Mieszkania pod Poznaniem. Jakie wybrać?
Joanna Jakubowska
PB Lechbud
ul. Strzelecka 78
62-050 Mosina
biuro|pblechbud.pl| |biuro|pblechbud.pl
61 813 21 13
https://pblechbud.pl/
Prognozy Głównego Urzędu Statystycznego przewidują, że w ciągu najbliższych lat Polacy będą opuszczać miasta i szukać zamieszkania w mniejszych aglomeracjach. Interesujący fakt wynika z danych Eurostatu przeanalizowanych przez HRE Inwestments. Otóż okazuje się, że w Polsce w blokach żyje o 6% mniej osób (42%), niż w roku 2006 (48%). To trend odwrotny od tego w krajach zachodnich. Polacy opuszczają miasta w poszukiwaniu większego komfortu i przestrzeni. W Wielkopolsce ulubionym kierunkiem jest Mosina.
Dom czy mieszkanie pod miastem?
Dom poza miastem to gwarancja ciszy, spokoju i świeżego powietrza. Duża część osób myśląca o wyprowadzce za miasto zadaje sobie pytanie: Kupić dom czy mieszkanie poza miastem? Oba rozwiązania mają zalety i wady. Wszystko zależy od budżetu, którym dysponujemy. Jednak budżet to nie wszystko. Inwestując niemałe pieniądze w swoje nowe lokum, musimy mieć na uwadze takie rzeczy, jak:
-
Cena zakupu - Oferty deweloperów są bardzo zróżnicowane. Domy bywają droższe, jednak nie brakuje ofert z takimi inwestycjami w okazyjnej cenie. Na cenę wpływa oczywiście standard i wielkość nieruchomości.
-
Przestrzeń - Na rynku pierwotnym i wtórnym nie brakuje dużych i przestronnych mieszkań, jednak to domy zapewniają znacznie większą przestrzeń. Mieszkając w domu jednorodzinnym najczęściej też mamy możliwość korzystania z ogródka. Należy jednak pamiętać, że życie w dużym domu wiąże się z większymi kosztami utrzymania.
-
Koszty utrzymania - Mieszkając w domu nie jesteśmy zobowiązani do płacenia comiesięcznego czynszu. Jednak nie zapominajmy, że właściciele domów jednorodzinnych są zobligowani do płacenia podatku od nieruchomości, który często bywa wyższy od czynszu. W tym miejscu warto też pamiętać o wydatkach na utrzymanie domu czy ogrodu w dobrym stanie, a jest to znacznie trudniejsze niż w przypadku mieszkania.
-
Komfort - Wybierając mieszkanie lub dom dla swojej rodziny musimy patrzeć na komfort. Życie w domu jednorodzinnym sprawia, że nie musimy przejmować się hałaśliwymi sąsiadami. Jednak to tylko jedna strona medalu. Takie nieruchomości, jak domy jednorodzinne bywają oddalone od głównych tras komunikacyjnych. Dlatego wiele osób decydując się na przeprowadzkę, wybiera osiedla mieszkalne, gdzie infrastruktura jest znacznie lepsza.
Kusząca cena!
Wiemy już, co sprawia, że Polacy opuszczają miasta i przenoszą się na ich peryferia. Ciekawym zjawiskiem na tle całego kraju jest przykład Poznania i Mosiny. Stolica Wielkopolski nie rozpieszcza cenami mieszkań. Koszt 1 m2 waha się od 6500 złotych do 7700 złotych. Na tle Poznania ceny nieruchomości w Mosinie wydają się bezkonkurencyjne. Obecnie średnia cena za metr kwadratowy w miasteczku pod Poznaniem to koszt około 5016 złotych. To naprawdę niewiele, gdy weźmiemy pod uwagę infrastrukturę w Mosinie. Wartym odnotowania jest fakt, że miasto właśnie zakończyło program modernizacyjny „Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”, na który wydano 582 538,00 złotych. Co więcej, Gmina w czerwcu 2020 roku otrzymała kolejne dofinansowania na swój rozwój z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który w ramach rządowego programu „fundusz inwestycji samorządowych” przyznał Mosinie ponad 6 mln złotych dofinansowania na wsparcie inwestycji.
