Komunikaty PR

Miejsca w Polsce, w których znajdziesz ciszę

2021-05-27  |  09:43
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Kupniewska
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Do pobrania KC ( 0.04 MB )

Wiosenna pogoda sprzyja weekendowym wypadom. O jakim kierunku podróży warto pomyśleć, jeśli chcemy znaleźć przysłowiowy “święty spokój”, a jakich miejsc lepiej unikać? O tym w poniższym artykule.

 

Wczasy w wielkim mieście

 

Wiele osób marzy o wyjeździe w takie miejsce, w którym będą mogli delektować się spokojem. W takiej sytuacji powinniśmy raczej unikać centrów dużych aglomeracji. Według raportu opracowanego przez Stowarzyszenie “Komfort Ciszy” wraz z Grupą Saint-Gobain, najgłośniejszy rynek znajduje się w Krakowie, gdzie zanotowano średni hałas na poziomie 64,4 dB. Niewiele ciszej życie toczy się na Piotrkowskiej w Łodzi. Uwielbiana i uczęszczana przez studentów ulica generuje hałas na poziomie 61,8 dB. Czy chociaż podczas zwiedzania zabytków uda się nam zaznać trochę spokoju?

 

Zabytki wcale nie takie ciche

 

Okazuje się, że niektóre pomniki kultury potrafią narobić hałasu. Przykładowo trykające koziołki w Poznaniu generują dźwięki na poziomie 69,1 dB, czyli tyle samo co krakowskie Sukiennice. Niepozorne figurki są głośniejsze niż Hala Targowa we Wrocławiu, czy też dworzec PKP w Łodzi. A jak na liście prezentują się atrakcje turystyczne? Wrocławskie Afrykarium również nie należy do najcichszych miejsc, bo odnotowano tam dźwięki na poziomie 61,9 dB. Co ciekawe autorzy raportu duże wyższe dźwięki zanotowali we foyer warszawskiego Teatru 6. Piętro, gdzie publiczność dyskutująca o spektaklu wygenerowała aż 77,1 dB. 

 

 

Odpocznij w naturze

 

Idealnym resetem dla umysłu i ciała jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Raport Komfortu Ciszy wskazuje, że łączy się to z obecnością ciszy. Zbadane zostały: Łazienki Królewskie w Warszawie, Planty pod Wawelem w Krakowie, Park Źródliska II w Łodzi, Park Śląski w Chorzowie, Malta w Poznaniu i Wyspa Sobieszewska w Gdańsku. Jedynie Planty i Malta przekroczyły nieznacznie 50 dB, w pozostałych miejscach zarejestrowane odgłosy były bardzo ciche. Są to miejsca dla osób, które chcą odpocząć od codziennego gwaru i połączyć się z naturą.

 

Cicho jak makiem zasiał

 

W raporcie “Polska w decybelach” wyjątkowe miejsce zajmuje Gdańsk. To właśnie tam zanotowano najniższe wyniki w kilku kategoriach. Dla miłośników zabytków idealną atrakcją będzie Bazylika Mariacka, gdzie poziom decybeli wynosił 46,3. Entuzjaści nadmorskich krajobrazów mogą odpocząć natomiast na Wyspie Sobieszewskiej. Tam zarejestrowano rekordowo niskie dźwięki na poziomie 26,8 dB. Dodatkowo noclegu warto poszukać na osiedlu Gdańsk Wrzeszcz, bo można je nazwać najcichszym w Polsce. Tam nic nie przeszkodzi pełni wypoczynku.

 

 

Podróże są ulubioną aktywnością prawie każdego z nas. Wybierając miejsce na wyjazd, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, pogodę czy ilość atrakcji, ale także na ciszę, aby mieć pewność, że podczas krótkiego wyjazdu uda się nam oczyścić umysł i dobrze wypocząć.

 

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa FLPR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Maksimum zimowej zabawy w dolinie Stubai Biuro prasowe
2024-09-25 | 01:00

Maksimum zimowej zabawy w dolinie Stubai

Dzięki czterem ośrodkom narciarskim Dolina Stubai po raz kolejny spełnia życzenia wszystkich zimowych wczasowiczów w nowym sezonie zimowym. Lodowiec Stubai rozpoczyna sezon 20 września
Podróże Wilno przekonuje jedzeniem i kulturą. 1 na 3 Polaków pozytywnie zaskoczonych
2024-09-24 | 09:00

Wilno przekonuje jedzeniem i kulturą. 1 na 3 Polaków pozytywnie zaskoczonych

Blisko połowa Polaków uważa Wilno za typowo historyczne miasto. Turyści wybierają ten kierunek, aby zobaczyć zabytki, architekturę, miejsca związane z przeszłością. Najnowsze
Podróże Celebruj tradycję uprawy oliwek podczas sezonu zbiorów w Türkiye (Turcji)
2024-09-23 | 14:00

Celebruj tradycję uprawy oliwek podczas sezonu zbiorów w Türkiye (Turcji)

Oliwki, których długa historia, liczy niemal tyle samo lat, co ludzkość, są czymś więcej niż tylko owocem – to także sposób na życie na ziemiach Anatolii. Dzięki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.