Mid-century modern w Gdańsku
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Mieszkanie przy Parku Oliwskim w Gdańsku zaprojektowane przez pracownię Raca Architekci ma 66 m2, ale wyważone proporcje i ciekawe rozwiązania aranżacyjne sprawiają, że wydaje się być dużo większe. Na pierwszy rzut oka widać tu inspirację designem lat 50-tych i stylem mid-century, który zadomowił się w kuchni i w jadalni. Oryginalne, geometryczne kształty mebli korespondują z otwartą, nadającą oddechu przestrzenią, szlachetnymi materiałami i wyrafinowaną prostotą.
Przestrzeń do rozmów
Po wejściu do pokazywanego dziś mieszkania pierwsze spojrzenia padają zazwyczaj na strefę dzienną, w której znajduje się salon i kuchnia wraz z jadalnią. Od strony korytarza znalazło się tam miejsce na szafę z ubraniami, natomiast od strony kuchni wygospodarowano miejsce na produkty spożywcze i naczynia. Od strony kuchni szafa ma zaokrąglony narożnik, co ma oczywiście swoje uzasadnienie funkcjonalne, ale jest też jednym z kilku modernistycznych akcentów we wnętrzu. Sprytne zaprojektowanie przechowywania w zabudowie pozwoliło na rezygnację z szafek wiszących i zastąpienie ich półką. Dzięki takiemu zabiegowi kuchnia stała się lżejsza optycznie. Na blat kuchenny oraz okładzinę ścienną wybrano szary konglomerat kwarcowy marki Silestone od Cosentino. Jego wszechstronność sprawiła, że ten sam wzór powielono w łazience oraz w części dziennej, jako blat szafki RTV. Materiał firmy Cosentino wybrano ze względu na dużą odporność na plamy, uszkodzenia, działanie wody a także wyjątkową łatwość w utrzymaniu czystości.
„Mieszkanie trafiło do nas w stanie deweloperskim i jego układ narzucił usytuowanie kuchni naprzeciw ściany telewizyjnej. Obie części: pokój dzienny i kuchnia ze stołem jadalnianym zajmują optycznie podobną powierzchnię strefy dziennej. W centralnej części znajduje się stół i sofa, ustawione tuż obok siebie. Taki układ bardzo sprzyja spotkaniom towarzyskim. Stół staje się sercem domu i przy większej liczbie gości pozwala na wygodne zebranie się wokół niego” – mówią o projekcie Marta i Michał Raca.
Hiszpański akcent na szafce
Blat zaprojektowanej przez architektów szafki RTV w salonie wykończono tym samym odcieniem konglomeratu Silestone od Cosentino, którego użyto w kuchni. Ten wyjątkowo wszechstronny materiał ma wiele zastosowań. Może posłużyć jako blat w łazience i kuchni, okładzina ścian, podłoga a nawet umywalka! Paleta dostępnych w Polsce odcieni Silestone liczy prawie pięćdziesiąt wzorów, ale architektom i właścicielom gdańskiego mieszkania najbardziej przypadł do gustu odcień Desert Silver w matowym wykończeniu. By nadać szafce lekkości zdecydowano się na zaokrąglenie jej boków i mosiężne nóżki. Jako detal pod blatem pojawia się także mosiężna listwa. „Bardzo lubimy realizacje, w których projektanci bawią się naszym materiałem, postrzegając go nie tylko z perspektywy funkcjonalnej, ale także jako trwałą ozdobę różnych przestrzeni. Tutaj posłużył jako wykończenie mebli, powierzchni kuchennych i łazienkowych, stając się jednocześnie wspólnym mianownikiem w różnych pomieszczeniach” – mówi o konglomeracie Silestone Aneta Konowrocka, Marketing Manager Cosentino Polska.
Lekkie formy
Stół jadalniany jak i krzesła mają delikatne, subtelne formy, aby optycznie nie obciążać środkowej części salonu. Stół został wykonany na zamówienie wg projektu Raca Architekci, krzesła pochodzą z firmy Fameg. Na szczególną uwagę zasługuje też efektowana lampa nad stołem. W pokoju dziennym umieszczono biblioteczkę z wygodnym fotelem do czytania. Najważniejszym elementem tej strefy jest duża welurowa sofa w dopełniającym kolorystycznie wnętrze rudym obiciu. Ten mocny akcent kolorystyczny łagodzi szary dywan i czarne, metalowe stoliki.
Bez kompromisów
W łazience zadbano o kolorystykę nawiązującą do reszty mieszkania. Na wprost wejścia znalazła się wisząca szafka z umywalką, półka pod szafką i lustro. Te na pozór niezależne elementy tworzą wizualnie nierozerwalną całość. Blat oraz ścianę nad nim wykończono użytym w kuchni i salonie szarym konglomeratem kwarcowym Silestone.
Przemyślana funkcjonalność i wystrój całego mieszkania łączy się tu z ciekawą formą rozwiązań i jakościowymi materiałami, które zaproponowali właścicielom Raca Architekci. Całość, pomimo subtelnej kolorystyki opartej na barwach ziemi jest wyrazista i intrygująca. Od przekroczenia progu uwodzi i hipnotyzuje.
Fot.: Tom Kurek
Więcej na: https://www.cosentino.com/pl-pl/

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Anna Czartoryska-Niemczycka: Mój tata czytał mi książki. Teraz nagrania z jego głosem są najpiękniejszą pamiątką po nim
Wspólne czytanie wzmacnia więzi rodzinne, rozwija u dzieci wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, kształtuje gust literacki i zachęca do kreatywnego spędzania czasu wolnego – uważa Anna Czartoryska-Niemczycka. Aktorka czerpie z tradycji, którą w jej domu rodzinnym szczególnie pielęgnował jej tata. Teraz ona również promuje czytelnictwo i zachęca do tego, by sięganie po lektury stało się codziennym rytuałem.
Transport
Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Muzyka
Alicja Węgorzewska: Czuję się ambasadorką polskiej kultury. Czasami dokonuję niepopularnych wyborów, ale moje pomysły są bardzo odkrywcze

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej została uhonorowana prestiżową nagrodą ShEO Awards 2025 w kategorii „Ambasadorka polskiej kultury” i jak podkreśla, w stu procentach na nią zasłużyła. Przyznawane przez tygodnik „Wprost” wyróżnienie trafia bowiem do kobiet, które zmieniają świat, a Alicja Węgorzewska czyni to od lat, nadając polskiej kulturze operowej zupełnie nowy wymiar. Tym razem szczególne uznanie otrzymała za stworzenie i rozwijanie Festiwalu Mozart Junior. W tym roku odbywa się już jego szósta edycja.