Komunikaty PR

Muzyka klasyczna wypełni warszawską Pragę. To prawdziwa uczta dla Koneserów

2021-05-26  |  12:35
Biuro prasowe

27 maja 2021 r. rozpoczyna się niezwykły cykl „Koncertów Czwartkowych”, które poprowadzi znany krytyk muzyczny Jan Popis. Co tydzień, aż do końca sierpnia, na scenie Konesera w Centrum Praskim Koneser prezentowane będą dzieła największych kompozytorów – Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena czy Wolfganga Amadeusza Mozarta. Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a jego organizatorem jest Fundacja Godnie Żyć. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

„Koncerty Czwartkowe” to cykl trzynastu koncertów, które będą odbywały się w Centrum Praskim Koneser od 27 maja do 26 sierpnia 2021 r. (oprócz 3 czerwca, kiedy przypada Boże Ciało). W czwartki, o godz. 19.00, na scenie Konesera prezentowane będą utwory największych kompozytorów.

Muzyka klasyczna jest naszym wspólnym dziedzictwem, o którym często zapominamy. Tymczasem już niebawem, jesienią, w Warszawie odbędzie się XVIII Konkurs Chopinowski. „Koncerty Czwartkowe” to doskonała okazja, by przypomnieć sobie utwory naszego wielkiego kompozytora i poznać innych, nie mniej znakomitych twórców. Zwłaszcza że zaplanowany przez nas cykl odbędzie się w Centrum Praskim Koneser, słynącym z licznych galerii i wystaw, które można zwiedzić przy okazji cotygodniowej, muzycznej uczty – mówi Katarzyna Czajka, prezes Fundacji Godnie Żyć, która jest organizatorem „Koncertów Czwartkowych”, wskazując również przy tym, że nie da się godnie żyć bez kultury i sztuki.

Wspaniałe kompozycje największych twórców

Program „Koncertów Czwartkowych” podzielony został na siedem części: Duety instrumentalne, Mistrzowskie recitale fortepianowe, Młode talenty, Przed XVIII Międzynarodowym Konkursem im. Fryderyka Chopina 2021 – prezentacja Polaków, Wielkość muzyki Bacha, Z nieznanych kart polskiej muzyki fortepianowej i Od Chopina do Piazzolli.

Zaplanowane koncerty będą bardzo różnorodne. Oprócz Chopina, Mozarta czy Bacha, rozbrzmiewać będą kompozycje Moniuszki, Lutosławskiego czy Kurpińskiego. A to wszystko w artystycznym otoczeniu Centrum Praskiego Koneser, zawsze otwartego na sztukę – podkreśla redaktor Jan Popis, znany muzykolog i popularyzator muzyki klasycznej, który będzie prowadził wydarzenia z cyklu „Koncertów Czwartkowych”.

Szczegółowy harmonogram koncertów:

27.05, Duety instrumentalne: Wojciech Proniewicz (skrzypce) i Radosław Sobczak (fortepian);

10.06, Mistrzowski recital fortepianowy: Rafał Łuszczewski;

17.06, Młode talenty: Veloce String Quartet – Paulina Tomczuk (I skrzypce), Julia Charamuszko (II skrzypce), Oliwia Stawicka (altówka), Konstancja Śmietańska (wiolonczela);

24.06, Mistrzowski recital fortepianowy: Edward Wolanin;

1.07, Duety instrumentalne: Piotr Thieu-Quang (klarnet) i Paweł Popko (fortepian);

8.07, Przed XVIII Międzynarodowym Konkursem im. Fryderyka Chopina 2021 – prezentacja Polaków: Kamil Pacholec;

15.07, Mistrzowski recital fortepianowy: Kirył Keduk;

22.07, Wielkość muzyki Bacha: Jarosław Nadrzycki (skrzypce) i Karol Marianowski (wiolonczela);

29.07, Przed XVIII Międzynarodowym Konkursem im. Fryderyka Chopina 2021 – prezentacja Polaków: Piotr Pawlak;

5.08, Mistrzowski recital fortepianowy: Radosław Sobczak;

12.08, Od Chopina do Piazzolii: Harmonium Duo – Hubert Giziewski & Iwo Jedynecki (duet akordeonów);

19.08, Z nieznanych kart polskiej muzyki fortepianowej: Adam Goździewski (fortepian);

26.08, Duety instrumentalne: Karol Marianowski (wiolonczela) i Edward Wolanin.

Organizatorem „Koncertów Czwartkowych” jest Fundacja Godnie Żyć i Galeria Dom ze Sztuką, a partnerem Centrum Praskie Koneser. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Więcej informacji można znaleźć na: koneser.eu

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele galerii sztuki, w tym prowadzone przez Fundację Godnie Żyć – Czajka Art Gallery i Dom ze Sztuką, gdzie odbywają się między innymi aukcje charytatywne na rzecz Domu Antoniego. Centrum Praskiego Koneser słynie również z restauracji i barów z kuchnią z całego świata: Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych, tworzone przez rodzimych producentów, jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl, Minimal Line czy Mamaiti.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Muzyka „Moja i Twoja nadzieja” w warszawskim liceum Biuro prasowe
2024-09-24 | 08:00

„Moja i Twoja nadzieja” w warszawskim liceum

Uczennice Liceum Sióstr Nazaretanek w geście solidarności i wsparcia z ofiarami powodzi, która nawiedziła południową część naszego kraju, nagrały swoją wersję utworu
Muzyka Od dwóch takich, co ukradli słońce…
2024-09-23 | 15:20

Od dwóch takich, co ukradli słońce…

Nazywają się “najbardziej pozytywnym duetem pod słońcem”. Połączyła ich wspólna pasja oraz chęć niesienia radości i zarażania optymizmem. Ich motto brzmi:
Muzyka Giełda Winyli i CD w Atrium Biała
2024-09-23 | 06:55

Giełda Winyli i CD w Atrium Biała

Miłośników muzyki i kolekcjonerów płyt zapraszamy 27 i 28 września do Atrium Biała na kolejną w tym roku Giełdę Winyli i CD! Podczas niej wystawcy zaprezentują ogromny

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.