe
2024-08-14 | 13:13

Nowy najemca w Magnolia Park. Jego oferta spodoba się aktywnym klientom

Alpine Pro dołączył do grona najemców Magnolia Park. W ofercie czeskiego producenta odzieży sportowej i outdoorowej są kurtki, buty, koszulki i akcesoria dla osób lubiących
Podróże Spokojny wypoczynek w najpiękniejszych miastach sieci Cittaslow w Türkiye
2024-08-14 | 10:00

Spokojny wypoczynek w najpiękniejszych miastach sieci Cittaslow w Türkiye

Piękne, nadmorskie prowincje w Türkiye (Turcji) przyciągają rocznie miliony turystów, oferując idylliczne trasy na spokojny i relaksujący wypoczynek w stylu
Podróże BRAK ZDJĘCIA
2024-08-14 | 07:00

Inteligentna turystyka, czyli jak nowe technologie zmieniają podróże

Branża turystyczna dynamicznie się rozwija, a liczba podróżujących na świecie ma osiągnąć 1,8 mld do 2030 roku – według danych ONZ. Wraz z tym wzrostem zapotrzebowanie na rozwiązania ułatwiające podróżowanie i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Media

Tomasz Jacyków: Bardzo modny tego lata jest nurt bieliźniany. Hitem są spodenki udające męskie bokserki

Zdaniem Tomasza Jacykowa w letnich stylizacjach możemy sobie pozwolić na więcej, ale trzeba pamiętać, że szorty, koszulki bez ramiączek, mocno wycięte topy i zwiewne spódniczki zamiast podkreślać atuty sylwetki, mogą tylko uwypuklić jej mankamenty i niedoskonałości. W konsekwencji źle dobrane wakacyjne zestawienia zamiast zachwycać, budzą niesmak. Poza tym coś, co idealnie pasuje na plażę, niekoniecznie musi dobrze wyglądać na ulicy. Stylista z uwagą śledzi bieżące trendy i jak przyznaje, bardzo podoba mu się chociażby eksponowanie bielizny i czynienie jej ważnym elementem codziennych stylizacji.

Prawo

Ostatni moment na przyjęcie standardów ochrony małoletnich w placówkach pracujących z dziećmi. Przepisy mają pomóc walczyć ze zjawiskiem przemocy wobec najmłodszych

15 sierpnia mija termin wprowadzenia standardów ochrony małoletnich (SOM) we wszystkich instytucjach pracujących z dziećmi. Poza oczywistymi placówkami, takimi jak szkoły, przedszkola czy kluby sportowe, obowiązek ten dotyczy także np. hoteli czy szpitali. Wdrożenie przez te instytucje odpowiednich procedur zapobiegawczych i interwencyjnych ma doprowadzić docelowo do zmniejszenia skali przemocy i nadużyć wobec najmłodszych. – Standardy ochrony małoletnich przez to, że są obowiązkowe i dotyczą tak wielu organizacji i instytucji, będą prawdziwą zmianą społeczną, o ile świadomie podejdziemy do ich przygotowania i wdrażania – podkreśla Agata Sotomska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.