Muzyczne spotkania z Viki Gabor, Hurts i Natalią Kukulską
W coraz dłuższe wieczory Empik zaprasza na ekscytujące muzyczne spotkania z polskimi i zagranicznymi wykonawcami wokół ich premierowych albumów. W piątek 11 września bohaterką kolejnego wydarzenia z cyklu #EmpikMusicLive będzie Viki Gabor z debiutanckim krążkiem. Młoda piosenkarka zagra 30-minutowy koncert na żywo z gościnnym udziałem Kayah. Z kolei w poniedziałek 7 września, fani synth popowych brzmień będą mogli w domowym zaciszu “porozmawiać” z zespołem Hurts w ramach cyklu #premieraonline. Kolejnego dnia o swoim ambitnym muzycznym przedsięwzięciu opowie Natalia Kukulska, pomysłodawczyni i współtwórczyni albumu z nowymi interpretacjami arcydzieł Fryderyka Chopina.
Interaktywne transmisje odbędą się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Spotkania będą tłumaczone na język migowy.
Hurts – poniedziałek, 7 września, godz. 20:00
Z okazji premiery wyczekiwanego, piątego albumu Hurts, brytyjski duet połączy się z polskimi fanami, aby porozmawiać z nimi o nowym krążku. „Faith” (The Orchard) jest efektem dwóch lat pracy i zawiera jedne z najbardziej osobistych utworów w karierze zespołu.
Założony w Manchesterze Hurts to zespół znany z różnorodnego, współczesnego brzmienia, w którym odnaleźć można echa charakterystycznego klimatu końca lat 80. Duet, w skład którego wchodzą Theo Hutchcraft i Adam Anderson, zdobył wiele nagród i sprzedał miliony płyt, lecz nigdy nie rezygnuje z muzycznych eksperymentów. „Faith” to ich najpełniejszy album od dekady – zapis prawdy, szczerości i autentyczności.
Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. Na spotkanie zapraszają również Mystic Production, The Orchard oraz Going.
Natalia Kukulska – wtorek, 8 września, godz. 18:00
Natalia Kukulska przedstawia największy muzyczny projekt w swoim życiu. Artystka powraca w wielkim stylu, w towarzystwie wybitnych muzyków i... samego Fryderyka Chopina! Z tej okazji piosenkarka zagości w studiu Empiku, aby opowiedzieć o „Czułych strunach” (Agora) – największej artystycznej produkcji na polskim rynku fonograficznym, jak również wydarzeniu bez precedensu na świecie. W nagranie albumu twórczo i wykonawczo zaangażowanych było blisko 100 osób. Wybrane dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty.
Jednym z pretekstów do powstania albumu jest jubileusz 210. urodzin Fryderyka Chopina, który przypada na 2020 rok. Projekt zainicjowała sama Natalia Kukulska, która jest autorką połowy tekstów na płycie i wykonuje utwory Chopina w nowej odsłonie.
– Dotykamy muzyki Fryderyka Chopina. Muzyki niezwykle kunsztownej i pomnikowej. Na pewno wymaga to odwagi, ale jeżeli w muzykę̨ wkłada się całe serce i profesjonalizm i kiedy spotykają̨ się̨ ludzie o takich wrażliwościach i talentach, jak moi goście, może z tego wyjść́ coś pięknego, nowego, a zarazem przypominającego nam o wielkości pierwowzoru– komentuje wokalistka.
Obok Natalii Kukulskiej, za warstwę liryczną odpowiadają cenione autorki, które artystka zaprosiła do tego projektu: Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak (Mikromusic) i Bovska. Utwory Chopina otrzymały nową, wielowarstwową oprawę od pięciu znamienitych polskich kompozytorów i aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikoli Kołodziejczyka, Adama Sztaby, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego. Pod ich batutą zabrzmiała orkiestra Sinfonia Varsovia. Obok orkiestry na płycie pojawiają się wspaniali muzycy, m.in. Robert Kubiszyn, Michał Dąbrówka czy Piotr Wrombel. Ponadto w nagraniach gościnny udział wziął wybitny pianista, Janusz Olejniczak, którego interpretacjami Chopina zachwycił się cały świat. Za reżyserię̨ dźwięku i mix utworów odpowiedzialny jest niezwykle ceniony Leszek Kamiński.
Rozmowę poprowadzi Agnieszka Szydłowska. Na spotkanie zapraszają także Agora oraz Going.
Viki Gabor – wtorek, 11 września, godz. 20:00
W piątkowy wieczór odbędzie się trzeci koncert na żywo z cyklu #EmpikMusicLive. Tym razem na wirtualnej scenie wystąpi Viki Gabor, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019. Piosenkarka wykona utwory z debiutanckiego krążka „Getaway (Into My Imagination)” (Universal Music Polska) oraz odpowie na pytania fanów dotyczące pracy nad premierowym materiałem. W wydarzeniu weźmie udział również Kayah, która razem z Viki zaśpiewa ich wspólny singiel „Ramię w ramię”. Zapis audio całego 30-minutowego koncertu i rozmowy z piosenkarką trafi następnie do aplikacji streamingowej Empik Music. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Szydłowska.
Viki Gabor ma zaledwie 13 lat, a już może pochwalić się m.in. podwójną platynową płytą za singiel „Superhero” czy platynowym wyróżnieniem za singiel „Ramię w ramię” nagrany z Kayah. Już 4 września ukaże się jej debiutancki album. Na płycie znajdują się największe przeboje Viki, w tym „Superhero”, „Ramię w ramię” oraz „Getaway”, których liczba streamów i wyświetleń klipów przekroczyła 80 milionów.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.