MODERN VINTAGE
Wysmakowany eklektyzm to idealny pomysł na modną i ponadczasową aranżację. Stonowane barwy, sprawdzone formy i materiały, wyważone struktury to trio, które sprawdzi się w niemal każdym wydaniu. Również w tym, które powstaje z połączenia nowoczesnego minimalizmu, ponadczasowego modernizmu oraz doskonale dobranych elementów stylistyki vintage i retro. Rezultat? Przytulne i nieszablonowo modne wnętrze zaprojektowane przez pracownię KODO, które zaskakuje rozwiązaniami i wprost zaprasza do codziennego relaksu.
Niespełna 85-metrowy apartament na nowoczesnym wrocławskim osiedlu to doskonały przykład takiej kompozycji, powstałej z przemyślanych składników w idealnym układzie. Przestronny salon z aneksem kuchennym, 3 sypialnie, łazienka, toaleta oraz duży hol to konfiguracja, która spełni wymagania większej rodziny bądź osób potrzebujących przestrzeni do pracy w domu. Inwestorom zależało na tym, by apartament był nie tylko funkcjonalny i wygodny, lecz również – atrakcyjny wizualnie oraz wykończony materiałami wysokiej jakości. W projekcie zdecydowano się na podstawowe i ponadczasowe połączenie stonowanej, jasnej kolorystyki ścian z różnymi odcieniami drewna. Tak powstało tło, na którym świetnie prezentują się wyselekcjonowane tekstylia, dodatki i dekoracje.
Przestrzeń dzienna zwraca uwagę swoją nieszablonową atrakcyjnością. Aneks kuchenny to kompozycja kolorystyczna złożona z brązu, jasnego morskiego błękitu oraz beżu w odcieniu kawy z mlekiem. Proste fronty mebli doskonale komponują się ze wzorem drewna i połyskiem szkliwionych płytek. Z fartuchem kuchennym koresponduje utrzymana w błękitnej tonacji sofa – punkt centralny części wypoczynkowej. Brąz oraz wzór drewna, połączony ze złamanym beżem to duet, który rządzi również w pozostałych pomieszczeniach – w sypialni oraz w łazience. Świetnie czują się w tych zestawieniach modernistyczne dodatki o obłych kształtach i miękkiej linii. Zaokrąglone meble, ramy luster, krzesła to przykłady eleganckiego designu w duchu vintage oraz tak pożądanych dziś we wnętrzach mebli z lat 60-tych i 70-tych. Towarzyszą im starannie dobrane elementy wykończeniowe oraz detale – złota armatura, oprawy oświetleniowe w stylu retro, abstrakcyjne grafiki naścienne oraz wpasowane w klimat wnętrza drobne dekoracje.
To wnętrze, w którym każdy element wydaje się być na swoim miejscu. Uporządkowane i skromne dzięki prostym formom, bogate myślą projektową oraz niesztampowymi wyborami kompozycyjnymi. To przestrzeń, w której chce się przebywać na co dzień – jednocześnie inspirującą i relaksującą.
Metryczka:
Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia mieszkania: 84,86 m²
Pomieszczenia: hol, łazienka, osobna toaleta, salon z aneksem kuchennym, 3 pokoje
Przeznaczenie: na wynajem dla rodziny lub osób potrzebujących dużej przestrzeni do pracy w domu
Założenia:
Mimo, że mieszkanie przeznaczone jest na wynajem, Klientom zależało na tym, żeby użyte materiały były dobrej jakości i przyciągały uwagę. Mieszkanie miało lekko nawiązywać do stylu retro i wnętrz niemieckich, które są zwykle proste, minimalistyczne. Miało się tu znaleźć dużo drewna, ale na neutralnym tle.
Interesujące rozwiązania:
Jasne ściany z ciemnymi meblami w kolorze orzecha. Akcent kolorystyczny w postaci jasnoniebieskich płytek kuchennych i sofy w tym samym kolorze. Neutralne kolory i materiały, gładkie lniane zasłony, miękkie tkaniny.
Fronty fornirowane frezowane w zabudowach meblowych w łazience i korytarzu. Fornirowana zabudowa meblowa w kuchni. Ścianka wydzielająca strefę wanny zamiast parawanu nawannowego w łazience. Baterie łazienkowe w kolorze brązu szczotkowanego.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.