Mieszkanie czy dom? Na co decydują się Polacy
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Rozważając kupno nieruchomości, często zadajemy sobie pytanie, czy zainwestować w wolnostojący dom, czy wybrać mieszkanie w bloku. Wpływ na ostateczną decyzję powinno mieć kilka czynników, takich jak możliwości finansowe, wielkość rodziny, odległość od miejsca pracy czy czas dojazdu do szkoły, do której uczęszczają dzieci. O tym jak kształtują się preferencje polskich inwestorów rozmawialiśmy z Michałem Szymańskim, Dyrektorem Działu Sprzedaży Pracowni Architektury Wnętrz Decoroom.
Jak dużo prawdy jest w tym, że z pierwszego mieszkania szybko się „wyrasta”?
- Jest w tym dużo prawdy! Co więcej, możemy to potwierdzić twardym wskaźnikiem, jakim jest żywotność kredytu hipotecznego w Polsce, która aktualnie wynosi około 6 lat. Wybierając pierwsze mieszkanie, często kierujemy się aspektami finansowymi i opieramy nasz wybór na bazie budżetu, którym aktualnie dysponujemy, nie biorąc pod uwagę tego, że nasze potrzeby mogą w przyszłości ewoluować. W mojej ocenie zmiany społeczne i nowoczesne podejście młodego pokolenia będą stymulowały rynek mieszkań na wynajem.
Dom czy mieszkanie – co jest tańsze w eksploatacji?
- Możemy spodziewać się podobnych kosztów, ale inaczej rozłożonych w czasie. Mieszkając w nowym domu musimy pamiętać o tym, że po dziesięciu latach użytkowania warto będzie odświeżyć elewację oraz dokonać niezbędnych napraw eksploatacyjnych. Decydując się na dom staniemy przed takimi wyzwaniami jak utrzymanie zieleni czy czyszczenie rynien, które, jeśli nie lubimy wykonywać tego rodzaju prac samodzielnie, wygenerują nam dodatkowe koszty. W kwestii mieszkania wskazane opłaty będą zawarte w czynszu.
Jakie są plusy i minusy posiadania mieszkania?
- W przypadku nieruchomości często mówi się o tym, że o jej atrakcyjności decyduje lokalizacja. Jeżeli stawiamy na świetnie skomunikowane miejsce, to o wiele łatwiej będzie nam znaleźć położone w centrum mieszkanie niż dom z ogrodem. Z drugiej strony, jeśli szukamy spokoju i prywatności, to nie będziemy czuć się komfortowo w budynku wielorodzinnym, gdzie nasze życie jest też uzależnione od dobowego rytmu sąsiadów czy przeprowadzanych przez nich remontów.
Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć właściciele domu? Co zyskują w porównaniu z mieszkańcami bloku lub apartamentowca?
- Nie bez przyczyny właściciele domów powtarzają, że w ich przypadku zawsze znajdzie się coś do zrobienia. Zakres działań jest bardzo obszerny, zaczynając od wspomnianego wcześniej czyszczenia rynien, poprzez pielęgnację zieleni, aż po odśnieżanie, jeśli nie zdecydowaliśmy się na podgrzewanie podjazdu. W zamian mieszkańcy wolnostojącego domu zyskują jednak swobodę, przestrzeń, ciszę i prywatność. Czyli coś, o czym marzy większość z nas.
Jakie są różnice między wykończeniem domu i mieszkania?
- W mojej ocenie nie ma tu znaczących różnic, ale jednak wykończenie budynku jednorodzinnego wiąże się z kilkoma dodatkowymi kosztami, jak na przykład wykonanie schodów i balustrad. Poza tym, realizując domy dla naszych Klientów, zdarza nam się także ocieplać poddasza. To na co trzeba zwrócić uwagę, to na pewno czas trwania prac projektowych. Domy ze względu na ich powierzchnię dają więcej możliwości funkcjonalnych i zazwyczaj ze względu na to, że są to nieruchomości docelowe, sam proces decyzyjny jest bardziej złożony.
Co warto wiedzieć, decydując się na wykończenie domu pod klucz?
- Główną zaletą wykończenia pod klucz jest aspekt kompleksowości. Odpowiedzialność jest wtedy skupiona u jednej firmy, takiej jak Decoroom, która zajmując się całością, zadba o szczegóły, jakie będą miały znaczenie na etapie prac wykończeniowych. Warto też wspomnieć, że przy takim systemie możemy dopasować wszystkie funkcje do swoich indywidualnych potrzeb. Architekt na wczesnym etapie może zaplanować m.in. gdzie znajdzie się stół, a co za tym idzie – na budowę zostanie przekazana precyzyjna informacja, w którym miejscu ma się znaleźć wypust do lampy, umieszczonej centralnie nad stołem. To tylko jeden przykład detalu, który ma bardzo duże znaczenie. W Decoroom oferujemy pełną usługę – od powstania koncepcji, poprzez jej realizację oraz zaprojektowanie i wykonanie mebli w zabudowie.
Możliwości sprzedaży – co jest dziś bezpieczniejszą inwestycją?
- Nieruchomości od zawsze były traktowane jako dobra lokata kapitału. W mojej ocenie, ze względu na łatwość zbycia i większą płynność, obecnie bardziej opłacalne jest lokowanie kapitału w mieszkaniach. Na pewno warto jednak przeanalizować sytuację rynkową i rozwój segmentu mieszkań na wynajem oraz to, jak sytuacja związana z ograniczeniem ruchu turystycznego wpłynęła na inwestorów stawiających na mieszkania wynajmowane na tak zwany krótki termin.
Kupno mieszkania lub domu podczas pandemii - czy kryzys gospodarczy odbija się na sytuacji na rynku nieruchomości?
- Pandemia i konieczność spędzania większej ilości czasu w domu zdecydowanie zmieniły rynek. Użytkownicy oczekują od swojego lokum więcej niż przed pierwszym lockdownem. Klienci wybierają mieszkania o podobnych powierzchniach, ale poszukują rozwiązań z oddzielną przestrzenią, która umożliwi pracę zdalną. Zdecydowanie rozwija się też rynek domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej z ogródkiem czy tarasem. Te elementy zawsze stanowiły wartość dodaną do nieruchomości, a w obecnej sytuacji pandemicznej i rynkowej można zaobserwować znaczący wzrost tego trendu. Inaczej zaczęto również postrzegać podmiejskie lokalizacje. Brak konieczności codziennych wizyt w biurze i praca zdalna zdecydowanie wpłynęły na zainteresowanie nieruchomościami w mniejszych miejscowości znajdujących się w aglomeracji. Ciekawym zjawiskiem są też domki o powierzchni 35m2, które dzięki uproszczonej procedurze można realizować bez pozwolenia na budowę. To świetna alternatywa dla wszystkich, których męczy konieczność spędzania wielu godzin w mieszkaniu.
Kto ma dziś lepszą pozycję negocjacyjną wśród kupujących i sprzedających nieruchomości?
- Mimo początkowych obaw, sektor nieruchomości ma obecnie bardzo stabilną sytuację. Co prawda wzrost cen nieco spowolnił, ale cały czas obserwujemy tendencję zwyżkową. Może ona przyspieszyć decyzję o zakupie nowego lokum. Co więcej, nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie ceny nieruchomości miały zacząć spadać.
Więcej na: https://www.decoroom.eu/
Facebook: https://www.facebook.com/decoroom.eu/
Instagram: https://www.instagram.com/decoroom_eu/

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.