Komunikaty PR

Moc witamin w pielęgnacji skóry

2023-03-23  |  10:00
Biuro prasowe

Witaminy są kluczowym czynnikiem wpływającym na kondycję, wygląd i zdrowie naszej cery. Najpopularniejszymi witaminami stosowanymi w preparatach kosmetycznych do twarzy są witaminy A, C oraz E. To właśnie one wpływają na prawidłowe funkcjonowanie skóry i najsilniej walczą z jej naturalnymi procesami starzenia. Witaminy to mocna broń w uzyskaniu idealnej cery, której nie powinniśmy wahać się użyć.

- Dobroczynne witaminy, które korzystnie działają na skórę, czyli A, C oraz E, to bardzo silne przeciwutleniacze. Działają antyoksydacyjnie, chroniąc tym samym przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Nie bez powodu mówi się o nich „witaminy młodości". Biorą one udział w wielu procesach, np. syntezie kolagenu, regeneracji i odbudowie tkanek, poprawiają również funkcje barierowe skóry, zapobiegając wnikaniu szkodliwych czynników ze środowiska zewnętrznego. Składniki te powinny wejść do rutyny naszej codziennej pielęgnacji, po 25. roku życia – mówi Sandra Bujnowska, kosmetolog i właścicielka marki SensualSpa.

Warto poznać właściwości „witamin młodości” oraz sposoby, jak i kiedy je stosować. Witamina C polecana jest przy porannej pielęgnacji, natomiast retinol (witamina A) należy nakładać na noc. Przy podrażnieniach i zaczerwienionej skórze warto sięgnąć po witaminę E.

 

Przyśpieszona odnowa

Witamina A najczęściej występuje w formie retinolu i jego pochodnych. Podczas jej stosowania należy uważać na jej stężenie, ponieważ silnie oddziałuje na naskórek i może naruszyć barierę hydrolipidową. Witamina A pośrednio i bezpośrednio wpływa na syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu uelastycznia ją i redukuje drobne zmarszczki. Ponadto neutralizuje niszczycielskie wolne rodniki, a więc opóźnia procesy starzenia. Jej działanie złuszczające sprawdza się w walce z przebarwieniami skóry i zablokowanymi porami.

 

Wielozadaniowy antyoksydant

Lista korzystnych właściwości witaminy C dla skóry jest długa i różnorodna. Przede wszystkim należy do jednego z silniejszych antyoksydantów. Opóźnia procesy starzenia się skóry. Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu. Zwiększa jego produkcje, dzięki czemu cera staje się bardziej jędrna i sprężysta. Witamina C polecana jest przy problemie przebarwień. Hamuje działanie tyrozynazy – enzymu odpowiedzialnego za proces wytwarzania melaniny, dzięki czemu redukuje przebarwienia, rozjaśnia cerę i wyrównuje koloryt. Witamina C sprawdzi się przy pielęgnacji cery naczyniowej, ponieważ zwiększa odporność mechaniczną ścian naczyń krwionośnych. Przekłada się to na zmniejszenie widoczności rozszerzonych naczynek i redukcje zaczerwieniania skóry.

 

Ukojenie i nawilżenie

Witamina E to zbiorcze określenie obejmujące naturalne i syntetyczne tokoferole oraz tokotrienole. Jej stosowanie przynosi wiele korzyści. Witamina E poprawia elastyczność oraz poziom nawilżenia skóry (poprawia zdolność komórek do wiązania wody). Zmniejsza wrażliwość skóry na promieniowanie UV oraz ma właściwości regenerujące i kojące. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie uszkodzeń skóry.

 

Idealny skład

 

Gdzie szukać kosmetyku, który zawiera wszystkie witaminy młodości? Wysoką zawartość witamin A, C i E oraz niezbędnych aminokwasów i innych naturalnych minerałów znajdziemy w kremie na dzień Sensitive Balance przeciwdziałającym zaczerwienieniu i wrażliwości skóry marki SensualSpa. Produkt ten zawiera olej Brassica Napus Seed o wysokiej zawartości naturalnej witaminy E, która chroni skórę przed wolnymi rodnikami, utlenianiem i zanieczyszczeniami. W jego składzie znajduje się również Lysine Aspartate – naturalny aminokwas pochodzenia roślinnego. Jest to składnik przeciw zmęczeniu i stresowi, który oferuje potrójne działanie przeciw zmęczeniu skóry (energetyzowanie poprzez stymulację ATP, detoksykację komórek i stymulację mikrokrążenia skórnego).

Krem na dzień Sensitive Balance SensualSpa można zakupić na stronie: https://www.sensualspa.eu/pl/sklep/ 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Choroba Fabry’ego może skrócić życie nawet o 20 lat. Pacjenci żyją w bólu Biuro prasowe
2024-03-29 | 13:12

Choroba Fabry’ego może skrócić życie nawet o 20 lat. Pacjenci żyją w bólu

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający
Zdrowie Przed świętami warto inaczej spojrzeć na cholesterol
2024-03-29 | 12:57

Przed świętami warto inaczej spojrzeć na cholesterol

Święta to wyjątkowy czas, gdy na naszych stołach królują tradycyjne potrawy, wśród których jajka zajmują honorowe miejsce. Wiele osób, zwłaszcza z zaburzeniami
Zdrowie Patrząc oczami osób z autyzmem. Jak AI zmienia badania nad neuroróżnorodnością
2024-03-28 | 13:00

Patrząc oczami osób z autyzmem. Jak AI zmienia badania nad neuroróżnorodnością

Polski zespół badawczy, działający w ramach IDEAS NCBR, łącząc fenomenologię i psychiatrię obliczeniową, otwiera nowe horyzonty rozumienia doświadczeń osób z autyzmem.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner Serwisu Zdrowie

Viatris

Media

Styl życia

Maria Sadowska: Niektórym się nie chce i zamiast malowania pisanek używają gotowych barwników albo naklejek. Dla mnie to jedna z najważniejszych tradycji świątecznych

Reżyserka podkreśla, że w kultywowaniu tradycji przygotowywania pisanek nigdy nie wybiera drogi na skróty. Nie dla niej więc gotowanie jajek w łupinach cebuli czy ozdabianie naklejkami. Maria Sadowska preferuje ręcznie malowane pisanki i tuż przed Wielkanocą angażuje do tego swoich bliskich. Jej zdaniem to doskonała okazja do pogłębienia relacji rodzinnych, a także do uruchomienia czasem uśpionych pokładów wyobraźni i kreatywności.

Handel

Polacy jedzą coraz mniej jaj. Częściej sięgają po te z chowu alternatywnego, za które są skłonni zapłacić więcej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu kur niosek. Pochodzi z nich już co trzecie opakowanie jaj, choć nadal w klatkach żyje ponad 37 mln kur. Stopniowe zmiany w hodowli to skutek większej świadomości konsumentów, za którymi podąża branża HoReCa. Są oni gotowi nawet zapłacić więcej za jajka, które pochodzą z chowu nieklatkowego.