Dlaczego dobrze żyć w Mosinie?
Mosinę poza dużymi inwestycjami charakteryzuje też dobrze rozwinięta infrastruktura. Dojazd do Poznania z Mosiny jest możliwy przy pomocy środków transportu publicznego oraz linią kolejową. W mieście nie brakuje przestrzeni handlowych, dzięki którym można zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne artykuły. Mosina to nie tylko miasto, ale też okoliczne tereny. Z gminą sąsiaduje Wielkopolski Park Narodowy, który jest największą atrakcją turystyczną tego regionu Wielkopolski.
Gdzie kupić mieszkanie pod Poznaniem?
Coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę poza miasto. Gminy ościenne kuszą niskimi cenami, spokojem i czystym powietrzem. To od ciebie zależy czy zdecydujesz się zamieszkać w domu jednorodzinnym pod Poznaniem, czy w mieszkaniu w nowym budownictwie. Ceny na rynku pierwotnym w małych miejscowościach są zdecydowanie niższe od tych w dużych miastach, a komfort życia wydaje się nieporównywalnie większy. Jeśli zastanawiasz się, do jakiej miejscowości pod Poznaniem się przeprowadzić, postaw na Mosinę!
Autor: Joanna Jakubowska, pblechbud.pl
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Iwona Guzowska: W programie „Mistrzowskie pojedynki" jest kilka osób stricte nastawionych na rywalizację. Chciały jak najwyżej zajść i szły po trupach do celu
Mistrzyni świata w kickboxingu z entuzjazmem wspomina swój udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”, bo jak podkreśla, okazał się dla niej wyjątkowo cennym doświadczeniem. Realizując poszczególne zadania, sportowcy musieli bowiem stawić czoła nie tylko rywalom, ale i własnym ograniczeniom. Iwona Guzowska zdradza też, że niektórzy uczestnicy byli mocno zdeterminowani. Nie ukrywali, że przyjechali po to, żeby wygrać, i nie dawali sobie żadnej taryfy ulgowej.
Gwiazdy
Damian Janikowski: Charakter wojownika pozwolił mi przejść z zapasów do MMA. Mam zamiar wysoko zajść w Federacji KSW
Były zapaśnik nie ukrywa, że przejście z dyscypliny, w której zdobył brązowy medal olimpijski, do MMA nie było łatwe. Przede wszystkim zaskoczyła go technika walki, w której dozwolonych jest dużo więcej chwytów niż na macie. Udało mu się jednak pokonać kryzys i teraz jest dumny ze swoich sukcesów na nowej płaszczyźnie. Ma nawet ambicje walczyć o najwyższe trofea w KSW. Damian Janikowski zaznacza, że nie boi się wyzwań ani ciężkiej pracy. Nie wyklucza więc, że po zakończeniu kariery sportowej zostanie trenerem albo wróci do wojska.
Sport
Rośnie pokolenie osób otyłych i z nadwagą. To duże obciążenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi
Niemal co trzecie polskie dziecko w wieku 7–9 lat ma nieprawidłową masę ciała – alarmują eksperci ochrony zdrowia i wskazują, że będzie to mieć poważne konsekwencje. Rośnie pokolenie osób, które w młodym wieku będą się zmagały z chorobami metabolicznymi, ale też z problemami natury psychicznej. Wciąż brakuje efektywnych działań zapobiegających problemowi i współpracy międzyresortowej na tym polu. Eksperci ostrzegają jednak przed biernym oczekiwaniem na odgórne akcje i zachęcają do zmiany nawyków już na poziomie domu rodzinnego.